Egypťané budou od neděle tři dny volit příští hlavu státu. Jasným favoritem je současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Někdejší generál stál v roce 2013 v čele armády, která svrhla prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Sísího vítězství je podle médií takřka garantované, a to navzdory obtížné ekonomické situaci, v níž se Egypt nachází. Podle některých analytiků volby, které se původně měly konat až příští rok v dubnu, Sísímu ještě více usnadní potlačování disentu.
Egypťané žijící v zahraničí hlasovali již 1. až 3. prosince na 121 velvyslanectvích a konzulátech, v Egyptě budou volby v termínu 10. až 12. prosince. Výsledky budou oznámeny 18. prosince, přičemž vítěz musí získat absolutní většinu. Kdyby žádný z kandidátů většinu nezískal, konalo by se začátkem ledna druhé kolo. V minulých dvou prezidentských volbách v roce 2014 a 2018 Sísí zvítězil s 97 procenty hlasů.
Images of Egypt's current President, Abdel Fattah al-Sisi, dominate the streets of Cario as he is expected to win a third term in the upcoming elections. pic.twitter.com/fSCwjbo5b0
— The Sudan Times (@thesudantimes) December 8, 2023
Sísího vítězství podle nezávislého think tanku Arab Reform Initiative lze očekávat zkrátka proto, že ovládá výkonnou moc v zemi a jeho bezpečnostnímu aparátu se již podařilo eliminovat všechny vážné vyzývatele.
Sísí se bude o znovuzvolení ucházet jako nezávislý kandidát, přestože v roce 2018 ještě tvrdil, že o třetí funkční období usilovat nebude. V letech 2012 až 2013 působil jako egyptský ministr obrany a v letech 2013 až 2014 jako místopředseda vlády. Zároveň byl generálem v egyptské armádě a od roku 2010 působil jako šéf vojenské rozvědky. Armádu opustil v roce 2014, aby mohl kandidovat v prezidentských volbách, což jako příslušník ozbrojených sil nesměl.
Proti Sísímu stanou pouze tři kandidáti. Lídr nacionalistické strany Vafd, Abdal Sanad Jamáma, který slibuje zlepšit ekonomickou situaci, školství a posílit justici. Druhým kandidátem je šéf Republikánské lidové strany a zámožný podnikatel Házim Umar, který je považován za Sísího stoupence; podle televize Al-Džazíra Umar v posledních deseti letech veřejně prezidenta nikdy nekritizoval. Třetím kandidátem je Faríd Zahrán, předseda středolevicové Sociálně demokratické strany Egypta, který slibuje, že zlepší životní úroveň Egypťanů. Také on má blízko k Sísímu a bezpečnostní službám.
Prominentní opozičník Ahmad Tantáví svou kandidaturu v říjnu stáhl, přičemž tvrdil, že mu provládní aktéři bránili v kampani a že úřady zatkly desítky jeho stoupenců. Egyptský Národní volební úřad uvedl, že se Tantávího stížnostmi zabýval a že jsou nepodložené. V uplynulých dvou měsících podle lidskoprávní organizace Amnesty International egyptské úřady ovšem zatkly bezmála 200 lidí, které viní z účasti na neschválených protestech, šíření dezinformací a z terorismu.
Funkční období egyptského prezidenta bylo na základně ústavních změn z roku 2019 prodlouženo ze čtyř na šest let, Sísímu bylo podle nových pravidel také umožněno kandidovat potřetí.
Z egyptské populace čítající asi 104 miliony lidí bude podle volební komise moci hlasovat asi 67 milionů Egypťanů starších 18 let.