-4.1 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
EkonomikaEkonomika Spojeného království poroste nejpomaleji ze států G7, předpověděl Mezinárodní měnový fond

Ekonomika Spojeného království poroste nejpomaleji ze států G7, předpověděl Mezinárodní měnový fond

Růst ekonomiky Spojeného království by se měl v roce 2023 propadnout na 0,5 procenta. Podle dubnových odhadů měl přitom dosahovat 1,2 procenta. Mezinárodní měnový fond proto v úterý uvedl, že ekonomika Spojeného království poroste nejpomaleji ze všech států skupiny nejbohatších zemí světa G7. Varoval také před blížící se světovou ekonomickou recesí. Informoval o tom server BBC a Daily Mail.

Ekonomiku Spojeného království čeká nejpomalejší růst ze všech států skupiny G7 sdružující nejbohatší země světa. V úterý to oznámil Mezinárodní měnový fond (MMF), jelikož by podle jeho odhadů měl růst tamní ekonomiky v roce 2023 klesnout na 0,5 procenta. V dubnu přitom předpovídal růst ve výši 1,2 procenta. Kromě toho také fond varoval před světovou ekonomickou recesí a snížil předpověď světového růstu v roce 2022 na 3,2 procenta.

Růst ekonomiky totiž zpomaluje také v dalších státech Evropy, v Číně i Spojených státech amerických. Globální ekonomika se tak zmenšila poprvé od roku 2020. Zástupci MMF pak viní především trvající dopady světové pandemie, válku na Ukrajině a rychle rostoucí ceny zboží a služeb. Důvodem zpomalující ekonomiky jsou také vysoké náklady půjček způsobené zvyšováním úrokových sazeb jednotlivými státy ve snaze zastavit inflaci. Informoval o tom server BBC.

Ekonomika Británie by tak měla růst nejpomaleji ze všech států světa, kromě té Ruské. Ta se totiž musí potýkat se sankcemi uvalenými na ni západními státy kvůli pokračující válce na Ukrajině. Důvodem propadu britské ekonomiky je především rychle rostoucí inflace, která je vyšší než v jiných státech Evropy nebo ve Spojených státech amerických (USA).

Mezinárodní měnový fond zvýšil pravděpodobnost recese států G7 na 15 procent

„Ekonomický výhled se od dubna výrazně zhoršil. Svět se může brzy ocitnout na kraji globální recese, pouze dva roky od té poslední,“ okomentoval současnou situaci podle serveru The National ekonomický poradce MMF Pierre-Olivier Gourinchas. Poprvé se pak světová ekonomika propadla mezi dubnem a začátkem července. Zástupci MMF proto nyní zvýšili pravděpodobnost recese v zemích G7, tedy Kanadě, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, USA a Spojeném království, a to na 15 procent.

Ve státech s vyspělou ekonomikou by podle odhadů měla inflace dosáhnout na 6,6 procenta. V rozvojových státech by se měla vyšplhat na 9,5 procenta. Tedy o téměř procento více, než fond předpokládal v dubnu. Na pozadí ekonomické stagnace přitom mezitím Velká Británie sleduje boj o post nového premiéra.

O pozici usiluje bývalý ministr financí Rishi Sunak a ministryně zahraničí Liz Truss. Jedním z rozhodujících témat je pak podle serveru Daily Mail například změna výše daní, které by Briti měli v budoucnu platit.

Reklama

Doporučujeme

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama