Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Elon Musk chce koupit celý Twitter, nacenil ho na 43 miliard dolarů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejbohatší muž světa Elon Musk předložil nabídku ke koupi 100 procent akcií společnosti Twitter. Miliardář nabízí 54,20 USD za každou akcii v hotovosti. Napsaly o tom server CNBC a agentura Bloomberg.

  Elon Musk nedávno odhalil, že vlastní již 9,2 % společnosti Twitter, čímž se stal jeho největším akcionářem. Vedle něj patří mezi největší investory The Vanguard Group, Morgan Stanley, BlackRock a State Street.

  Z důsledku jeho koupě vyskočila cena akcií z cca 40 dolarů na 50, nyní mají hodnotu kolem 45 dolarů. Musk nabízí ale 54,20 dolarů za akcii, což je o 38 % vyšší cena, než za kterou se akcie prodávaly před jeho prvním nákupem.

  Musk oznámil navrhovanou dohodu ve čtvrtek americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Pár dní před tím odmítl možnost zaujmout místo v představenstvu společnosti. Musk tvrdí, že Twitter musí přejít do soukromého vlastnictví, aby mohl provést potřebné změny. Twitter ihned zareagoval, že jeho představenstvo Muskovo nabídku pečlivě zváží.

  Muskovo jmění se podle agentury Bloomberg pohybuje kolem 260 miliard dolarů. Tržní ocenění Twitteru se pohybuje kolem 37 miliard dolarů. Muskova nabídka podle CNBC oceňuje Twitter na přibližně 43 miliard dolarů.

  Důraz na svobodu projevu je údajným důvodem nabídky

  Generální ředitel společnosti Tesla již dříve veřejně kritizoval Twitter a minulý měsíc se dotazoval lidí, zda společnost dodržuje zásady svobody projevu. „Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungující demokracii.“ uvedl Musk.

  Plné znění dopisu, který Musk zaslal společnosti Twitter:

  „Bret Taylor

  Předsedo představenstva,

  Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie.

  Po uskutečnění své investice jsem si však uvědomil, že společnost ve své současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost.

  V důsledku toho nabízím odkoupení 100 % Twitteru za 54,20 USD za akcii v hotovosti, což představuje 54% prémii oproti dni předtím, než jsem začal do Twitteru investovat, a 38% prémii oproti dni před veřejným oznámením mé investice. Moje nabídka je mou nejlepší a konečnou nabídkou, a pokud nebude přijata, budu muset přehodnotit svou pozici akcionáře.

  Twitter má mimořádný potenciál. Já ho uvolním.

  Elon Musk“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS