-2.9 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
Protext ČTKESTech oznamuje společný podnik se společností WonderHill Studios

ESTech oznamuje společný podnik se společností WonderHill Studios

New York (USA) 5. října 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Americká investiční a poradenská společnost ESTech dnes oznámila, že podepsala memorandum o porozumění s nově vzniklým produkčním a distribučním studiem pro film a televizi WonderHill Studios (WHS). V říjnu 2023 založí WonderHill Studios a ESTech v přímé spolupráci se strategickým partnerem společnosti ESTech, společností Silk Road Group SA, společný podnik v oblasti filmu a zábavy v Gruzii.

Partnerství má za cíl zajistit významné veřejné a soukromé dohody s regionálními vládami a velkými soukromými společnostmi, které nabídnou hollywoodským studiím a nezávislým filmovým producentům jednoduchou cestu k využití místních lokací, studií, personálu a talentů či daňových úlev. Počínaje koncem roku 2023 a v průběhu roku 2024 plánuje konsorcium WHS a ESTech přivést do Gruzie a Kazachstánu řadu filmových projektů v hodnotě přes 200 milionů dolarů. Spojením sil obou subjektů vznikne konsorcium pro financování filmového a zábavního průmyslu, které rozšíří možnosti spolupráce Hollywoodu – ale i rozsáhlého a rychle rostoucího euroasijského trhu – s úchvatnou přímořskou oblastí Gruzie.

Tato iniciativa přichází v situaci, která je pro filmový průmysl ve Spojených státech i po celém světě vzhledem k nedávno ukončené stávce scenáristů, probíhající stávce herců a rostoucím nákladům na filmovou a televizní produkci mimořádně závažná. Součástí memoranda o porozumění je průkopnická vize pro výrobu filmů a televizních seriálů, tvorbu místního obsahu a inovativní systém financování zábavy, který urychlí proces výroby filmů. Memorandum kromě toho poskytuje kulturně a historicky bohatým zemím tzv. středního koridoru a regionům Střední Asie příležitost k významnému zviditelnění na Západě a ve Spojených státech.

Partnerství má potenciál poskytnout zásadní přínos pro hospodářský rozvoj Gruzie a dalších zemí regionu, a to díky prudkému nárůstu cestovního ruchu, vzniku významného počtu nových pracovních míst, novým daňovým příjmům a nebývalému zviditelnění v celosvětovém měřítku. Dokonalým příkladem této dynamiky je ekonomické oživení státu Montana díky natáčení televizního hitu Taylora Sheridana „Yellowstone“, na jehož produkci se podíleli také spoluzakladatelé WHS. Studie Úřadu pro obchodní a ekonomický výzkum při University of Montana z roku 2022 odhalila, že seriál Yellowstone sledovalo 71 % návštěvníků tohoto státu ze zemí celého světa. Na základě tohoto údaje se odhaduje, že seriál přilákal k návštěvě Montany 2,1 milionu turistů, kteří zde utratili 730 milionů dolarů a státnímu rozpočtu přinesli 44 milionů dolarů na daních.

Jedním z prvních projektů využívajících regionální infrastrukturu je připravovaný film IMPOSSIBLE DERBY („Nedosažitelné derby“), fascinující příběh první ženské vítězky závodu Kentucky Derby. Ve filmu se představí americká herečka kazašského původu Ayanat Yesmagambetová, která si zahrála kočovnou princeznu ve čtyřicetimilionovém velkofilmu NOMAD THE WARRIOR („Nomád“) z produkce Miloše Formana a ve spolurežii Ivana Passera.

Pro zajištění efektivní výroby a optimálních podmínek pro filmovou produkci bude konsorcium spolupracovat s velkými místními společnostmi, jako je Silk Road Group SA. Investiční skupina Silk Road Group je vlastníkem luxusních hotelů a působí v oblasti pohostinství, telekomunikací, mobilních služeb, médií a vydavatelství. Konsorcium rovněž plánuje navázat spolupráci s místní gruzínskou vládou s cílem vytvořit oboustranně výhodná partnerství, která Gruzii přinesou prospěch v podobě tvorby pracovních míst, zviditelnění na západních filmových trzích, vyprávění místních příběhů a následného zvýšení cestovního ruchu.

„Toto východo-západní zábavní, filmové a finanční konsorcium je připraveno změnit náš pohled na tvorbu filmů a televizních seriálů. Chceme, aby se jejich autoři mohli soustředit na tvůrčí část filmů, aniž by museli nést obrovský ekonomický a finanční tlak, který omezuje kreativitu. Filmy natočené prostřednictvím našeho konsorcia budou usilovat o návrat velkoleposti a kouzla kinematografie, které tvoří samotnou podstatu filmové tvorby,“ řekl Giorgi Rtskhiladze.

„Filmové konsorcium poskytne jedinečnou příležitost představit bohatou kulturu gruzínské a středoasijské kinematografie celosvětovému publiku. Legendární italský režisér Federico Fellini, který byl velkým obdivovatelem gruzínského filmu, to řekl nejlépe: ‚Gruzínský film je zcela jedinečný fenomén, živý, filozoficky inspirativní, velmi moudrý, dětský. Je v něm všechno, co mě dokáže rozplakat, a to musím říct, že to (rozplakat mě) není snadné‘,“ řekl Carr Bettis.

„Mým snem jako filmaře, milovníka kinematografie a šéfa studia vždy bylo propojit globální filmový vesmír,“ řekl spoluzakladatel a spoluředitel studia WonderHill Marvin Peart. „Čím více příběhů o různých komunitách s využitím rozmanitých scenérií budeme vyprávět, tím více nás to jako globální společnost sblíží. A čím blíže si v tomto globálním společenství budeme, tím více se přiblížíme míru.“

V čele celé vize konsorcia bude stát společný podnik, který WonderHill Studios a ESTech Consortium založí v říjnu 2023 v Gruzii.

KONTAKT: FRANK PR | 646.861.0843, Lina Plath | Lina@frankpublicity.com, Clare Anne Darragh | Clareanne@frankpublicity.com

Reklama

Doporučujeme

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama