-0.2 C
Czech
Neděle 28. prosince 2025
Protext ČTKEXPO 2025 v kostce

EXPO 2025 v kostce

Prestižní přehlídka globálního umu se vrací do Ósaky po více než půlstoletí, tématem je Designing Future Society for Our Lives (Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy. Česká republika může navázat na výraznou stopu, kterou zanechali v Japonsku její tvůrci a umělci v roce 1970.

Všeobecná světová výstava EXPO otevře brány v Ósace po 55 letech. V roce 1970, navštívilo československý pavilon architekta Viktora Rudiše přibližně 11 milionů lidí. Tehdejší prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře, Logo světové výstavy EXPO 2025 v Ósaceexpozicí prováděla dvaadvacetimetrová skleněná Řeka života Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Nově se Česká republika stala jedním z devíti států, kterým organizátoři jako prvním oficiálně potvrdili fyzickou účast na EXPO 2025, schválili jim program a přidělili pozemek. Účastnickou smlouvu podepsal 25. října v Japonsku generální komisař české účasti na Expo Ondřej Soška.

O opětovném přidělení akce japonským pořadatelům rozhodlo v listopadu 2018 hlasování Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) v sídelní Paříži. V prvním kole dali členové této instituce 85 hlasů japonskému uchazeči, 48 hlasů připadlo Jekatěrinburgu a 23 hlasy Baku. Na leteckém snímku Jumešima, místo konání světové výstavy Expo 2025 v prefektuře Ósaka. Ve druhém kole porazila Ósaka ruského soka poměrem 92 ku 61.

Agentura AP uvedla, že vítězové si od hostování výstavy slibují revitalizaci města, které „ztratilo mnoho ze svého lesku ve prospěch Tokia“. Vedení třetího největšího města na ostrovech vybralo pro konání akce uměle vytvořený ostrov Jumešima, na němž má výstavba začít letos v dubnu. Termínem světové výstavy, která se zaměří se na to, jak využívat roboty a umělou inteligenci pro veřejné blaho, je 13. duben až 13. říjen 2025. Motto zní „Navrhujeme společnost budoucnosti pro naše životy“ (Designing Future Zleva zástupce z Ázerbájdžánu; Kodži Haneda, generální komisař Expo 2025 Ósaka; brazilský zástupce; Šiniči Akatani, japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu; Dimitri Kerkentzes, generální tajemník BIE; Ondřej Soška, generální komisař české účasti na EXPO 2025; Hirojuko Išige, generální tajemník Japonské asociace pro EXPO 2025 při podpisu účastnické smlouvy v japonské Ósace 25. října 2022.Society for Our Lives).. 

Vedle Česka měly na konci loňského října podepsanou účast Německo, Polsko, Maďarsko, Nizozemsko, Katar, Saúdská Arábie, Brazílie a Ázerbájdžán. Novější počet BIE nezveřejnila. Zájem představit se v Japonsku potvrdily až dosud 142 země. 

Český pozemek má rozlohu zhruba 1000 metrů čtverečních s výhledem na moře. Zaměření na „Talent a kreativita pro život“ má naplnit kombinace kultury, umění, vědy a byznysu. Rozpočet činí 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026, dalších 170 až 220 milionů korun půjde z externích zdrojů.

Zleva Dimitri Kerkentzes, generální tajemník BIE; Ondřej Soška, generální komisař české účasti na EXPO 2025; Hirojuko Išige, generální tajemník Japonské asociace pro EXPO 2025; Kodži Haneda, generální komisař Expo 2025 Ósaka a Šiniči Akatani, japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu při podpisu účastnické smlouvy v japonské Ósace 25. října 2022.Dějištěm zatím poslední Všeobecné světové výstavy byla od října 2021 do konce března 2022 Dubaj. Ta se musela vypořádat s ročním odkladem kvůli pandemii nového typu koronaviru. Změna harmonogramu přišla některým účastnickým zemím vhod, zároveň však výrazně zkrátila přípravy na prezentaci v Ósace. EXPO s ponechaným původním označením 2020 bylo prvním svého druhu v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie a pyšní se více než 24 miliony návštěv. Toto číslo zůstalo těsně pod očekávanými 25 miliony návštěv, ale i tak se zájem ve Spojených arabských emirátech vyšplhal na milion návštěv během posledních tří dnů výstavy.

Reklama

Doporučujeme

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža dnes podepsaly novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentura Reuters s odvoláním na kambodžské ministerstvo obrany. Předcházelo tomu třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu téměř 500 drony a 40 raketami, uvedl Zelenskyj

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útoky, které podle něj stále pokračují, poškodily řadu obytných budov a záchranáři v troskách pátrají po jedné pohřešované osobě. Ukrajinský lídr uvedl, že v některých čtvrtích hlavního města Kyjeva a Kyjevské oblasti jsou lidé v důsledku ruských útoků bez elektřiny a bez dodávek tepla.

Nejméně šest lidí zemřelo při explozi v mešitě v syrské provincii Homs

Nejméně šest lidí zemřelo a 21 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii má rozsáhlou síť zdrojů, podle AFP uvedla, že není zřejmé, zda explozi způsobil sebevražedný atentátník, či zda do mešity někdo nastražil výbušniny.

Venezuela propustila 60 lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Podle jejích údajů režim nadále zadržuje okolo tisícovky politických vězňů.

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda dnes schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu Kč). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.

USA zahájily útoky proti Islámskému státu v Nigérii

Spojené státy na Vánoce zasáhly cíle napojené na Islámský stát v severozápadní Nigérii. Washington mluví o ochraně civilistů, Nigérie zdůrazňuje, že šlo o společnou bezpečnostní operaci bez náboženského motivu.

Rusko ohlásilo zničení 77 ukrajinských dronů, o škodách neinformovalo

Ruská protivzdušná obrana během noci na dnešek zachytila a zničila 77 ukrajinských dronů. Na síti Telegram to napsalo ruské ministerstvo obrany, které se o možných škodách či obětech nezmiňuje. Ukrajinské letectvo následně oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 99 ruských dronů a jedné balistické rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama