Více
    14.2 C
    Czech
    Pátek 24. března 2023

    Pákistánský expremiér se dostavil k soudu, do jeho domu přijeli policisté

    Bývalý pákistánský premiér Imran Chán se dnes po několika dnech střetů mezi jeho příznivci a policií dostavil k soudu v pákistánské metropoli. Informovala o tom agentura Reuters, podle které policisté ve stejnou chvíli vešli do Chánova domu v Láhauru.

    FA Cup vyhlíží klíčové bitvy. Do semifinále se probili Citizens i United

    Začínalo se u stovky, postupnými kroky se došlo až k závěrečné čtyřce. Nejstarší a jedna z nejslavnějších fotbalových soutěží planety míří do své finální fáze. V osudí už zbyly pouze čtyři týmy, které si to rozdají ve dvou semifinále o postup do finále. V neděli si zajistili postup Manchester United, Sheffield United a Brighton a už o den dříve Manchester City.

    Top 5 věcí, které můžete vidět a dělat na Madagaskaru

    Madagaskar, země proslulá svými lemury, mohutnými baobaby, pozorováním ptáků a džunglí, nabízí návštěvníkům bohatou nabídku zajímavostí k prozkoumání.

    Facebook zablokoval Australanům zprávy. Nezobrazovaly se ani vládní stránky

    Facebook v Austrálii přes noc ze svých stránek odstranil příspěvky se zprávami. Uživatelé si je ve čtvrtek ráno nemohli zobrazovat, ani sdílet. Omezeny byly také stránky mediálních, ale i vládních či neziskových organizací. Uvedla to agentura Reuters. Stalo se tak po neshodách s tamní vládou týkajících se nového zákona. Ten by Facebooku nařídil platit médiím za to, že jim přebírá část zisků z reklam.

    „Zatím tu nejsou žádné příspěvky,“ přečtete si na facebookových stránkách australských médií. Jejich omezení totiž platí pro celý svět. Stejný pohled tak měli i Australané, kteří se ve čtvrtek ráno probudili k cenzurovanému Facebooku. Ti ale navíc nemohli žádné zprávy přidávat, ani sdílet. Obsah měly omezené také oficiální zdravotnické stránky i ty, sdílející varování před tamními letními požáry. Zákaz zpráv Facebook provedl tři dny před spuštěním celonárodní očkovací kampaně.

    Pro zablokování médií se Facebook rozhodl po neshodách ohledně projednávaného australského zákona. Ten by globální sociální síti, ale také Googlu, nařídil uzavření smluv s tamními médii. Těm totiž dle nich známá sociální síť přebírá část zisků, když vedle odkazů na jejich články zveřejňuje reklamy. Čtenáři ale také často zůstávají jenom na Facebooku a na oficiální stránky médií už nepokračují. Podle výzkumu Canberrské univerzity z loňského roku tak 39 procent australské populace používá Facebook pro čtení zpráv.

    „Rozhodnutí Facebooku znepřátelit si Austrálii a odstřihnout základní informace o zdravotnictví či záchranných službách považuji za arogantní a velké zklamání,“ uvedl na své facebookové stránce australský premiér Scott Morrison. Některé ze stránek vládních či neziskových organizací Facebook do odpoledne obnovil. Ta mediální však zůstávají nadále černá. Globální sociální síť odůvodnila omezení i ne-mediálních organizací rozhodnutím pojmout definici slova zprávy zeširoka. Facebook tak ale na svých stránkách zablokoval i tu svou.

    Najde Austrálie partnery? Ostatní státy ji mohou v boji proti Facebooku následovat

    Facebook po svém rozhodnutí čelí kritice především za umožnění rychlejšího šíření dezinformací a konspiračních teorií. S blokací médií se také zvyšuje pravděpodobnost radikalizace některých jeho uživatelů. Některé ale děsí také ukázka moci, kterou sociální síť poodkryla – schopnost zablokovat přes noc obrovský přísun informací. Technologickou společnost navíc v boji opouští jeho dlouhodobý partner Google. Ten se nakonec rozhodl jít opačnou cestou a nedávno uzavřel smlouvy s několika australskými médii, včetně News Corp patřící mediálnímu magnátu Rupertu Murdochovi.

    Společnosti Facebook a Google stály kdysi bok po boku, jelikož obě sdílely názor, že projednávaný australský zákon nereflektuje realitu jejich platforem. Dle nich je vztah s médii vzájemně prospěšný, naopak jejich stránkám vyhledávač i sociální síť díky používaným referencím pomáhají. Mediálním stránkám se totiž následně zvyšuje čtenost. Australské autority však dle BBC uvedly, že z každých 100 australských dolarů zaplacených za digitální reklamu v médiích jde 81 z nich Googlu nebo Facebooku.

    Debaty ohledně zákona, který již prošel dolní sněmovnou, budou ve čtvrtek pokračovat. Společnost Facebook pak ale tolik neděsí částka, jež by musela po projednání zákona zaplatit, jako spíš následná reakce. Objevují se totiž spekulace, že by Kanada i EU mohly Austrálii v jejím rozhodnutí následovat. Například ve Velké Británii už Facebook několik smluv s tamními médii uzavřel. Podobný postup ale podle CNN očekávají od nové vlády také americká média.

    Sledujte nás na sítích

    Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

    Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

    Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.