Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.

  Ze známé scény z Troškovy komedie ze série Slunce, Seno, kde dobytku v kravíně pouštějí hudbu, aby lépe dojily, se stává zcela seriózní věc. Lidé po celém světě v poslední době vymýšlí nejrůznější metody, jak zpříjemnit život skotu, který nemá možnost výběhu na pastviny a zefektivnit tak užitek. Jak informuje server OddityCentral, právě jedním z nich je i Izzet Kocak z turecké Aksaray. Ten svým svěřenkyním nasazuje tzv. VR headsety.

  Izzeta Kocaka nadchla studie z Ruska, podle které mají být krávy, užívající si virtuální realitu šťastnější a díky tomu mají dávat více mléka. Zemědělci na farmě Krasnogorsk nedaleko Moskvy spolupracovali s vývojáři a veterináři, aby vyvinuli dokonalou simulaci letního pole plné rozkvetlých květin. „Výsledkem bylo prokazatelné snížení úzkosti a zlepšení celkové emocionální nálady ve stádě“, uvádí ministerstvo zemědělství a výživy v Moskvě. Vydat se touto cestou ukazuje správným i výzkum v Nizozemsku, podle kterého mají podmínky prostředí významný dopad na zdraví krav a v důsledku toho na kvalitu a množství produkovaného mléka.

  Díky speciálním ‚náhlavním nástavcům‘ turecký farmář měsíčně nadojí o desítky litrů více mléka

  Izzet se proto rozhodl metodu vyzkoušet v praxi. Nejprve provedl test na dvou zvířatech a výsledek byl úspěšný. Z dvaadvaceti litrů se zvýšila produktivita na dvacet sedm litrů denně. „Sledují zelenou pastvu a dodává jim to emocionální vzpruhu. Jsou méně vystresované,“ řekl k tomu Kocaka v OddityCentral a dokládá to fotografiemi, jak jedna z krav s brýlemi spokojeně přežvykuje trávu. Někteří to s humorem přirovnávají ke scénám ze sci-fi filmu Matrix. Jak je ale vidět, jde přímo o revoluci v zemědělství.

  Brýle jsou vyrobeny z VR náhlavní soupravy používané lidmi například pro hraní počítačových her, přičemž hardware je uzpůsoben pro nasazení na zvířecí hlavu. IT specialisté pak upravili barevnou paletu v softwaru, aby lépe vyhovovala specifickému vidění zvířete. I když nejsou krávy barvoslepé, nevidí červenou nebo zelenou a vnímají pouze matné odstíny žluté a modré. Izzet experimentoval s chovem už v minulosti. Svému sto osmdesátihlavému stádu pouštěl klasickou hudbu, aby se cítilo více uvolněně. Jak uvedl, nyní plánuje koupit dalších deset VR headsetů, které stračenkám poskytnou virtuální zpříjemnění.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  Comments are closed.