menu

24.1 C
Czech
Sobota 22. června 2024

Putin poděkoval KLDR za podporu ve válce na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v článku pro severokorejská média poděkoval KLDR za podporu ve válce proti Ukrajině. Západní země se domnívají, že Severní Korea poskytuje Rusku zbraně a munici, kterou ruská armáda při bojích používá. Moskva i Pchjongjang to však odmítají. Rusko a KLDR podle Putina, který dnes míří do této asijské země, spojuje to, že odmítají světový řád vedený Spojenými státy.

Ukrajinský dronový útok způsobil požár ropného skladu v Rusku

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil rozsáhlý požár ropného skladu v ruské Adygejské republice. Plameny se již podařilo uhasit, oznámil podle agentury Reuters na komunikační platformě Telegram šéf Adygejské republiky Murat Kumpilov. Naopak Kyjev informuje o nových ruských útocích na ukrajinská energetická zařízení.

Existuje jen jeden případ, kdy by muž měl platit za ženu. Žhavá online diskuze

Sledujte nás na sítích

Útratu v restauraci by měl jakožto gentleman vždy platit muž. Partneři by se měli dělit napůl. Jednou on a jednou ona. Co je správně? A jaké jsou další varianty? Zjistili jsme, jak to vidí experti a jak ti ostatní, kterých se to přímo týká.

Reklama

Téma, které je předmětem věčných sporů. Je velký trapas, když útratu v restauraci nebo v baru za oba zaplatí žena a ne muž? Názory se různí. Někteří to, že platí vždy muž, považují za přirozené. Jiní ženy, které za sebe „nechávají platit“, označují za vypočítavé, nebo dokonce „lehké“!

Tradice

„Můj táta, 70 let, s mámou je už 50 let a doposud je gentleman, který vždy platí,“ napsala v internetové diskuzi na toto téma Martina S.

„Mně je něco přes 60, a v mojí generaci by se chlap cítil uražený, kdybych chtěla cokoliv platit. Jednou jsem takový pokus učinila, a byl hodně naštvaný. A to jsem chtěla platit jenom polovinu. ‚Myslíš, že jsem takový chudák, že na to nemám?‘ To byla jeho odpověď. Tehdy jsem tím pokazila večer. Já jsem vlastně hodně ráda, že nejsem v dnešní době mladá. Ne kvůli placení, ale celkově se mi ty vztahy mezi muži a ženami nelíbí. Jistěže jsou výjimky, ale právě že už jsou to spíš jen výjimky,“ napsala Jarmila R.

Foto:Pexels

„Dnes zmizela galantnost, a málokterý muž je gentleman, není to jen o placení. Nevím, jestli si to zavinily ženy svou přílišnou touhou po jakési rovnoprávnosti, dobře to ale není. Nezdá se mi, že by s tou situací byly spokojené. A muži vlastně také ne. Možná proto přibývá single lidí,“ dodává k tomu žena v dalším příspěvku.

Reklama

Někteří pánové ale na to reagují podrážděně. Od kdy mají vše platit jen oni? Volají po „rovnoprávnosti“.

Etiketa jako vydírání?

„Dámy, není to vaše očekávání, že za vše bude platit chlap, sexistické vydírání..? To má za ten váš ‚rozkrok‘ platit celoživotní pronájem..? A co mu za to nabídnete vy..? Kukaččí hnízdo..? Někde se nám ta ‚rovnoprávnost‘ zasekla, nebo spíše je nesmysl a v praxi i životě nerealizovatelná již z podstaty věci,“ okomentoval pan Erich V.

„Ženy si zvykly, že za ně chlap platí, ale taková doba není. Ideální je se střídat. Já to měl třeba vždy tak, že když jsme jeli někam na výlet, tak já platil benzín, ona oběd, nebo opačně. Nemělo by to být vše na chlapech. Tohle se mi nelíbí,“ napsal Jirka J.

„Nějak mi hlava nebere, když zaplatí manželka z našich společných peněz a já podle vás tedy spadnu do kategorie buranů. Klepu si na čelo,“ poznamenal Karel L.

„V manželství je to něco úplně jiného, tady se bavíme o lidech, kteří spolu ‚randí‘. Ale i pokud máte společně peníze, tak by tu peněženku měl vytahovat muž. Nikde není psáno, že ona mu to pak nevykompenzuje. Jsem vdaná víc jak 40 let a neplatila jsem nikdy.“ Jarmila R.

„Úplně jednoduše : Kdo pozval, ten platí,“ vidí to Jaroslav H.

21. století

„Jednou muž, jednou žena – tak mi to přijde v 21. stol. normální.“ Alena J.

„Nejde o 21. století, jde o galantnost o getlemanství. Málokterý muž je takový. Dnes praví muži vymřeli. Jsou jen muži, co jsou zženštilí,“ reaguje na to Martina S.

„Já bych se cítila trapně, kdyby chlap za mě v této době něco platil. Přijde mi to ponižující. Přišla bych si jako lůza, co nemá na svoji útratu. Prostě existují neschopné ženské, pro které je, zaplatit za sebe večeři, finančně likvidační a schopné ženské, kterým je trapné, aby chlap byl pro ně peněženkou. I když možná proto se ke mně muži v životě chovají tak, jak se chovají…“ napsala na toto téma žena s nickem @markytka3.

Foto:Pexels

„Myslím, že je normální, v placení se střídat, když jsou na tom partneři finančně podobně. Pokud ale muž vydělává mnohonásobně více než ta žena, platit by měl on,“ má jasno paní Iveta K.

Slovo odborníka

Trochu světla do do změti názorů přináší odborník na etiketu Ladislav Špaček:

„Muž – hostitel by měl zaplatit, jestliže pozve ženu do restaurace. V drtivé většině případů by to tak mělo probíhat. Samozřejmě jsou výjimky. Třeba když se jedná o studentský vztah, kdy mají oba dva jen kapesné. Tam se mohou o zaplacení podělit. Nebo chlapec zaplatí restauraci a děvče třeba lístky do kina. V dalších případech ale platí muž, to by mělo být samozřejmostí. Jestliže se ale muž sebere a bez zaplacení odejde z restaurace, nebo dokonce nechá ženu zaplatit za sebe a přihlíží, tak to je vrchol,“ říká Špaček v rozhovoru pro Lidovky.cz. Pokud muž nedodržuje tuto etiketu, nazývá to dokonce vrcholem buranství.

Naštěstí však máme svobodu, ani Evropská unie ještě nepřišla s žádnou směrnicí týkající se této záležitosti, nehrozí pokuta, a tak si to každý pár může dělat po svém, buranství neburanství.

Podle statistik:

  • 90% lidí ve věku 40+ si myslí, že má vždy platit muž
  • 50% lidí mezi 20 a 30 lety říká, že je správné platit napůl
  • 10% mladých žen nemá problém platit vždycky
  • 75% mužů není příjemné, když platí žena
  • 25% mužů by nevadilo, kdyby za ně žena platila vždy

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Práva na katalog kapely Queen má koupit Sony Music za miliardu liber

Autorská práva na hudební katalog britské rockové kapely Queen a další související práva by měla koupit americká nahrávací společnost Sony Music za miliardu liber (zhruba 29,5 miliardy korun). Informoval o tom tento týden magazín Variety s odvoláním na dva nejmenované zdroje, podle nichž se už na akvizici pracuje.

5 tipů na efektivní vedení společnosti od Marka Zuckerberga

Společnost Meta (dříve jen Facebook) začátkem roku oslavila kulaté narozeniny. Po dvaceti letech se Mark Zuckerberg, její zakladatel a generální ředitel, stal jednou z nejvýraznějších tváří Silicon Valley. Server Business Insider představil pět tipů na úspěšné vedení firmy podle Zuckerberga.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Práva na katalog kapely Queen má koupit Sony Music za miliardu liber

Autorská práva na hudební katalog britské rockové kapely Queen a další související práva by měla koupit americká nahrávací společnost Sony Music za miliardu liber (zhruba 29,5 miliardy korun). Informoval o tom tento týden magazín Variety s odvoláním na dva nejmenované zdroje, podle nichž se už na akvizici pracuje.

5 tipů na efektivní vedení společnosti od Marka Zuckerberga

Společnost Meta (dříve jen Facebook) začátkem roku oslavila kulaté narozeniny. Po dvaceti letech se Mark Zuckerberg, její zakladatel a generální ředitel, stal jednou z nejvýraznějších tváří Silicon Valley. Server Business Insider představil pět tipů na úspěšné vedení firmy podle Zuckerberga.

Ruská jaderná ponorka vypadá jako zralá do šrotu, upozornil analytik

V USA obávaná ruská ponorka s jaderným pohonem, jež minulý týden zakotvila na Kubě, má podle analytika viditelně poškozený trup. Vojenští experti však vysvětlili, že jde o celkem běžné opotřebení a plavidlo je schopné bezpečného provozu.

Proč to mají muži jednodušší než ženy? Desítky argumentů rozlícených matek

Muži nebo ženy? Kteří to mají jednodušší? Ožehavá otázka rozpoutala na internetu divokou diskuzi. Něžné pohlaví zaujímá různé postoje, popisuje různé zkušenosti. Na jednom se ale překvapivě shodne…

Hlavní důvod, proč muži chtějí mladší ženy? Krása to není. Jde o druh komplexu

Jsou krásné, zářící, svěží, s vypnutou pletí, plné energie. Ten pravý důvod, proč po nich muži touží, je ale prý jinde. Psychologové to vysvětlují strachy z méněcennosti a potřebou si upevňovat svou pozici macha.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.

Červený kříž hlásí 22 mrtvých při ostřelování Gazy, Izrael účast popírá

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že při ostřelování, které poškodilo jeho kancelář v Gaze, zahynulo 22 lidí. Kancelář je v současnosti obklopena stovkami vysídlených Palestinců žijících ve stanech. Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo vyšší počet obětí, a to 25 mrtvých a 50 zraněných, přičemž útok připsalo Izraeli.

Šéf SoftBank předpovídá příchod umělé superinteligence za 10 let

Umělá superinteligence (ASI) přijde za deset let, prohlásil během dnešního vystoupení generální ředitel japonské banky SoftBank Masajoši Son, jenž vystoupil na veřejnosti po dlouhé době. Během emotivního projevu zpochybnil svůj odkaz a smysl života.

Povodně v čínské provincii Kuang-tung si vyžádaly nejméně 47 mrtvých

Nejméně 47 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly povodně a sesuvy půdy, které postihly několik oblastí jižní Číny včetně provincie Kuang-tung, informovala dnes agentura AP. Meteorologové vydali varování před přívalovými srážkami a povodněmi v dalších částech země.
Reklama
Reklama