Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Evropská unie navrhuje uvolnění většiny kontrol potravin dovážených z Británie do Severního Irska

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle nového plánu Evropské unie by potraviny a léky dovážené z Velké Británie do Severního Irska nemusely být nadále tak přísně kontrolovány. Unie tím reaguje na nespokojenost severoirských unionistů, kterým vadí tvrdé kontroly na hranici s Británií. Severní Irsko totiž po Brexitu zůstalo v jednotném trhu Evropské unie, aby zamezilo jeho hlubšímu oddělení od Irska. Ve středu to uvedl server BBC.

  Kontroly zboží přijíždějícího z Velké Británie do Severního Irska by se mohly podle středečního návrhu Evropské unie (EU) snížit o 80 procent. Administrativa při dovozu potravin a léků by se pak „zjednodušila“ o polovinu. Unie návrh předložila poté, co dala Británie jasně najevo, že původně vyjednaný severoirský protokol nefunguje.

  Unionisté ze Severního Irska usilující o plné propojení s Velkou Británií si totiž od začátku platnosti Brexitu stěžují na příliš tvrdé kontroly. Zboží dovážející se ze zbytku Británie je totiž na hranicích se Severním Irskem přísně kontrolováno. To totiž zůstává v jednotném trhu EU, aby se tím zamezilo vytvoření tvrdé hranice s Irskem nadále setrvávajícím v Evropské unii. Uvedl to server BBC.

  Po předložení návrhu uvedl viceprezident Evropské komise Maros Šefčovič, že rozhodnutí učinila unie po komunikaci se Severním Irskem. „Jedná se o přímou, upřímnou reakci na jejich obavy,“ přiblížil.

  Souhlasil také s páteční schůzkou s britským ministrem pro Brexit Davidem Frostem. „Byl bych velmi rád, když bychom mohli nový rok zahájit novými dohodami,“ dodal podle serveru The Guardian Šefčovič.

  Británie chce s EU vyjednat i změnu ohledně pravomocí Evropského soudního dvoru

  V rozhovorech spolu budou politici ještě nejméně několik týdnů. Velká Británie s EU totiž musí vyjednat takovou dohodu, která nevytvoří tvrdou vnitřní hranici uvnitř Británie, ale ani zcela neodloučí Severní od Irska. Proti sobě totiž stojí unionisté usilující o co největší napojení na Británii a irští republikáni bojující za sjednocené Irsko.

  „Potřebujeme řešení, které bude respektovat dohodu Good Friday mezi Irskem a Severním Irskem, ale také silnější vztah mezi Británii a EU,“ popsal podle serveru BBC situaci mluvčí britské vlády. V případě uvolnění hraničních kontrol při dovozu britských potravin do Severního Irska by pak ale musela Británie dle unijního návrhu zaručit pravidelné inspekce a přístup k reálným datům ohledně kontrol.

  Prodejci by také museli začít označovat potraviny jednotlivě, už by nestačily nálepky na obalech nebo paletách. Unie tím chce zabránit pašování britských potravin na jednotný trh EU.

  Británie rovněž plánuje vyjednat změnu předchozí dohody, která povoluje Evropskému soudnímu dvoru rozhodovat v Severním Irsku ve věcech evropského práva. Pokud by například tamní obchodníci nejednali dle pravidel EU, mohl by evropský soud Británii zažalovat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Facebook

  Za třetí čtvrtletí vydělal Facebook 9 miliard dolarů. Tlak na něj ale i nadále sílí

  Společnost Facebook oznámila příjmy za poslední čtvrtletí. Výdělek 9 miliard dolarů je vyšší, než analytici odhadovali. A to přes to, že firma čelí striktnějšímu iOS systému na zařízeních značky Apple. Vyrovnává se také s celosvětovým tlakem usilujícím o její větší zodpovědnost. Podnítila ho především bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.
  Snímek Duna překonal očekávání

  Snímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch roku

  Premiéra snímku Duna byla úspěšná. V amerických kinech vydělal film přes víkend 40,1 milionů dolarů, což je o 10 milionů více než odhadovali jeho tvůrci. Globální výdělek pak prozatím činí okolo 220 milionů dolarů. Pro společnost Warner Bros. se tak Duna stala nejúspěšnějším dílem roku.
  Panenka Barbie

  Růst cen kvůli zvýšení nákladů nezasáhl poptávku, říká výrobce Barbie Mattel

  Ikonické panenky Barbie i například autíčka Hot Wheels stále patří mezi oblíbené hračky dětí. Navzdory vyšším cenám se dle výrobce Mattel poptávka nesnížila. Tržby za třetí čtvrtletí vzrostly o 8 %.
  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Po 16 měsících ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern dospěli k obchodní dohodě. Podle Johnsona má farmářům zlevnit dovoz a otevřít odborníkům nový pracovní trh. Ti však jeho rozhodnutí kritizují s tím, že nová dohoda růst Británie nijak nepodpoří. Naopak by podle nich mohla snížit tamní standard zboží.
  Facebook plánuje změnit své jméno

  Facebook plánuje změnit své jméno. Mělo by více odrážet budoucí plány

  Společnost Facebook se odklání od sociálních sítí a míří za vývojem virtuální reality. Změnu by proto chtěla zdůraznit také úpravou svého jména. Nové pojmenování by mělo vedení odhalit příští týden, zatím odmítá na spekulace reagovat. Firma se chce změnou nejspíše odříznout od vlny kritiky a tlaku amerických úřadů.
  Pinterest

  PayPal chce koupit Pinterest, za sociální síť nabízí 45 miliard dolarů

  Zdroje agentury Reuters i agentury Bloomberg obeznámené s touto záležitostí uvedly, že společnost PayPal Holdings nabídla koupi sociální sítě Pinterest, a to za cenu 45 miliard dolarů. V budoucnu by mohlo dojít v elektronickém obchodování k více vazbám mezi finančními technologiemi a sociálními médii.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama