EkonomikaFacebook odstraní svůj software na rozpoznávání obličejů

Facebook odstraní svůj software na rozpoznávání obličejů

Kvůli obávám z nedostatečného zabezpečení, rasovým předsudkům a nepřesnému fungování odstraní Facebook svůj software na rozpoznávání obličejů. Stránka využívala systém při identifikaci lidí na fotografiích a videích, kteří k tomu udělili svůj souhlas. Společnost Meta vlastnící Facebook zároveň v úterý oznámila, že záznamy obličejů vymaže. Odstraní tak data více než miliardy lidí. Uvedl to server BBC.

Přesné regulace ohledně používání softwaru na rozpoznávání obličejů ještě nejsou známé, přesto se více firem rozhodlo jej přestat využívat. Do jisté míry totiž narušuje soukromí uživatelů, může sloužit ke zneužití a také podporuje rasové předsudky a diskriminaci. V úterý proto Facebook oznámil, že svůj vlastní systém odstraní, spolu s daty miliardy uživatel, kteří své informace stránce poskytli.

Systém sociální síti Facebook sloužil především pro snazší rozpoznávání lidí na fotografiích nebo videích, která uživatelé přidávali. Mohla jim tak zároveň rozesílat upozornění pokaždé, když někdo přidal příspěvek s dotyčnou osobou. Nyní však společnost Meta usoudila, že zápory převážily výhody podobného systému. Uvedl to server BBC.

„S narůstající nejistotou ohledně fungování softwarů na rozpoznávání obličejů jsme usoudili, že je vhodné omezit jejich využití na užší okruh funkcí,“ uvedl viceprezident pro umělou inteligenci společnosti Meta Jerome Pesenti ve svém blogu. Podle serveru CNN to však neznamená, že by Facebook se softwarem přestal pracovat úplně.

I nadále ho může využít jako součást jiných funkcí svých sociálních sítí nebo třeba ve futuristickém projektu brýlí, které by dokázaly fotit. „Stále vidíme tuto technologii jako mocný nástroj, například v případě ověřování identity nebo snaze předejít podvodu,“ doplnil ve svém příspěvku Pesenti.

Kvůli softwaru na rozpoznávání obličejů byli dříve zatčeni nevinní lidé

V minulosti podobné softwary opustily také společnosti jako Amazon, Microsoft nebo IBM a předaly je do rukou policie. Ukázalo se totiž, že ještě nejsou tak spolehlivé, jak se myslelo. Nejsou například příliš přesné při rozpoznávání asijských nebo africko-amerických obličejů.

Kvůli špatnému využití podobného softwaru byli totiž v minulosti zatčeni nevinní lidé s tmavší barvou pleti. V některých amerických státech a městech proto vznikají pravidla, která podobné softwary omezují nebo zakazují.

Objevuje se přesto otázka, zda odstranění systému na rozpoznávání obličejů není ze strany Facebooku jenom další pokus o odvrácení pozornosti od jeho narůstající kritiky. Média usuzují, že z podobného důvodu se také minulý týden společnost Facebook přejmenovala na Meta. Upozornit tím chce podle jejího šéfa Marka Zuckerberga na své budoucí plány vyvíjet virtuální svět zvaný metaverse.

Nátlaku však v současnosti společnost čelí především kvůli uniklým interním dokumentům dokazujícím, že Facebook dlouhodobě věděl o škodlivosti svých produktů, ale nijak proti tomu nezakročil. Do médií výzkumy vypustila whistleblowerka a bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.

Doporučujeme

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.

Putin: Konflikt na Ukrajině se chýlí ke konci

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla blížit ke konci. Prohlásil to na sobotní zredukované vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě.

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům. Drony zranily dva lidi v Chersonu a jeho okolí, napsal dnes ráno server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. V Dněpropetrovské oblasti byla podle šéfa správy tohoto regionu Oleksandra Hanži zraněna tříletá holčička. V sobotu pozdě večer místní činitelé informovali o pěti zraněných po dronovém útoku na Charkov. Mezi Ruskem a Ukrajinou přitom platí třídenní příměří.

Povstalci zabili na východě Konga 69 lidí

Ozbrojenci z povstaleckého uskupení CODECO zabili na východě Konga nejméně 69 lidí. K útoku v provincii Ituri došlo již na konci dubna, přítomnost povstalců v oblasti ale způsobila, že těla obětí byla nalezena s mnohadenním zpožděním, sdělily v sobotu agentuře AFP zdroje z konžských bezpečnostních složek.

Izrael deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile mířící do Gazy

Izrael dnes deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile směřující do Pásma Gazy. Oba byli vyhoštěni poté, co bylo ukončeno jejich vyšetřování, uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zahraničí. Izraelské úřady vinily Španěla Saifa Abu Kesheka a Brazilce Thiaga Ávilu z vazeb na palestinské teroristické hnutí Hamás prostřednictvím organizace PCPA, která sdružuje Palestince v zahraničí. Oba tato obvinění odmítli. Není zřejmé, kam byla dvojice deportována.

Nový Zéland chce přiznat velrybám právní osobnost

Nový Zéland řeší neobvyklý návrh zákona. Poslanec za Zelené Teanau Tuiono předložil parlamentu takzvaný Whale Health Bill, který by velrybám přiznal právní osobnost a vlastní práva. Návrh navazuje na dlouholetou snahu původních obyvatel Polynésie o silnější ochranu oceánu a mořských savců.

Slavistickou ostudu komentuje i bývalý oblíbenec z Edenu

Ostudný závěr pražského derby mezi Slavií a Spartou má další dozvuky. K řádění části fanoušků v Edenu se vyjádřil i bývalý brazilský fotbalista Adauto, který ve Slavii působil na začátku tisíciletí a mezi fanoušky patřil k oblíbeným tvářím. Jeho vzkaz byl krátký, ostrý a pro sešívané hodně nepříjemný.

Cestující z lodi zasažené hantavirem čeká vylodění u Tenerife

Výletní loď MV Hondius, na které se objevil hantavirus, se přiblížila k Tenerife. Španělské úřady tam připravily řízené vylodění a repatriaci 147 cestujících do jejich domovských zemí. S nákazou jsou spojena tři úmrtí, další lidé byli z plavidla už dříve evakuováni k léčbě.

Nový parlament zvolil Magyara coby premiéra Maďarska

Noví poslanci dnes na ustavujícím zasedání parlamentu formálně zvolili maďarským premiérem šéfa středopravicové strany Tisza Pétera Magyara. Informovaly o tom světové agentury. Tisza drtivě zvítězila v dubnových volbách a po 16 letech tak končí éra národně konzervativního premiéra Viktora Orbána. Ten už dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu.

Putin v projevu na Rudém náměstí odsoudil NATO

Ruský prezident Vladimir Putin využil tradiční oslavy Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí k obhajobě války na Ukrajině a k ostré kritice NATO.

Nová předsedkyně maďarského parlamentu nařídila vrátit na budovu vlajku EU

V Maďarsku dopoledne začalo ustavující zasedání nového parlamentu, který vzešel z dubnových voleb, v nichž drtivě zvítězila středopravicová strana Tisza. Nově jmenovaná předsedkyně zákonodárného sboru Ágnes Forsthofferová nařídila, aby se na budovu instituce vrátila vlajka Evropské unie, napsala agentura AFP. Očekává se, že dnes zákonodárci zvolí premiérem země šéfa vítězného politického uskupení Pétera Magyara. Dosavadní předseda vlády Viktor Orbán končí v čele kabinetu po 16 letech vlády a dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu. Podle AP dnes novou přísahu nesložil.

Fico se v Moskvě sešel s Putinem, vojenské přehlídky se nezúčastnil

Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do ruského hlavního města přijel na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Dopolední tradiční přehlídky na Rudém náměstí se ale šéf slovenské vlády nezúčastnil, napsalo ruské vydání stanice BBC. Fico je jediným lídrem ze zemí Evropské unie, který je oslavám ke Dni vítězství v Moskvě přítomen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama