1.4 C
Czech
Úterý 2. prosince 2025
EkonomikaElon Musk pozastavil nákup Twitteru

Elon Musk pozastavil nákup Twitteru

Elon Musk prohlásil, že plán na převzetí společnosti Twitter za 44 miliard dolarů (přibližně bilion korun) je pozastaven. Americký podnikatel chce nejprve znát podíl falešných a spamových účtů na platformě. Informovaly o tom servery BBC, CNN a agentura Reuters.

Akcie Twitteru na Muskovo první sdělení dle Reuters zareagovaly propadem o více než 20 procent. Po druhém tweetu, v němž nejbohatší muž světa napsal, že s nákupem Twitteru stále počítá, akcie část ztráty smazaly.

V pátek po zahájení obchodování na burze v New Yorku ztrácely okolo 10 procent při ceně zhruba 40 dolarů za akcii. Musk přitom v rámci dohody o převzetí společnosti za jednu akcii nabídl 54,20 dolaru.

„Dohoda s Twitterem je dočasně pozastavena, čekám na podrobnosti podporující výpočet, že spamové/falešné účty skutečně představují méně než 5 procent uživatelů,“ sdělil Musk svým více než 92 milionům sledujících na Twitteru.

Šéf automobilky Tesla se již dříve rozhodl upustit od due diligence, když 25. dubna souhlasil s nákupem Twitteru, ve snaze přimět společnost se sídlem v San Francisku přijmout jeho „nejlepší a konečnou nabídku“. To by Muskovi mohlo ztížit argumentaci, že ho Twitter nějakým způsobem uvedl v omyl.

Spamové nebo falešné účty jsou navrženy tak, aby na sociálních sítích manipulovaly nebo uměle podporovaly aktivitu. Některé vytvářejí dojem, že je něco nebo někdo populárnější.

V případě, že některý z účastníků od transakce odstoupí, musí druhé straně zaplatit miliardu dolarů (zhruba 24 miliard korun).

Musk prověřuje, zda je podíl falešných/spamových účtů skutečně pětiprocentní

Twitter před více než dvěma týdny oznámil, že falešné účty během prvních tří měsíců tohoto roku představovaly méně než 5 procent jeho denních aktivních uživatelů, připomněl server BBC.

Společnost však upozornila, že odhad nemusí být přesný. Skutečný počet falešných nebo spamových účtů může být vyšší, než jsme odhadovali. Neustále se snažíme zlepšovat naši schopnost odhadnout celkový počet spamových účtů,“ informoval Twitter.

Sociální síť má s automatizovanými falešnými účty problémy dlouhodobě. Musk na Twitteru dříve vyzval k „poražení spamových robotů“ a také k několika dalším změnám včetně obnovení některých zablokovaných účtů, jako je účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Analytik investiční společnosti Wedbush Securities Dan Ives podle CNN uvedl, že Muskův tweet „přenese tuto cirkusovou show do hororové show Pátek třináctého“.

Wall Street podle něj teď bude dohodu vnímat tak, že se buď nezrealizuje, Musk se pokusí vyjednat nižší cenu, nebo od ní jednoduše odstoupí a zaplatí miliardu dolarů.

Twitter neplánuje na Muskův komentář reagovat, uvedli podle Reuters lidé obeznámení s touto záležitostí. Společnost jeho tweet považovala za znevažující a porušení podmínek jejich obchodní smlouvy. Druhé vyjádření miliardáře Twitter nicméně hodnotí jako povzbudivé, dodaly zdroje.

Reklama

Doporučujeme

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.

Bývalou šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini zadržela belgická policie

Federica Mogherini, bývalá šéfka evropské diplomacie a někdejší ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), byla podle belgických médií zadržena během policejních razií souvisejících s vyšetřováním korupce.

Prada dokončila převzetí Versace za 1,4 miliardy dolarů

Prada Group uzavřela nákup značky Versace a zaplatila za ni 1,375 miliardy dolarů v hotovosti. Jeden z nejznámějších módních domů světa tak přechází pod stejné vedení jako Prada i Miu Miu. Skupina tím otevírá novou etapu italské luxusní módy.

Nová technologie výrazně urychluje získávání vody ze vzduchu

Inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili nové zařízení, které dokáže výrazně urychlit získávání pitné vody z atmosféry. Technologie, založená na ultrazvuku, je podle odborníků pětačtyřicetkrát efektivnější než dosavadní metody využívající teplo ze slunce.

Logistické centrum NATO pro Ukrajinu v Polsku začaly chránit nizozemské Patrioty

Logistické centrum velitelství NATO pro bezpečnostní asistenci a výcvik Ukrajiny (NSATU) na letecké základně Jasionka u polského města Řešov (Rzeszów) začala od tohoto měsíce chránit nizozemská mise zahrnující dva systémy vzdušné obrany Patriot. Podle médií a nizozemského ministerstva obrany mají základnu na jihovýchodě Polska hlídat půl roku.

Na mši s papežem v Bejrútu přišlo na 150.000 lidí

Mši nedaleko bejrútského přístavu za účasti papeže Lva XIV. dnes navštívilo na 150.000 lidí. Uvedl to v prohlášení Vatikán, který cituje místní úřady, napsala agentura AFP. Při obřadu papež vyzval k tomu, aby se Libanon po tvrdých zkouškách, které zažil, stal domovem spravedlnosti a bratrství. Krátce před zahájením mše se papež pomodlil u památníku obětí výbuchu v bejrútském přístavu, při kterém v roce 2020 zahynulo přes 200 lidí. Dnes odpoledne se vrací do Vatikánu.

Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší od roku 2019

Ozonová vrstva nad jižní polární oblastí letos překvapila vědce. Po několika problematických letech se její úbytek zpomalil a sezona skončila nezvykle brzy. Výzkumné týmy sledují, zda jde o začátek trvalejšího trendu, nebo jen o výjimku.

Ukrajinské drony v noci zaútočily v centrální části Ruska

Ukrajinské drony v noci zaútočily na zařízení na výrobu paliv a energií v centrální části evropského Ruska a vyvolaly požáry, oznámil na sociální síti gubernátor Orelské oblasti Andrej Klyčkov. Nálet se obešel bez obětí a zraněných, na odstranění škod se pracuje, dodal. Podle médií nejspíše hoří sklad pohonných hmot v druhém největším městě regionu. Ruské drony podnikly rozsáhlý nálet na Oděsu na jihu Ukrajiny, dva raněné si vyžádalo ruské bombardování Dněpropetrovské oblasti, informovaly místní úřady.

Británie a USA se dohodly na nulových clech ve farmaceutickém průmyslu

Londýn se dohodnul s Washingtonem na nulových clech v britském vývozu léků na americký trh po dobu nejméně tří let, informovala televize ABC. Na oplátku bude platit za léky více a britské farmaceutické společnosti zvýší investice v USA. Obě strany dohodu označily za vítězství.

Turecko informovalo o novém útoku proti lodi v Černém moři

Turecké úřady informovaly o novém útoku proti nákladní lodi v Černém moři. Loď, plující pod ruskou vlajkou s nákladem slunečnicového oleje do Gruzie, ohlásila, že byla napadena 80 námořních mil (asi 150 kilometrů) od tureckého pobřeží, nepožádala však o pomoc a její posádka čítající 13 námořníků je v pořádku. Uvedla to dnes agentura AFP. Server Marine Traffic i turecké úřady označují loď Midvolga 2 za tanker.

Skandál v Jižní Africe: Moderátorka a dcera exprezidenta verbovaly muže do ruské armády

V pondělí stanula před soudem Nonkululeko Mantula (39 let), moderátorka jihoafrické televizní stanice SAfm. Policie ji zadržela spolu se čtyřmi muži a obvinila, že rekrutovala dobrovolníky pro ruskou armádu. Současně vyšetřuje dceru bývalého prezidenta Duduzile Zuma-Sambudlu, která měla dostat na frontu několik mužů podvodem.

Zelenskyj se při schůzce s Macronem spojil také s Witkoffem a evropskými lídry

Mír na Ukrajině musí být skutečně trvalý, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po dnešním setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Během několikahodinového jednání se podle Elysejského paláce oba lídři spojili se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem, který se má v úterý setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti hovořili také s dalšími evropskými státníky, zástupci Evropské unie i Severoatlantické aliance, uvedly agentury AFP a Reuters.

Tvrdík kritizuje reprezentaci a trest pro Součka

Člen výkonného výboru FAČR a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík se ostře vymezil proti chování české reprezentace po kvalifikační výhře nad Gibraltarem. Vadí mu, že hráči po zápase v Olomouci nepřišli za fanoušky, a podle něj tím ukázali, že nechápou, pro koho fotbal hrají. Zároveň přiznal, že trest pro kapitána Tomáše Součka považuje za příliš mírný.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama