Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Dotyk, který je může stát titul. Hráči Colorada si sáhli na zapovězenou trofej

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ještě včera hokejová média neřešila nic jiného než parádní jízdu Colorada do finále NHL, dnes je ten samý tým zmiňovaný z jiného důvodu. Hokejisté Avalanche porušili tradici a sáhli na trofej pro vítěze konference. Pověra velí, že kdo tak učiní, nemá šanci získat pohár nejvyšší, tedy Stanley Cup.

  Jednoznačný průběh série mezi Coloradem a Edmontonem katapultoval Avalanche do finálového souboje celé NHL. O Stanley Cup zabojují proti vítězi série mezi New Yorkem Rangers a Tampou Bay Lightning, po čtvrtém zápase v noci z úterý na středu je zatím stav finále Východní konference nerozhodný 2:2.

  Na západě už včera slavilo Colorado, bohužel pro něj se ale oslavy nesly v duchu nepříjemností. NHL koluje už několik let pověra. Kdo se dotkne trofeje pro vítěze Západní konference, ten nezíská Stanley Cup. A hokejisté Avalanche, kteří se probili do série o titul po dlouhých 21 letech, přesně tohle porušili.

  Colorado se rozhodlo nectít tradici stejně jako Vegas v roce 2018, které nakonec ve finále padlo. Před nimi se týmy poháru Clarence S. Cambella nedotýkaly od sezony 2006/07. Mnozí budou mít o průběhu finále, ať už bude vítěz západu hrát s kýmkoliv, jasno. Sami hokejisté ale nijak nervózní nejsou.

  „Snažili jsme se domluvit, jestli se trofeje dotknout, nebo ne. Někteří kluci chtěli, jiní zase ne,“ říkal po zápase kapitán Gabriel Landeskog. „Zeptali jsme se (generálního manažera) Joea Sakica. A ten řekl, ať si děláme, co chceme. Klidně se ho můžeme dotknout. Tak se poháru pár z nás dotklo. Není to ten, o který tak usilujeme, vlastně pro nás ani moc neznamená. Je to jen krok správným směrem,“ doplnil.

  Čísla pověře nenahrávají

  Právě Landeskog byl jedním z těch, kteří si na pohár sáhli, spolu s ním na něj při předávání položil ruce také Nathan MacKinnon. Colorado věří, že finále NHL rozhodnou výkony, ne žádná tradice. A statistiky této myšlence celkem nahrávají.

  Vloni se trofeje nedotkl Montreal, který hrál kvůli covidu finále Západní konference, a prohrál. Podobný osud postihl 6 ze 14 týmů, které si na pohár v posledních 15 sezonách sáhly. Naposledy se taktika vyplatila hokejistům St. Louis Blues, kteří v roce 2019 zvedali nad hlavu Stanley Cup.

  Co východ? Tam se až tolik pověra neřeší.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS