menu

26.5 C
Czech
Úterý 1. července 2025

Rusko podniklo zatím největší vzdušný útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo dosud největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války, vyslalo na ni 477 dronů a 60 raket různých typů. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 211 dronů a 38 raket, na 226 se jich ztratilo. Při odrážení rozsáhlého ruského útoku přišel o život ukrajinský pilot a stíhací letoun F-16, který pilotoval, byl ztracen. Uvedla to ukrajinská armáda. Ruské údery zabily další osobu, nejméně šest jich zranily a poškodily domovy a infrastrukturu, oznámily místní úřady.

Dostál: Chceme mír, zdraví a prosperitu

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Věříme, že dokážeme nabídnout lepší alternativu voličům, než je pětikoalice, i než byla vláda ANO. A stejně tak lepší personální volby, říká dvojka na kandidátce Stačilo!, právník Ondřej Dostál.

Ondřej Dostál, odborník na zdravotnické právo – takto jste uváděn ve většině článků po zadání do vyhledávače. Co si máme představit pod zdravotnickým právem?

Vše, co se týká veřejného zdraví, co se týká peněz, které odvedou daňoví poplatníci tak, aby nemocní mohli být léčeni. To je předmětem mého zájmu, a to jak na české, tak na evropské úrovni.

Předpokládám, že se k tomuto odbornému zájmu přidává i zájem o politiku. Vy jste ostatně už v politice jednou byl, za Piráty. Co vás motivovalo k tomu, abyste v letošních volbách kandidoval za koalici Stačilo!?

Zabývám se zdravotnickou politikou přes dvacet let, byť jsem tak dlouhou dobu činil jako nestraník. Teprve období, kdy bylo ignorováno zdravotnické právo, mě přimělo k většímu politickému angažmá. Otevřený jsem v zásadě jakékoliv straně a spolupráci, která je proti korupci a pro řádné řízení státu, protože plýtvání znamená ve zdravotnictví životy. Na koalici Stačilo! mě zaujalo to, že za nimi není žádný sponzor. Že tam není nikdo, komu by člověk musel políbit prsten. Naopak se dá mluvit o rozumných řešeních: přebírat to, co v minulosti fungovalo, a přicházet s novými myšlenkami, jak by to mohlo fungovat lépe.

Vyhovuje vám koalice Stačilo! také hodnotově?

Je to v tento moment patrně jediné uskupení, které hájí zájem pracujících lidí, lidí tvořících hodnoty. To na naší politické scéně velmi chybí. Myslím, že právě ti, kteří hodnoty tvoří, by měli mít v politice zastání.

Jakou máte představu o svém pracovním zaměření v Evropském parlamentu? Debatovali jste o tom v koalici?

Naše koalice je složena z mnoha odborníků s tím, že nebráníme kroužkování. Naopak, dáváme průchod právu každého voliče, aby si až dvěma preferenčními hlasy na kandidátce Stačilo! vybral ty, které chce, aby ho přímo zastupovali. Počítá se s tím, že ostatní specialisté budou ve svých oborech toho zvoleného podporovat. Přestože bych se primárně zabýval zdravotnictvím a mířil bych do výborů se sdílenou zdravotnickou problematikou (životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin anebo veřejné zdraví, pozn. red.), tak pokud by vznikaly otázky třeba ze zemědělství nebo z energetiky, máme zkušené lidi, kteří mi v tom budou schopni poradit.

Zdravotnictví je velké téma, což ukázala zejména pandemie covidu. Na co by měla EU ve zdravotnické politice klást důraz, v čem by měla případně přidat?

Léky jsou vynikající téma. V minulém roce jsme zažili nedostatek základních antibiotik, třeba penicilinu, který byla schopna Česká republika vyrábět už v roce 1949. Teď toho bohužel schopna není, kvůli regulacím, ekologickým či energetickým. Kvůli ceně práce se průmysl vyrábějící léky odstěhoval do Číny a Indie, a pokud nastane nějaká krize nebo přerušení obchodních vazeb, jsme strategicky zranitelní. Toto potřebuje překonat Česká republika, stejně jako Evropská unie – abychom výrobu základních léčiv dokázali vrátit zpátky k nám.

Současně je důležité téma léků velmi drahých, inovativních. EU jako velký nákupčí musí být schopná čelit nadnárodním farmaceutickým společnostem, které mají větší obchodní sílu než mnohý malý stát. Hromadný nákup by nás měl vést k tomu, abychom ceny léků, jako byla třeba genová terapie pro malého Martínka, na něhož se udělala sbírka, byly cenově dostupné i pro naše lidi.

Zároveň platí, že hromadný nákup za Evropskou unii nemůže organizovat někdo, kdo má problémy s morální integritou a kdo se domlouvá po SMS s obchodním partnerem, proti kterému má naopak velmi tvrdě hrát.

Proč neexistuje v Evropském parlamentu specializovaný výbor pro zdravotnictví?

Původní záměr byl takový, že zdravotnictví zůstane spíše v gesci členských států. Jenže v průběhu vývoje se zjistilo, že to tak úplně nebude. Zdravotnictví se týká několika direktiv o přeshraničním pohybu pacientů, které jsou velmi důležité pro naše pacienty z okrajových regionů. Například když se člověk z Českých Velenic chce léčit přes potok, kde je krásná klinika, mělo by být dáno, že za ním jdou i ty zdravotnické peníze. A že nebude muset za tou bezplatnou péčí jezdit hodinu třeba do Jindřichova Hradce. Toto platí i pro vzácně nemocné děti, pro které v Česku neexistuje specializovaná kapacita a potřebují se léčit v Mnichově nebo Paříži. Na úrovni EU existuje generální ředitelství, které se coby evropské „ministerstvo“ zabývá zdravotnictvím nebo zdravotními otázkami. Spadá pod něj celá ta léková oblast a může být tímto způsobem regulována. U registrací léků se všechno důležité odehrává na úrovni Evropské unie.

O co by se tedy ve zdravotnictví měly starat členské státy samy a co by měly společně sdílet?

Hranice mezi tím, co zůstává členským státům, a co jde na evropskou úroveň, se stále posunuje. Mám tendenci vnímat Evropskou unii tak, jako jsem do ní vstupoval a hlasoval. Jako hospodářskou unii, spolupráci členských států za účelem míru a prosperity. Nejsem úplně přesvědčen, že bychom se měli pouštět hlouběji do nějaké federalizace, protože na to jsou jednotlivé země příliš kulturně odlišné. Ve zdravotnictví se těžko domluví Poláci a Irové s Holanďany nebo s Čechy na interrupci. Je lepší nenutit se do toho, aby všech 27 členů šlo jedním směrem, ale spíše je dobré nechat to na nich.

Stejně tak financování zdravotnictví. Na co se složíme, abychom mohli zaplatit lidem plomby nebo operace, to je věc, která se patrně nepodaří předepsat a sjednotit. Je ale zapotřebí zajistit, aby když jedeme na dovolenou nebo za prací do jiné země, tak nás následovalo naše zdravotní pojištění a byli jsme chráněni, když tam onemocníme. To je úkol EU.

Koalice Stačilo! se vymezuje jak proti vládě, tak parlamentní opozici, co tedy nabízíte?

Věříme, že dokážeme nabídnout lepší alternativu voličům, než je pětikoalice, i než byla vláda ANO. A stejně tak lepší personální volby. Třeba působení Věry Jourové nepovažujeme za šťastné z hlediska větší ochrany svobody slova, což je náš program.

Pokud jde o migrační záležitosti, je v české ústavě, že jde o svrchovaný stát. Republika by si měla zachovat kontrolu nad tím, koho vpouští nebo nepouští na své území. Takto mělo být argumentováno i při sjednávání migračního paktu, který je pro nás nevýhodný. Ale abychom nebyli populisté a nabízeli i řešení, tak říkáme, že migrace se musí řešit u zdroje. Čili pomáhat výchozím zemím. Ne exportovat zbraně a války, spíše vytvářet průmyslové celky nebo stavět přehrady, jako jsme to dělávali. A stejně tak je nutné, aby země jako Libye představovaly takový špunt na migrační trase. Musíme bojovat proti organizovanému zločinu a převaděčství, aby se situace stabilizovala.

A vy osobně, co nabízí voličům Ondřej Dostál?

Našim voličům chceme nabídnout mír, zdraví a prosperitu. Zdraví v podobě toho, že budou opět dostupné základní léky. Že budeme schopni bez problémů opatřovat nejnákladnější inovativní léky, aby byly dostupné pro každého. Prosperitu vidíme v tom, že snad vyrovnáme propad evropského hospodářství vůči Číně či vůči Americe. Osvobodíme náš průmysl a zemědělství od byrokracie tak, aby stát zase fungoval a zvládl generovat peníze na zdravotnictví, na důchody, na školství a podobně. A mír v tom smyslu, že budeme dbát na to, aby se i v blízkém příhraničí spory řešily mírovou cestou nebo alespoň příměřím. Aby nehrozila eskalace válek, jako je konflikt na Ukrajině nebo v Gaze.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Praktický výukový kurz pro motocyklisty v Hradci Králové

Hradec Králové 1. července 2025 (PROTEXT) - Avízo pro médiaTéma: Bezpečnost motocyklistů, výuka motocyklistů na polygonu, zlepšování dovedností a znalostí učitelů autoškol, instruktorů motoškol...

Astratex vyráží na cesty s novou pojízdnou Poradnou

Praha 1. července 2025 (PROTEXT) - Největší online prodejce spodního prádla, společnost Astratex, vyráží na cestu po republice, aby pomohl ženám najít správně padnoucí...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Vysoké teploty varují před zrychlenou klimatickou změnou

Evropa zažívá rekordní vlnu veder, která se neomezuje jen na lidské nepohodlí. Přehřátá města, vysychající krajina a tání ledovců ukazují, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o další důkaz zrychlující se klimatické změny.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás