Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Exministr zahraničí USA Colin Powell zemřel na covid. Byl plně očkovaný, ale trpěl dalšími nemocemi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalý ministr zahraničí Colin Powell (84) zemřel na komplikace spojené s covidem-19, přitom byl plně očkován. Powell ale trpěl tzv. mnohočetným myelomem, rakovinou krve. Tato nemoc účinnost vakcín snižuje. Upozorňuje na to CNN.

  Na to, že Powell trpěl pokročilou rakovinou krve a k tomu neurodegenerativní Parkinsonovou chorobou, upozornil CNN jeden z jeho blízkých. Právě tyto choroby oslabily jeho imunitní systém natolik, že nebyl schopen s virem bojovat ani přes vakcínu.

  Zdravotníci se nyní obávají, že aktivisté proti očkování využijí Powellova úmrtí k tvrzení, že vakcíny nefungují. Pokud můžete zemřít i po očkování, jaký smysl má nechat se očkovat? Ostatně dnes už se ví, že vakcíny málo brání nakažení a přenosu viru. Měly by ale teoreticky člověka ochránit před těžkým průběhem covidu a smrtí.

  Dr. Jonathan Reiner, profesor medicíny a chirurgie na Univerzitě George Washingtona, v pondělí řekl, že Powell „představoval nejzranitelnější populaci v této zemi“.

  Bylo mu více než osmdesát let, měl rakovinu a byl oslabený kvůli léčbě této nemoci,“ řekl Reiner CNN. „Takže když se snažíme přesvědčit mladé lidi, kteří mají pocit, že jsou málo ohroženi samotným virem, proč se musí nechat očkovat, je to proto, abychom ochránili naše poklady. Lidi, jako byl generál Powell, naše prarodiče. Zatímco pětadvacetiletý člověk si s infekcí může poradit docela dobře, tak pokud nakazí někoho, jako je generál Powell, tak ten ne. To je imperativ pro očkování v této zemi.“

  Myelom, nemoc černochů

  Mnohočetný myelom patří mezi nejčastější krevní rakoviny ve Spojených státech a neúměrně často postihuje černošské Američany. Ti mají téměř dvakrát vyšší riziko onemocnění než běloši.

  Ačkoli vakcíny mRNA typu poskytují u zdravých lidí silnou ochranu před závažným onemocněním a úmrtím, pacienti s mnohočetným myelomem patří mezi skupiny se sníženou imunitou. Těm očkování nemusí pomoci.

  Jedna ze studií publikovaná v červenci v časopise Nature ukázala, že pouze u 45 % pacientů s mnohočetným myelomem došlo k adekvátní odpovědi na vakcínu. U 22 % byla odpověď částečná a u jedné třetiny nebyla odpověď žádná. Lidé s rakovinou krve mají navíc podle odborníků vyšší riziko těžkého průběhu covidu.

  Colin Powell byl první černošský ministr zahraničí USA. Narodil se v roce 1937 a dlouhá léta strávil v armádě. Bojoval ve Vietnamu a do vlasti se vrátil jako válečný hrdina. Do vlády jej přizval republikánský prezident George W. Bush, po odchodu z jeho administrativy ale Powell začal podporovat politiky za Demokratickou stranu a republikány kritizovat. Současný prezident Joe Biden jej po smrti nazval „drahým přítelem“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS