Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Ekvádor: Po útoku demonstrantů na stanici se pohřešuje 18 policistů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ekvádorský ministr vnitra přiznal, že při stále trvajících násilných protivládních protestech nemůže slíbit bezpečnost ve městě Puyo. Demonstranti zde napadli policejní stanici. Několik policistů se stále pohřešuje. Pokračující protesty po celé zemi vyvolala tamní ekonomická situace. Informovala o tom stanice BBC a agentura Reuters.

  Ekvádorský ministr vnitra Patricio Carrillo přiznal, že ve městě Puyo již není bezpečno. Demonstranti totiž napadli místní policejní stanici, přičemž šest policistů utrpělo vážná zranění, tři jsou drženi jako rukojmí a 18 členů sboru se stále pohřešuje, píše server BBC News.

  „Veřejnou bezpečnost v Puyo právě teď nemůžeme zaručit. Spálili celou policejní infrastrukturu a vjezd do města je v obležení,“ citovala agentura Reuters Carrilla.   

  V Ekvádoru pokračují mohutné protivládní protesty vyvolané ekonomickou situací v zemi. Demonstranti požadují silná sociální opatření proti zdražování. Ekvádor se potýká s rostoucí inflací, vysokou nezaměstnaností a chudobou.

  Konzervativní prezident Guillermo Lasso řekl, že uznává požadavky demonstrantů a vyzval je k dialogu. Jeho vláda však tvrdí, že demonstrace ohrožují ekvádorskou demokracii. „Násilnosti ve městě Puyo ukazují, že nechtějí dialog,“ uvedl Carrillo.

  Organizátoři s vládou podle svých slov chtějí jednat pouze s podmínkou zrušení výjimečného stavu, jehož Lasso vyhlásil v metropoli Quita a dalších městech, v nichž došlo ke střetu s policií.

  Dva mrtví a desítky zraněných

  Protesty organizované svazem domorodých národů Conaie začaly zátarasy v podobě zapálených pneumatik, stromů a hromadami zeminy. Demonstranti se tak pokusili hlavní město odříznout.

  14. června však ekvádorská policie zatkla vůdce protestujících domorodců Leonidase Iza, což vedlo k násilné eskalaci v několika dalších městech.

  Střety s ozbrojenými složkami policie i armády si vyžádaly dva mrtvé. Okolnosti jejich smrti jsou však nejasné. Jeden z demonstrantů podle policie zemřel při neopatrné manipulaci s výbušninou. Podle nevládních organizací pro ochranu lidských práv jej však zasáhl policejní granát do obličeje.

  Policie a organizace vedou spor také ohledně druhého demonstranta, který údajně zemřel nešťastnou náhodou.

  Při protestech bylo podle stanice Times Now zraněno nejméně 90 civilistů a zatčeno asi 80 protestujících.

  Organizátoři protestů násilí a vandalismus odmítají. Carrillo prohlásil, že za tím stojí radikálové z domorodých komunit Kečuů a Chívarů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS