menu

19.1 C
Czech
Neděle 16. června 2024

Putin v červnu po více než 20 letech navštíví Severní Koreu, píší ruská média

Ruský prezident Vladimir Putin v následujících týdnech navštíví Severní Koreu, uvedl deník Vedomosti s odvoláním na diplomatické zdroje. Velvyslanec Ruska v KLDR Alexander Macegora potvrdil, že Putinova návštěva asijské země se již aktivně připravuje, konkrétní datum nicméně zatím není jasné. Putin by 19. nebo 20. června mohl také navštívit Vietnam, uvedli tamní představitelé. Do Hanoje by ruský prezident s největší pravděpodobností dorazil po návštěvě Severní Koreje.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.

Firmy, tvořící páteř české ekonomiky, opět bojují o vavříny v soutěži Ocenění Českých Lídrů

Sledujte nás na sítích

Praha 23. května 2023 (PROTEXT) – Největší a nejúspěšnější ryze české firmy představí letos už posedmé projekt Ocenění Českých Lídrů (OCL). Vítěze ve všech krajích České republiky vybere odborná porota z 1356 společností. Podniky mohou přihlášky do projektu posílat již nyní.

Reklama

Firmy, které se soutěže účastní, patří v ČR k nejvýznamnějším zaměstnavatelům a jsou motorem tuzemské ekonomiky. Loni bylo z 1527 firem vybráno 111 finalistů, jejichž kumulovaný obrat činil téměř 66 miliard korun a zaměstnávali přes 19.720 lidí.

V letošním roce v OCL opět posbírají ceny úspěšné a transparentní české společnosti s ročním obratem přes 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci. Vítězové se mohou pyšnit titulem Český lídr.

Nominace do soutěže tradičně probíhá na základě hodnocení Indexu Cribis společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem OCL. Data se sbírají tři poslední roky, tedy v letech 2020 až 2022. Hodnotí se dvě závěrky z roku 2020 a 2021, data z roku 2022 mají informativní charakter.

„Účetní údaje zpracováváme z údajů uvedených ve sbírce listin a do registrace jsou staženy automaticky. Společnosti se do soutěže hlásí z vlastní iniciativy či na doporučení zakladatele projektu,“ informuje garant soutěže.

Reklama

Kdo se může zapojit?

– Společnosti, jejichž majiteli jsou čeští občané a držitelé stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)

– Podniky s ročním obratem od 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci

– Firmy, které vedou podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let

Přihlášky do projektu mohou zástupci podniků posílat do 21. září 2023. Jména vítězů, které vyberou porotci z desítek finalistů, budou zveřejněna 9. listopadu 2023.

Tradičně bude vyhlášena trojice nejlepších firem v každém kraji a podruhé v historii i speciální kategorie: Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau a Celorepublikový lídr.

Lídři tvoří páteř české ekonomiky

Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové se každoročně potvrzuje, že účastníci OCL tvoří páteř české ekonomiky, patří mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu země.

„Firmy zapojené do projektu Ocenění Českých Lídrů, společnosti s obratem nad 200 milionů jsou doslova motorem české ekonomiky, jsou významnými zaměstnavateli a ovlivňují celou sociální strukturu regionů. Úctyhodných 65 procent tvoří rodinné firmy a 75 procent z nich exportuje,“ potvrzuje Helena Kohoutová

Tyto společnosti se většinou zaměřují na průmyslovou výrobu a díky své velikosti zajišťují stabilitu ve svém regionu.

„Jeden podnik tak drží ne jednoho člověka, ale doslova celé rodiny. Současná doba je pro mnoho lidí velkou výzvou. Z doby covidové, kdy byl nedostatek surovin, jsme přešli do doby energetické krize. Je obdivuhodné, kolik firem podnikalo uvědoměle, odpovědně a udržitelně už dávno předtím, než ekonomická a energetická krize začaly. Ostatní se rychle přidaly a začaly hledat alternativní zdroje a ekologická řešení,“ doplňuje zakladatelka projektu.

Flexibilita našich podnikatelů je podle jejích slov mimořádná. České firmy v současnosti řeší i to, jak efektivně využívat umělou inteligenci, protože inovace vždy byly klíčem k řešení problémů a cestou k rozvoji, shrnuje Helena Kohoutová.

Důležitým aspektem je také vzájemné spojení těchto lídrů v online e-platformě Helas českých firem a korporací, které jsou důvěryhodnými klienty i dodavateli.

„Účast v projektu je bezplatná, ale firmy mají možnost zapojit se do komunity, která vytváří mimořádné místo pro rozvoj byznysu, vztahů a inspiraci. To, co je specifické pro naší Podnikatelskou platformu Helas, jejíž součástí jsou projekty Ocenění Českých Lídrů, Ocenění Českých Exportérů a Ocenění Českých Podnikatelek, je to, že je tvořena důvěryhodnými klienty a dodavateli a vytváří tak bezpečné místo pro byznys a nové vztahy,“ doplňuje Helena Kohoutová.

CRIF: Podniky se s krizí vypořádaly dobře

Odborným garantem projektu je společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Člen představenstva firmy Pavel Finger upřesňuje, jaké firmy se mohou projektu zúčastnit a jaká kritéria musejí splnit.

„Zúčastnit se mohou společnosti zapsané v Obchodním rejstříku, jejichž vlastníci mají trvalé bydliště na území ČR, lze u nich dohledat konečného vlastníka fyzickou osobu a působí na trhu minimálně čtyři roky. Přihlásit se mohou pouze společnosti s obratem nad 200 milionů korun ročně, které zaměstnávají alespoň 50 lidí,“ popisuje.

Nezbytnou podmínkou je také předávání účetních závěrek do Sbírky listin v zákonem stanoveném rozsahu a termínu a skutečnost, že se nejedná o společnost zabývající se službami finanční povahy nebo vyvážející suroviny, starožitné předměty či zbraně pro vojenské účely.

Více než pětina letos nominovaných společností má sídlo v Praze, kolem jedné desetiny pak v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Největší podíl nominovaných společností na počet v regionu má Zlínský kraj, kraj Vysočina a Pardubický kraj.

Podle Pavla Fingera působí asi dvě pětiny nominovaných společností ve zpracovatelském průmyslu a čtvrtina pak v obchodě. V odvětvích nejvíce ohrožených bankrotem, kam patří zejména obory dopravy a skladování a ubytování a stravování, není nominantů ani desetina. V odvětví ubytování a stravování dokonce jen jedno procento z celkového počtu.

Co je index CRIBIS?

Index CRIBIS je vícezdrojový ukazatel, kterým se hodnotí finanční zdraví společnosti. Základem je soubor finančních a nefinančních údajů v databázi cribis.cz. V desetibodové škále hodnocení na základě indexu CRIBIS se 85 % nominovaných společností umístilo v lepší polovině stupnice.

„Fungování firem v loňském roce nejvíce ovlivnila na české poměry vysoká inflace, která spolu s rozpadem dodavatelských řetězců a dopady ruského vpádu na Ukrajinu vedla ke značné nejistotě v podnikatelském prostředí. Firmy se však i s těmito obtížnými ekonomickými podmínkami zatím vypořádávají poměrně dobře, což lze dokumentovat stabilním počtem bankrotů firem, růstem počtu firem v ekonomice a přetrvávající dobrou morálkou při splácení úvěrů,“ komentuje Pavel Finger.

Kdo chce udržet konkurenceschopnost, investuje do inovací

Patronem Ceny za největší potenciál je jedna z největších společností spravujících fondy soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě Enterprise Investors.

„Již druhým rokem jsme partnerem projektu Ocenění Českých Lídrů. Naší dlouhodobou vizí je podporovat úspěšné české podnikatele a jejich byznys. Věřím, že i letos se soutěže zúčastní velké množství předních firem a velice mě těší, že máme možnost ocenit jejich úspěchy,“ popisuje Vjaceslav Lypko, investiční ředitel a ředitel pro Českou republiku Enterprise Investors.

Za posledních více než 30 let se v Česku vybudovala velice silná podnikatelská tradice, která je jednou z největších výhod tuzemské ekonomiky. Mnoho českých firem dokáže úspěšné konkurovat nejen na domácím trhu, ale i v zahraničí, kde často realizují další fázi svého růstu.

„My investujeme do středně velkých firem, abychom podpořili podnikatele a vedení v realizaci jejich růstových plánů, a společně tak posunuli byznys o několik úrovní dál,“ doplňuje zástupce Enterprise Investors.

Podle Vjaceslava Lypka současně čelíme vysoké inflaci a výrazně vyšším úrokovým sazbám, což je situace, kterou čeští podnikatelé a manažeři nezažili již delší dobu. Musí se jí ale rychle přizpůsobit, a to nejlépe ve spolupráci se silným finančním partnerem a přístupem ke kapitálu.

„Česká ekonomika je tradičně průmyslově orientovaná a pociťuje negativní dopady přerušených dodavatelských řetězců. Aby udržely svou konkurenceschopnost, měly by české firmy investovat do inovací a zaměřit se na zvýšení své efektivity. My jako finanční investor podporujeme tento směr rozvoje českých podniků a investujeme do inovativních firem se silným růstovým potenciálem,“ popisuje Vjaceslav Lypko.

Patronem Ceny Odpovědného podnikání je i letos CRIF – Czech Credit Bureau, která je zároveň i odborným garantem projektu. Firma, která si převezme ocenění v této kategorii musí splňovat kritéria soutěže, ale porota bude hodnotit především její odpovědný přístup k podnikání.

Podle patrona soutěže ekonoma Tomáše Sedláčka nerozhodují jen pravidla, která jsou v jednotlivých zemích pro život i byznys nastavená. Klíčoví jsou lidé, kteří společnost tvoří.

Více informací najdete na stránkách projektu www.oceneniceskychlidru.cz.

Projekt podporují:

Zakladatel: Agentura Helas

Odborný garant: CRIF – Czech Credit Bureau

Oficiální partner: Enterprise Investors

Partneři: Alukov, Bergl Diamonds, Bewit, Česká mincovna, Dobrá tiskárna, Enbra, Eternal by Helena, Eternal Essence – Harmony Health & Soul, HEALTH+, JŠK, advokátní kancelář, JVS service, Logio, Microsoft, NSG Morison, Rehabilitační centrum Čeladná, Swiss Life Select, Vere Prague

Pro další informace v České republice můžete kontaktovat:

Agentura Helas, s.r.o.

Petra Tůmová, Senior Project Manager, e-mail: [email protected]

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Televizory Hisense jsou v prvním čtvrtletí 2024 světovou dvojkou

Čching-tao (Čína) 15. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Hisense, přední světová značka domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, potvrdila svou konkurenční sílu v globálním prodeji...

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.
Reklama

DOPORUČUJEME

Televizory Hisense jsou v prvním čtvrtletí 2024 světovou dvojkou

Čching-tao (Čína) 15. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Hisense, přední světová značka domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, potvrdila svou konkurenční sílu v globálním prodeji...

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rukojmí v ruské věznici byli osvobozeni, útočníci jsou po smrti, uvádí agentury

Skupina šesti mužů se dnes ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy varuje před chaosem v souvislosti s Macronovými předčasným volbami

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona rozpustit Národní shromáždění a označil ho za riskantní krok, který může potenciálně vést k chaosu. Varoval, že tento krok může spíše prohloubit hněv veřejnosti, než ho řešit, a odkázal na nedávný úspěch krajně pravicového Národního shromáždění.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. "Taktické přestávky", jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty.

Královské děti zveřejnily první příspěvek na sociálních sítích k oslavě Dne otců s princem Williamem

Mladí členové královské rodiny - princ George, princezna Charlotte a princ Louis - vzdali poctu svému otci, princi Williamovi, a zveřejnili svůj vůbec první příspěvek na sociálních sítích. Příspěvek, který Kensingtonský palác zveřejnil k dnešnímu Dni otců, obsahoval milou rodinnou fotografii, kterou princezna z Walesu pořídila minulý měsíc během rodinného výletu do Norfolku.

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na mír na Ukrajině nemyslí vážně

Všichni vědí, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí vážně své návrhy na to, jak dosáhnout míru na Ukrajině, řekl německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD. Země skupiny G7 o nich proto na své aktuální schůzce nejednaly.

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.

Střelec zahájil palbu v michiganském vodním parku a zranil devět lidí

Nejméně devět lidí, včetně osmiletého dítěte, bylo zraněno při střelbě v parku v Michiganu. Incident se stal na dětském vodním hřišti ve Spencer Parku v Rochester Hills, podle místních orgánů činných v trestním řízení.

Švýcarští fotbalisté vstoupili do ME v Německu výhrou 3:1 nad Maďary

Švýcarská fotbalová reprezentace zahájila své účinkování na mistrovství Evropy v Německu vítězstvím 3:1 nad Maďarskem. První dva góly utkání vstřelili v prvním poločase Kwadwo Duah a Michel Aebischer. Ve druhém poločase snížil Barnabas Varga, ale v nastavení stanovil konečný výsledek střídající Breel Embolo.

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.
Reklama
Reklama