-3.9 C
Czech
Sobota 24. ledna 2026
EkonomikaEnergetické společnosti nabádají Bidena, aby zavedl strategie snižování emisí v tomto sektoru

Energetické společnosti nabádají Bidena, aby zavedl strategie snižování emisí v tomto sektoru

Skupina amerických energetických společností tento týden napsala prezidentovi Joe Bidenovi, že bude spolupracovat na tvorbě strategií k dosažení krátkodobého cíle snížit do roku 2030 emise uhlíku v tomto odvětví. Na základě dopisu, jehož viděla kopii, o tom informuje agentura Reuters.

Skupina amerických elektrárenských společností chce spolupracovat s administrativou Joe Bidena i Kongresem na vytvoření široké řady strategií k dosažení tohoto cíle.

Washington by měl zavést strategie, aby zajistil, že elektrárenský průmysl do roku 2030 sníží emise uhlíku o 80 % v porovnání s rokem 2005. V dopise to uvedla skupina 13 energetických společností jako je Exelon Corp, PSG či Talen Energy Corp.

Skupina uvádí, že časový harmonogram do roku 2030 je v souladu s Bidenovým širším cílem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. V dopise však nestálo nic o úplné dekarbonizaci energetického sektoru do roku 2035. Jedná se o součást strategie boje proti změně klimatu.

Federální strategický rámec může být navržen tak, aby podporoval zavádění strategií v energetickém sektoru, které jsou technicky proveditelné, zajišťují spolehlivost a udržují cenovou dostupnost pro zákazníky,“ uvádí se v dopise zaslaném americkému prezidentovi v pátek.

Sam Ricketts, spoluzakladatel skupiny zabývající se změnou klimatu Evergreen Action, uvedl, že energetické společnosti by si neměly dělat starosti s cílem do roku 2035 a zaměřit se na časná vítězství. Poslední části snižování emisí je dle něj totiž nejtěžší dosáhnout.

Norma by pro energetický průmysl stanovila postupně rostoucí cíle snižování emisí, dokud nedosáhnou nulové hodnoty. Jednalo by se o metody jako je přijetí větrné a solární energie, používání stávající a pokročilé jaderné energie či odsávání uhlíku z uhelných a zemních plynových elektráren než dosáhnou atmosféry.

Společnosti mohou v rámci některých plánů i získat zapůjčitelné kredity za to, že budou v prvních letech fungovat lépe, než by se očekávalo. Ty by mohly být použity v pozdějších letech, kdy bude pokrok ve snižování emisí obtížnější.

Reklama

Doporučujeme

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama