Více
  9.3 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Elon Musk střídá Bezose na pozici nejbohatšího člověka planety

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zakladatel a šéf společností Tesla a SpaceX se stal po středečním růstu akcií nejbohatším člověkem planety. Informuje o tom CNN a Bloomberg.

  Tento post doposud náležel zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi, jehož od října 2017 nikdo nepřekonal. Až nyní: podle agentury Bloomberg je hodnota Muskova majetku nyní 188,5 miliard dolarů, tedy zhruba čtyři biliony korun. Jeffa Bezose překonal o půldruhé miliardy. Třetím nejbohatším člověkem je zakladatel Microsoftu Bill Gates, jehož jmění činí 132 miliard dolarů.

  Pro devětačtyřicetiletého inženýra původem z Jižní Afriky byl rok 2020 (pravděpodobně na rozdíl od většiny ostatních lidí) nejúspěšnějším rokem: během posledních 12 měsíců se hodnota jeho majetku zvýšila o 150 miliard dolarů. Raketové tempo růstu jeho jmění Bloomberg označil za rekordní. Cena akcií Tesly v loňském roce zpevnila o 743 procent.

  Jak agentura upozorňuje, Musk by nejspíše Bezose neporazil, kdyby se CEO Amazonu v roce 2019 nerozvedl. Čtvrtina podílu Amazonu zůstala jeho dnes už bývalé ženě Mackenzii Scott. Bezos je také filantropem, v listopadu daroval na charitu celkem 680 milionů dolarů. Na rozdíl od něj se Musk nikdy žádného podílu v Tesle nezbavil.

  I přes astronomické jmění Muska materiální záležitosti příliš nezajímají. Před měsícem řekl v rozhovoru pro Axel Springer, že mise, na kterou se nejvíc soustředí, je dobytí vesmíru lidstvem. „Rád bych přispěl k vybudování velkého města na Marsu. Na to bude potřeba mnoho kapitálu,“ řekl.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS