Více
    11.3 C
    Czech
    Pondělí 5. června 2023

    Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

    Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

    V rafinerii v Krasnodarském kraji hořelo, Belgorodská oblast hlásí ostřelování

    V ropné rafinerii v ruském Krasnodarském kraji dnes propukl požár, který podle předběžných informací ruských úřadů způsobily bezpilotní letouny. Na sociální síti telegram to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondraťjev. Ostřelování ruského města Šebekino v noci na dnešek oznámil mezitím šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov, podle agentury Reuters je to už potřetí tento týden.

    Čínský influencer zemřel poté, co v rámci výzvy vypil 7 lahví kořalky v přímém přenosu

    Influencer, který vystupoval pod jménem Sanqiange nebo také Brother Three Thousand, byl nalezen mrtvý několik hodin poté, co odvysílal na internetu drastickou alkoholovou „výzvu“. Jeho úkolem bylo vypít obrovské množství silné čínské lihoviny Baijiu.

    Firmy, tvořící páteř české ekonomiky, opět bojují o vavříny v soutěži Ocenění Českých Lídrů

    Praha 23. května 2023 (PROTEXT) – Největší a nejúspěšnější ryze české firmy představí letos už posedmé projekt Ocenění Českých Lídrů (OCL). Vítěze ve všech krajích České republiky vybere odborná porota z 1356 společností. Podniky mohou přihlášky do projektu posílat již nyní.

    Firmy, které se soutěže účastní, patří v ČR k nejvýznamnějším zaměstnavatelům a jsou motorem tuzemské ekonomiky. Loni bylo z 1527 firem vybráno 111 finalistů, jejichž kumulovaný obrat činil téměř 66 miliard korun a zaměstnávali přes 19.720 lidí.

    V letošním roce v OCL opět posbírají ceny úspěšné a transparentní české společnosti s ročním obratem přes 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci. Vítězové se mohou pyšnit titulem Český lídr.

    Nominace do soutěže tradičně probíhá na základě hodnocení Indexu Cribis společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem OCL. Data se sbírají tři poslední roky, tedy v letech 2020 až 2022. Hodnotí se dvě závěrky z roku 2020 a 2021, data z roku 2022 mají informativní charakter.

    „Účetní údaje zpracováváme z údajů uvedených ve sbírce listin a do registrace jsou staženy automaticky. Společnosti se do soutěže hlásí z vlastní iniciativy či na doporučení zakladatele projektu,“ informuje garant soutěže.

    Kdo se může zapojit?

    – Společnosti, jejichž majiteli jsou čeští občané a držitelé stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)

    – Podniky s ročním obratem od 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci

    – Firmy, které vedou podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let

    Přihlášky do projektu mohou zástupci podniků posílat do 21. září 2023. Jména vítězů, které vyberou porotci z desítek finalistů, budou zveřejněna 9. listopadu 2023.

    Tradičně bude vyhlášena trojice nejlepších firem v každém kraji a podruhé v historii i speciální kategorie: Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau a Celorepublikový lídr.

    Lídři tvoří páteř české ekonomiky

    Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové se každoročně potvrzuje, že účastníci OCL tvoří páteř české ekonomiky, patří mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu země.

    „Firmy zapojené do projektu Ocenění Českých Lídrů, společnosti s obratem nad 200 milionů jsou doslova motorem české ekonomiky, jsou významnými zaměstnavateli a ovlivňují celou sociální strukturu regionů. Úctyhodných 65 procent tvoří rodinné firmy a 75 procent z nich exportuje,“ potvrzuje Helena Kohoutová

    Tyto společnosti se většinou zaměřují na průmyslovou výrobu a díky své velikosti zajišťují stabilitu ve svém regionu.

    „Jeden podnik tak drží ne jednoho člověka, ale doslova celé rodiny. Současná doba je pro mnoho lidí velkou výzvou. Z doby covidové, kdy byl nedostatek surovin, jsme přešli do doby energetické krize. Je obdivuhodné, kolik firem podnikalo uvědoměle, odpovědně a udržitelně už dávno předtím, než ekonomická a energetická krize začaly. Ostatní se rychle přidaly a začaly hledat alternativní zdroje a ekologická řešení,“ doplňuje zakladatelka projektu.

    Flexibilita našich podnikatelů je podle jejích slov mimořádná. České firmy v současnosti řeší i to, jak efektivně využívat umělou inteligenci, protože inovace vždy byly klíčem k řešení problémů a cestou k rozvoji, shrnuje Helena Kohoutová.

    Důležitým aspektem je také vzájemné spojení těchto lídrů v online e-platformě Helas českých firem a korporací, které jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli.

    „Účast v projektu je bezplatná, ale firmy mají možnost zapojit se do komunity, která vytváří mimořádné místo pro rozvoj byznysu, vztahů a inspiraci. To, co je specifické pro naší Podnikatelskou platformu Helas, jejíž součástí jsou projekty Ocenění Českých Lídrů, Ocenění Českých Exportérů a Ocenění Českých Podnikatelek, je to, že je tvořena důvěryhodnými klienty a dodavateli a vytváří tak bezpečné místo pro byznys a nové vztahy,“ doplňuje Helena Kohoutová.

    CRIF: Podniky se s krizí vypořádaly dobře

    Odborným garantem projektu je společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Člen představenstva firmy Pavel Finger upřesňuje, jaké firmy se mohou projektu zúčastnit a jaká kritéria musejí splnit.

    „Zúčastnit se mohou společnosti zapsané v Obchodním rejstříku, jejichž vlastníci mají trvalé bydliště na území ČR, lze u nich dohledat konečného vlastníka fyzickou osobu a působí na trhu minimálně čtyři roky. Přihlásit se mohou pouze společnosti s obratem nad 200 milionů korun ročně, které zaměstnávají alespoň 50 lidí,“ popisuje.

    Nezbytnou podmínkou je také předávání účetních závěrek do Sbírky listin v zákonem stanoveném rozsahu a termínu a skutečnost, že se nejedná o společnost zabývající se službami finanční povahy nebo vyvážející suroviny, starožitné předměty či zbraně pro vojenské účely.

    Více než pětina letos nominovaných společností má sídlo v Praze, kolem jedné desetiny pak v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Největší podíl nominovaných společností na počet v regionu má Zlínský kraj, kraj Vysočina a Pardubický kraj.

    Podle Pavla Fingera působí asi dvě pětiny nominovaných společností ve zpracovatelském průmyslu a čtvrtina pak v obchodě. V odvětvích nejvíce ohrožených bankrotem, kam patří zejména obory dopravy a skladování a ubytování a stravování, není nominantů ani desetina. V odvětví ubytování a stravování dokonce jen jedno procento z celkového počtu.

    Co je index CRIBIS?

    Index CRIBIS je vícezdrojový ukazatel, kterým se hodnotí finanční zdraví společnosti. Základem je soubor finančních a nefinančních údajů v databázi cribis.cz. V desetibodové škále hodnocení na základě indexu CRIBIS se 85 % nominovaných společností umístilo v lepší polovině stupnice.

    „Fungování firem v loňském roce nejvíce ovlivnila na české poměry vysoká inflace, která spolu s rozpadem dodavatelských řetězců a dopady ruského vpádu na Ukrajinu vedla ke značné nejistotě v podnikatelském prostředí. Firmy se však i s těmito obtížnými ekonomickými podmínkami zatím vypořádávají poměrně dobře, což lze dokumentovat stabilním počtem bankrotů firem, růstem počtu firem v ekonomice a přetrvávající dobrou morálkou při splácení úvěrů,“ komentuje Pavel Finger.

    Kdo chce udržet konkurenceschopnost, investuje do inovací

    Patronem Ceny za největší potenciál je jedna z největších společností spravujících fondy soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě Enterprise Investors.

    „Již druhým rokem jsme partnerem projektu Ocenění Českých Lídrů. Naší dlouhodobou vizí je podporovat úspěšné české podnikatele a jejich byznys. Věřím, že i letos se soutěže zúčastní velké množství předních firem a velice mě těší, že máme možnost ocenit jejich úspěchy,“ popisuje Vjaceslav Lypko, investiční ředitel a ředitel pro Českou republiku Enterprise Investors.

    Za posledních více než 30 let se v Česku vybudovala velice silná podnikatelská tradice, která je jednou z největších výhod tuzemské ekonomiky. Mnoho českých firem dokáže úspěšné konkurovat nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí, kde často realizují další fázi svého růstu.

    „My investujeme do středně velkých firem, abychom podpořili podnikatele a vedení v realizaci jejich růstových plánů, a společně tak posunuli byznys o několik úrovní dál,“ doplňuje zástupce Enterprise Investors.

    Podle Vjaceslava Lypka současně čelíme vysoké inflaci a výrazně vyšším úrokovým sazbám, což je situace, kterou čeští podnikatelé a manažeři nezažili již delší dobu. Musí se jí ale rychle přizpůsobit, a to nejlépe ve spolupráci se silným finančním partnerem a přístupem ke kapitálu.

    „Česká ekonomika je tradičně průmyslově orientovaná a pociťuje negativní dopady přerušených dodavatelských řetězců. Aby udržely svou konkurenceschopnost, měly by české firmy investovat do inovací a zaměřit se na zvýšení své efektivity. My jako finanční investor podporujeme tento směr rozvoje českých podniků a investujeme do inovativních firem se silným růstovým potenciálem,“ popisuje Vjaceslav Lypko.

    Patronem Ceny Odpovědného podnikání je i letos CRIF – Czech Credit Bureau, která je zároveň i odborným garantem projektu. Firma, která si převezme ocenění v této kategorii musí splňovat kritéria soutěže, ale porota bude hodnotit především její odpovědný přístup k podnikání.

    Podle patrona soutěže ekonoma Tomáše Sedláčka nerozhodují jen pravidla, která jsou v jednotlivých zemích pro život i byznys nastavená. Klíčoví jsou lidé, kteří společnost tvoří.

    Více informací najdete na stránkách projektu www.oceneniceskychlidru.cz.

    Projekt podporují:

    Zakladatel: Agentura Helas

    Odborný garant: CRIF – Czech Credit Bureau

    Oficiální partner: Enterprise Investors

    Partneři: Alukov, Bergl Diamonds, Bewit, Česká mincovna, Dobrá tiskárna, Enbra, Eternal by Helena, Eternal Essence – Harmony Health & Soul, HEALTH+, JŠK, advokátní kancelář, JVS service, Logio, Microsoft, NSG Morison, Rehabilitační centrum Čeladná, Swiss Life Select, Vere Prague

    Pro další informace v České republice můžete kontaktovat:

    Agentura Helas, s.r.o.

    Petra Tůmová, Senior Project Manager, e-mail: [email protected]

    Sledujte nás na sítích

    Ukrajina podle Ruska v neděli zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty

    Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

    Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

    Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

    Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

    Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

    Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

    Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

    DALŠÍ ČLÁNKY

    Tanečním průvodem vyvrcholil 25. ročník festivalu romské kultury Khamoro

    Centrem Prahy prošel dnes průvod účastníků letošního 25. ročníku mezinárodního festivalu romské kultury Khamoro. Tančící a výskající děti a dívky ve výrazných kostýmech i...

    250 tisíc pro Jedličkův ústav a školy od Remobilu

    Praha 5. června 2023 (PROTEXT) - To, že staré mobily můžou mít i další smysl dokládá uskutečněná sbírka neziskovou organizací Remobil. Z každého mobilu, které...

    Český tým veze čtvrté místo z mistrovství světa v paraglidingu

    Praha 3. června 2023 (PROTEXT) - Po bronzu na mistrovství světa 2021 a stříbru z mistrovství Evropy 2022 bojoval Český paraglidingový tým letos na...

    NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

    Ukrajina podle Ruska v neděli zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty

    Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

    Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

    Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

    Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

    Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

    Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

    Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

    V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

    Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

    Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

    Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

    Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

    Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

    Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

    Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.