Protext ČTKExkluzivní e-SALON živě: Představí se ID. SPACE VIZZION, nový Citroën ë-C4 X...

Exkluzivní e-SALON živě: Představí se ID. SPACE VIZZION, nový Citroën ë-C4 X či Renault Austral

Čtvrtý ročník veletrhu čisté mobility e-SALON bude exkluzivní událostí, během níž se představí hvězdné novinky ze světa elektromobilů od nejvýznamnějších značek. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA uvidí návštěvníci ve dnech 10. až 13. listopadu národní premiéry, koncepty i modely vozů, které získávají pozornost celého světa. Veletrh nabídne i testovací jízdy a doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost. Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Největší ve své historii, exkluzivní obsahem, jedinečný pro odborníky i širokou veřejnost. Takový bude čtvrtý e-SALON – nejvýznamnější událost pro odvětví ekologických vozů, technologií a řešení pro e-mobilitu. V rámci nejkomplexnější přehlídky čisté mobility se v Letňanech představí modely světových značek, mnohdy v národních premiérách.

V národní premiéře uvidíte ID. SPACE VIZZION, nový Citroën ë-C4 X či Renault Austral. Jako první představí novinku Škoda Auto – 10. listopadu v 10:00. 

Na české půdě se bude prezentovat ID. SPACE VIZZION od značky Volkswagen vyzdvihující design, který je v harmonii s výkonem. Představí se ale také horké novinky současnosti, které budou reprezentovat modely ID.3, SUV ID.4 a SUV kupé ID.5. Zájemci si je budou moci vyzkoušet během testovacích jízd, ale také se v diskusi dozví, jak lze elektromobilitu začlenit do každodenního života v Česku.

Svůj nový model IONIQ 6 představí během veletrhu e-SALON také Hyundai. Poprvé se českým návštěvníkům předvede Kia se svým EV6 GT, hvězdný vůz Kia Niro EV a dále plug-in hybridní Sportage či Sorento. Novinku přiveze do Letňan také Škoda Auto, která uvede sedmimístné SUV Škoda Vision 7S.

10:30 Renault

Slavnostní předpremiéra

Exkluzivní předpremiéru bude mít v PVA EXPO PRAHA novinka příštího roku Citroën ë-C4 X, který avizuje propojení elegance siluety fastbacku, moderního přístupu SUV a s délkou 460 cm také nadčasového charakteru prostorného čtyřdveřového vozu. Nový ë-C4 X bude nabízen s elektromotorem o výkonu 100 kW / 136 k, dojezdem podle WLTP až 360 km a rychlým dobíjením 100 KM / 10 min. při 100 kW DC.

Velkou národní premiérou bude představení SUV modelu Renault Austral s novou generací hybridního pohonu E-Tech a systémem openR. Model bude jedním z pilířů při znovudobývání segmentu C, který je srdcem světového automobilového trhu. Nový Austral pokračuje v ofenzívě, kterou zahájily modely Arkana a Mégane E-Tech elektrický.

Mezi další novinky se zařadí Cupra, která se poprvé pochlubí svým malým elektromobilem Born. Opel představí kompaktní elektromobily Corsa-e a Mokka-e s dojezdem až 353 kilometrů, luxusní elektrický minibus Zafira-e a plug-in hybridní SUV Grandland PHEV, které kombinuje pohon na benzin a elektřinu stejně jako nová Astra PHEV.

11:00 Opel

Program s odborníky i s hvězdami

Jedním z hlavních bodů bohatého doprovodného programu veletrhu bude konference Čistá mobilita, která se uskuteční první a druhý den veletrhu. Ve čtvrtek 10. listopadu bude akce rozdělená do pěti bloků a bude se zabývat tématy: Čistá mobilita v ČR – aktuální situace a výhled do roku 2030, Elektromobilita v dobách energetické krize, Elektromobilita v dopravě (hromadné, nákladní a jiné), Elektromobilita za současné energetické situace a Vodíková doprava v ČR. Jednotlivé bloky budou rozděleny do odborných přednášek, moderátorem konference bude Jan Říha z pořadu TV PRIMA Autosalon.

V pátek 11. listopadu proběhnou přednášky na témata: Synergie energií rodinného domu nezávislého na dodavatelích energií, Kombinace solárního carportu a nabíječek v praxi, Konvergence elektromobility a fotovoltaiky, BARACZEK – mobilní dřevostavba jako investiční nástroj, Modulární nabíjecí infrastruktura pro parkovací garáže, Výhody řešení propojení FVE s e-mobilitou a Elektromobil na dlouhých trasách / Řízení toku energie z FVE a důležitost bateriového úložiště.

11:30 Citroën

V Hale 4 proběhne ve čtvrtek na stánku Porsche ČR panelová diskuze, kde se sejdou ambasador značky VW Lukáš Hejlík, produktový specialista e-mobility z Porsche ČR Dušan Klimek, Kirill Jánošík ze společnosti PRE, Marek Tomíšek, šéfredaktor portálu fDrive.cz, a vedoucí dopravy ZZS Zlínského kraje Martin Konečný.

V pátek 11. listopadu dopoledne se uskuteční na expozici RENAULT ČR autogramiáda Přemka Forejta, a to mezi 10.00 až 12.00.

V Hale 2D se bude BESIP věnovat tématu bezpečného pohybu na koloběžkách, Hala 5 bude patřit testovacím jízdám elektromobilů. V rámci veletrhu mysleli organizátoři také na děti, pro které bude připraven program na stáncích Škoda Auto nebo Volkswagen v Hale 8. Asociace elektromobilového průmyslu připravila akci Mikromobilita, která zájemcům umožní testovací jízdy na howerboardech, segwayích a dalších elektrických vozítkách.

13:30 Hyundai

Ve Vstupní hale III bude o víkendu probíhat program pod taktovkou TV PRIMA, kde bude připraveno studio Dobré zprávy, v němž si mohou zájemci vyzkoušet profesi moderátora. V čase od 13.00 do 16.00 bude probíhat autogramiáda herců ze seriálu Dobré zprávy.

Během e-SALONU se návštěvníci mohou setkat také s Josefem Šilerem – legendárním kaskadérem, testovacím jezdcem, instruktorem, a především ambasadorem veletrhu MOTOCYKL PRAHA 2023, který se koná v březnu příštího roku. Josef „SRŠEŇ“ Šiler bude svá podpisová žihadla rozdávat v sobotu od 13.00 do 15.00 ve Vstupní hale III. K vidění bude také motocyklová novinka pro rok 2023, kterou je stroj CFMOTO 450SR.

14:00 Porsche ČR

Již čtvrtý e-SALON, který spolu se společností ABF, a.s. pořádá také TV Prima, je první den věnován odborníkům napříč obory v odvětví čisté mobility, od pátku 11. listopadu pak budou moci výstaviště v Letňanech navštívit i zájemci z řad široké veřejnosti.

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již přes 12 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 460 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Více informací najdete na www.e-salon.cz.

Reklama

Doporučujeme

Maďarsko musí urychlit reformy, aby získalo zmrazené fondy EU, uvedla šéfka EK

Maďarsko potřebuje urychleně pracovat na reformách, které jsou potřeba k uvolnění zmrazených unijních fondů. Po telefonátu s maďarským opozičním lídrem a vítězem nedělních voleb Péterem Magyarem to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Maďarsko se podle ní po volbách vrátilo do samého srdce Evropy, kam vždy patřilo.

Taylor Swift získala nejvíc nominací na American Music Awards 2026

American Music Awards letos znovu ukazují, kdo právě kraluje hudební scéně. Nejvíc nominací získala Taylor Swift, ale těsně za ní se drží i další velká jména a nováčci, kteří letos patří k nejvýraznějším objevům.

Bývalý student na střední škole v Turecku začal střílet po žácích, šestnáct lidí zranil

Střelec na střední škole v jihovýchodním Turecku zahájil palbu po žácích. Útočník, přibližně osmnáctiletý muž, zranil nejméně šestnáct lidí, pak obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se.

Ropovod Družba bude opět funkční do konce dubna, řekl Zelenskyj

Ropovod Družba bude opět funkční do konce dubna. Na tiskové konferenci po jednání s německým kancléřem Friedrichem Merzem to dnes v Berlíně řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V lednu ropovod na západě Ukrajiny poškodil ruský dronový útok. Maďarsko a Slovensko, do kterých ropovod přepravoval ruskou ropu, obviňovaly Kyjev, že s jeho opravou schválně otálí.

Meloni: Itálie pozastavuje obrannou dohodu s Izraelem

Italská vláda pozastavila automatické prodlužování dohody o spolupráci v oblasti obrany s Izraelem kvůli současné situaci na Blízkém východě a několika konkrétním incidentům. V úterý to oznámila premiérka Giorgia Meloni.

Ruské drony útočily na ukrajinský přístav Izmajil, poškodily panamskou loď

Ruské drony v noci na dnešek zaútočily na přístav Izmajil v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny a poškodily loď plující pod panamskou vlajkou. Další dron zasáhl civilní obchodní plavidlo plující pod vlajkou Libérie; při útoku nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba, kterého citovala agentura Reuters.

Japonská centrální banka podpořila růst bitcoinu

Bitcoin se v pondělí dostal nad 74 tisíc dolarů a jedním z důvodů byla i změna tónu z Japonska. Guvernér tamní centrální banky Kazuo Ueda naznačil, že na zasedání 28. dubna nejspíš nepřijde další zvýšení sazeb. Pro riziková aktiva je to důležitý signál, protože část trhu dál stojí na levném financování v jenech.

Ceny ropy klesají. Naději na dohodu s Íránem tlumí obavy z další eskalace

Ceny ropy v úterý klesly, přestože napětí na Blízkém východě zůstává vysoké. Trhy reagují na kombinaci dvou protichůdných faktorů. Na jedné straně zohledňují eskalaci v podobě americké blokády íránských přístavů, na straně druhé opatrnou naději, že Washington a Teherán by mohly pokračovat v jednáních.

V Baltském moři umírá keporkak, úřady ukončily záchranu

Desetimetrový samec keporkaka, který se před několika týdny dostal do mělkých vod u severního pobřeží Německa, zřejmě nepřežije. Poté, co opakovaně uvízl v mělčinách, nyní leží v malé zátoce poblíž ostrova Poel a záchranné týmy otevřeně přiznávají, že jeho záchrana není možná. Úřady a odborníci proto vyzývají veřejnost, aby nechala zvíře v klidu prožít jeho zbývající dny.

Zakladatel Evergrande se přiznal k podvodu

Zakladatel čínské developerské společnosti Evergrande, Sü Ťia-jin, se u soudu přiznal k několika trestným činům včetně podvodů při získávání financí a úplatkářství. Případ uzavírá pád jednoho z nejvýraznějších podnikatelů, který symbolizoval vzestup i krizi čínského realitního trhu.

Vance: USA dosáhly v rozhovorech s Íránem pokroku, Teherán nyní musí jednat

Spojené státy v rozhovorech s Íránem dosáhly značného pokroku. V rozhovoru se stanicí Fox News to v noci na dnešek prohlásil americký viceprezident J. D. Vance, který jednání v pákistánské metropoli Islámábádu za americkou stranu vedl. Rozhovory skončily v neděli bez dohody, podle Vanceho je nyní na Teheránu, aby jednal.

Skandál v USA: Vlivný demokrat rezignuje kvůli obviněním ze sexuálního napadení

Americký kongresman Eric Swalwell oznámil, že rezignuje na svůj mandát ve Sněmovně reprezentantů. Rozhodnutí přichází po sérii závažných obvinění ze sexuálního obtěžování a v době, kdy se proti deokratovi rozbíhá etické vyšetřování i trestní prověrky.

Španělský premiér Sánchez jednal s čínským prezidentem Siem o užších vztazích

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes pokračuje v návštěvě Číny, kde se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Oba představitelé slíbili, že prohloubí vzájemné vztahy obou zemí, a zároveň se zavázali chránit globální mír v době, kdy se světový řád podle slov Si Ťin-pchinga "rozpadá", napsala agentura Reuters.

Magyar chce pozastavit zprávy veřejnoprávních médií, dokud nebudou nestranné

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Maďarsku Péter Magyar a jeho strana Tisza chtějí pozastavit zpravodajství veřejnoprávních médií, dokud nebudou moci zajistit nestranné zpravodajství. Magyar to dnes řekl podle agentury Reuters.

Zlatí orli se mohou vrátit do Anglie po více než 150 letech

Zlatí orli by se mohli znovu objevit na anglickém nebi. Po více než 150 letech absence se rýsuje plán na jejich návrat. Vláda už uvolnila milion liber na program obnovy a první mláďata by mohla být vypuštěna už příští rok.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama