Evropská unie prodiskutuje koordinaci opatření proti nové mutaci koronaviru, která se rychle šíří na jihu Anglie. Řada evropských zemí už přistoupila k rušení leteckého spojení s Velkou Británií. Informuje o tom server BBC.
Podle odborníků je nová mutace viru nakažlivější. Nic ale nenasvědčuje, že by byla pro lidský organismus nebezpečnější nebo že by odlišně reagovala na vakcinaci.
Mezi zeměmi, které už oznámily rušení letů, jsou například Německo, Francie nebo Itálie. Zrušeny byly také železniční spoje z Británie na kontinent společnosti Eurotunnel.
Evropská rada měla začít projednávat koordinaci opatření dnes dopoledne. Dnes se zároveň očekává oficiální schválení očkovací látky společnosti Pfizer-BioNTech Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.
Podle britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka se nová mutace koronaviru „vymyká kontrole“. Případy onemocnění způsobené touto mutací byly už zaznamenány v Dánsku, Itálii a Nizozemí.
Nizozemské úřady uvedly, že s účinností „nejpozději“ od 1. ledna přestanou přijímat všechny lety a osobní trajektové spoje z Británie.
Stejná opatření přijímá i Francie, která nepouští přes hranice ani kamiony. Zákaz, který začal platit o nedělní půlnoci, má trvat 48 hodin. Od půlnoci nepřijímá lety z Británie také Irsko.
Podle irských úřadů by „lidé z Británie, bez ohledu na svou národnost, neměli cestovat do Irska vzduchem ani po moři, a to v zájmu veřejného zdraví“. Ve Spojeném království žije více než 300 000 Irů.
Letecké spojení s Vekou Británií vyjma obchodních letů ruší také Německo, Belgie, Itálie či Rakousko.
Většina zemí přijímá zatím spíše krátkodobá opatření. Výjimkou je Bulharsko, kde by měly být zrušené spoje obnoveny až na začátku února.
Na rychle se šířící novou variantu viru reagují také mimoevropské země. Kanada nebude přijímat britské cestující 72 hodin od nedělní půlnoci.
Zavedení zákazů zvažují mimo jiné také Irán, Argentina, Chile či Kuvajt.