Filipíny dnes oznámily, že ve sporné části Jihočínského moře odstranily plovoucí bariéru nainstalovanou Čínou, která podle nich bránila plavbě a rybolovu. Podle agentury Reuters by tento krok mohl dále zvýšit napětí mezi Manilou a Pekingem.
Filipíny v neděli zveřejnily záběry, na nichž je vidět čínská pobřežní stráž, jak natahuje dlouhou bariéru tvořenou sítí a kulatými bójkami poblíž řetězce ostrůvků Scarborough Shoal, o které se Čína pře s Filipínami. Manila krok Pekingu ostře odsoudila a uvedla, že bariéra znemožňuje rybářům přístup k této mělčině, a připravuje je tak o rybolov a o živobytí.
South China Sea: Philippines removes Chinese barrier in contested area https://t.co/Ct2nqrRIZk
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 25, 2023
Dnes filipínská pobřežní stráž oznámila, že zábranu z moře na příkaz prezident Ferdinanda Marcose mladšího odstranila. „Bariéra představovala nebezpečí pro plavbu a jasně porušovala mezinárodní právo. Bránila také v rybolovu a obživě filipínským rybářům,“ dodala filipínská stráž.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes na dotaz ohledně akce Pekingu v Jihočínském moři řekl, že jeho země přijala potřebná opatření v souladu se zákony poté, co v pátek proniklo do čínských vod plavidlo filipínského úřadu pro rybolov. Souostroví Scarborough Shoal, které Čína nazývá Chuang-jan, mluvčí označil za čínské území.
Čína si nárokuje 90 procent plochy Jihočínského moře, kde se ovšem překrývají ekonomické zájmy také Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Indonésie a Filipín. Toto moře je bohatým lovištěm ryb, zřejmě skrývá i rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a vedou tudy významné námořní trasy. V roce 2012 Peking obsadil řetězec útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, a donutil tak filipínské rybáře, aby vyplouvali dál a za menšími úlovky.
Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.