0.2 C
Czech
Neděle 8. února 2026
ZprávyErupce Etny znovu narušila provoz sicilského letiště v Katánii

Erupce Etny znovu narušila provoz sicilského letiště v Katánii

Po erupci Etny byl v pondělí přerušen provoz letiště v Katánii na východě Sicílie. Za poslední měsíce se jedná už o několikátou krizovou situaci, která italské letiště postihla. Informovaly o tom agentura Reuters nebo server Euronews.

Sopka ve Středomoří se opět probudila k životu, když v noci na pondělí začala chrlit lávu a sopečný popel. Před svítáním proud lávy ustal, z jednoho z kráterů nicméně stále stoupala oblaka popela.

Podmínky před italským svátkem Ferragosto vedly ke zrušení, zpoždění nebo odklonění letů, napsal server Euronews. Přílety do oblíbené turistické destinace Katánie a odlety z ní budou pozastaveny až do osmé hodiny večer, uvedlo letiště na platformě X, dříve známé jako Twitter. „Vzhledem k sopečné aktivitě Etny a spadu popela je letový provoz do 20:00 hodin pozastaven,“ stálo v příspěvku.

Etna je nejaktivnější evropskou sopkou. Podle italských úřadů vstoupila do fáze „před výstrahou“, přičemž přešla z varovného stupně F0 na F1.

Starosta Enrico Trantino ve městě na 48 hodin zakázal jízdu na motocyklech a jízdních kolech vzhledem k tomu, že ulice pokryl popel. Zároveň nařídil, aby auta kvůli riziku smyku nejezdila vyšší rychlostí než 30 kilometrů v hodině, upozornila agentura Reuters.

Zrušení letů na letišti v Katánii, které odbavuje více příletů než hlavní město ostrova Palermo, oblast zasáhlo měsíc poté, co požár v budově terminálu působil cestujícím potíže několik týdnů. Letiště se nachází asi 50 kilometrů jižně od sopky.

Většina letů v Katánii byla zrušena, cesta na letiště v Palermu trvá několik hodin

Z přehledu odletů a příletů v Katánii vyplývá, že přibližně 95 procent letů bylo dnes zrušeno. Na Sicílii, největším ostrově ve Středozemním moři, se nachází hned několik letišť. Katánie leží na východním pobřeží ostrova, Comiso pak na jihu. Letiště Palermo, největší na ostrově, je na severozápadním pobřeží. Několik letů je také odkláněno na letiště Trapani, které se nachází na západě Sicílie.

Etna, která sahá do výšky 3357 metrů nad mořem, prochází v posledních čtyřech letech obzvláště aktivním obdobím. Sopečná činnost tak jednou za několik měsíců vede k uzavření letiště, které je sopce nejblíže. K poslední velké erupci podle Reuters došlo v roce 1992.

Reklama

Doporučujeme

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama