Protext ČTKEvropská aliance pro solární fotovoltaický průmysl si stanovila za cíl dosáhnout 30...

Evropská aliance pro solární fotovoltaický průmysl si stanovila za cíl dosáhnout 30 GW výrobní kapacity v oblasti fotovoltaiky do roku 2025 a zahájí současně spolupráci se společností EIT InnoEnergy

Praha 12. prosince 2022 (PROTEXT) – Aliance v úvodním prohlášení uvádí, že Evropská komise a lídři evropského fotovoltaického průmyslu se zavázali ke společné práci na urychlení rozvoje a snížení investičního rizika v celém hodnotovém řetězci solárních a fotovoltaických systémů. Realizaci právě spuštěného strategického akčního plánu celé skupiny povede společnost EIT InnoEnergy.

Společnost EIT InnoEnergy, inovační motor pro udržitelnou energii v celé Evropě podporovaná Evropským institutem pro inovace a technologie (EIT), orgánem Evropské unie, byla Evropskou komisí jmenována sekretariátem Evropské aliance pro solární fotovoltaický průmysl. K EIT InnoEnergy se v řídícím výboru aliance připojily také společnosti SolarPower Europe a European Solar Manufacturing Council.

Aby bylo možné splnit stanovené cíle solární strategie EU, povede EIT InnoEnergy tuto alianci a bude rozvíjet veškeré ambice a plány směřující k dalšímu vývoji, snížení rizika a urychlení rozvoje fotovoltaického průmyslu v Evropě ve všech segmentech hodnotového řetězce. Cílem je vytvoření silné konkurenční pozice aliance v kontextu rostoucí poptávky po solární energii nejen v Evropě, ale také v globálním měřítku.

Mezi hlavní cíle, které si aliance společně s Evropskou komisí stanovila, patří především vytvoření podmínek pro takové odvětví, které bude do roku 2025 dodávat roční kapacitu 30 GW. Tím se v Evropě každý rok vytvoří 60 miliard eur nového HDP a bude to znamenat více než 400.000 nových pracovních míst (přímých a nepřímých).

K dosažení těchto ambicí se bude aliance řídit sedmibodovým strategickým akčním plánem pokrývajícím klíčové podmínky pro investice do výrobních kapacit fotovoltaiky v Evropě:

– Identifikovat úzká místa ve výrobě a poskytnout odpovídající doporučení

– Usnadnit přístup k financím, včetně nastavení komerčních způsobů pro výrobu solárních energie

– Poskytnout potřebný rámec pro spolupráci v oblasti rozvoje a implementace

– Zajistit mezinárodní partnerství a odolnost globálního dodavatelského řetězce

– Podporovat výzkumné a inovační základny pro solární energii

– Podporovat cirkulární způsoby a trvale udržitelné hodnoty

– Zvyšovat kvalifikaci a rozvíjet dovednosti prostřednictvím partnerství a školicích programů

Podle dnes podepsaného společného prohlášení o zahájení spolupráce budou k prioritním aktivitám v úvodní fázi patřit:

a) Mobilizace veřejných a soukromých financí pro evropské projekty výroby fotovoltaických elektráren za účelem zvýšení kapacity s co nejlepším využitím všech stávajících a nových evropských finančních nástrojů, a to zejména: Evropského inovačního fondu, který ve své stávající výzvě finančně podporuje projekty v oblasti čistých technologií, dále kapitoly REPowerEU v národních plánech obnovy a odolnosti, podporou EIB vedoucí k rozšíření výrobní kapacity EU pro technologie čisté energie v kontextu REPowerEU.

b) Zajištění trvale udržitelných a spravedlivých tržních podmínek a stimulace poptávky po konkurenceschopných, účinných a udržitelných fotovoltaických produktech a systémech.

c) Aktivity vedoucí k rychlému provedení požadavků na ekodesign fotovoltaických systémů či produktů a součinnost při zadávání veřejných zakázek.

d) Předvídání požadavků na dovednosti tohoto nového odvětví v souladu se zahájením aktivit Evropské aliance pro solární fotovoltaický průmysl EIT InnoEnergy, která stojí v čele zavádění těchto plánů, bude

stavět na své působivé historii vedení Evropské bateriové aliance (EBA). Společnost EIT InnoEnergy, která od svého spuštění v roce 2017 nastavila průmyslové pracovní toky EBA, vytvořila plán rozvoje

průmyslového hodnotového řetězce tak, aby spojoval lidi a zdroje potřebné pro rychlý vývoj v požadovaném rozsahu.

Diego Pavia, CEO společnosti EIT InnoEnergy říká: „Je nám ctí, že jsme byli jmenováni do vedení pracovní skupiny Evropské aliance pro solární fotovoltaický průmysl. Stejně jako jsme to dříve udělali pro oblast baterií prostřednictvím našich aktivit v rámci Evropské bateriové aliance, uděláme to stejné nyní také pro oblast fotovoltaiky. Využijeme přitom náš ambiciózní plán průmyslového hodnotového řetězce a širokou síť zúčastněných stran k dosažení rychlého rozvoje výrobních projektů v celém hodnotovém řetězci solárních fotovoltaických zařízení, ze kterého budou profitovat všichni obyvatelé EU.“

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl při příležitosti zahájení činnosti aliance: „Třetí země poskytují masivní podporu rozvoji svého čistého technologického průmyslu a přitahují ten náš. EU potřebuje zlepšit svou hru, pokud jde o investice a regulační prostředí, aby naše výroba čistých technologií prosperovala, vytvářela pracovní místa v Evropě a byla konkurenceschopná v celosvětovém měřítku. Nová evropská průmyslová aliance pro solární fotovoltaiku je klíčovou iniciativou ke snížení závislostí a zvýšení výrobní kapacity EU solárních fotovoltaických technologií na 30 gigawattů ročně do roku 2025 v celém hodnotovém řetězci.“

Jako sekretariát aliance bude EIT InnoEnergy usnadňovat obchodní a průmyslovou spolupráci napříč hodnotovým řetězcem solárních fotovoltaických elektráren, vést implementaci strategického průmyslového akčního plánu, řídit členství, shromažďovat a šířit informace o trhu, řídit komunikaci a provozovat obchodní a investiční platformu aliance.

Společnosti SolarPower Europe a European Solar Manufacturing Council se připojí k EIT InnoEnergy do řídícího výboru aliance na základě dosažených klíčových kompetencí v oboru. Řídící výbor bude společně dohlížet na realizaci práce aliance a Evropského solárního fotovoltaického fóra, velké každoroční veřejné akce, která umožňuje politické a politické diskuse na vysoké úrovni.

O společnosti EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy působí v centru energetické transformace a je předním inovačním motorem v oblasti udržitelné energetiky, který přináší technologie a dovednosti potřebné k urychlení zelené dohody a evropských cílů v oblasti dekarbonizace.

EIT InnoEnergy, celosvětově uznávaný jako nejaktivnější investor do udržitelné energie a v roce 2020 jeden z největších investorů do klimatických technologií a technologií pro obnovitelné zdroje energie, podporuje inovace v celé řadě oblastí. Patří mezi ně skladování energie, doprava a mobilita, obnovitelné zdroje a udržitelné budovy a města – využívající svůj důvěryhodný ekosystém 1200+ partnerů a 29 akcionářů. Více než 180 společností v portfoliu EIT InnoEnergy je na dobré cestě k tomu, aby do roku 2030 vytvářely tržby 72,8 miliardy EUR a ušetřily 1,1G tun CO2 ročně.

EIT InnoEnergy je hnací silou tří strategických evropských iniciativ: European Battery Alliance (EBA), European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) a European Solar Initiative (ESI).

Společnost EIT InnoEnergy, která byla založena v roce 2010 a je podporována Evropským institutem pro inovace a technologie (EIT) a současně nezávislým orgánem EU založeným v roce 2008 s cílem podporovat inovace a podnikání v celé Evropě. EIT InnoEnergy má kanceláře po celé Evropě a v americkém Bostonu.

www.innoenergy.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.

Španělsko zavádí kontroly na hranici s Itálií kvůli migrační vlně

Napětí mezi Španělskem a Itálií kvůli migraci dál roste. Španělsko nově oznámilo, že od sobotní půlnoci zavede dočasné hraniční kontroly pro cestující z Itálie. Opatření má platit do 7. září a je přímou reakcí na rozhodnutí Říma obnovit kontroly u osob přijíždějících ze Španělska po nedávné migrační krizi v severoafrické Ceutě.

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama