Protext ČTKDopis ČSK Senátu k výkonu odborné praxe zahraničních zubních lékařů

Dopis ČSK Senátu k výkonu odborné praxe zahraničních zubních lékařů

Praha 22. dubna 2024 (PROTEXT) – Dopis prezidenta a představenstva České stomatologické komory Senátu Parlamentu České republiky ve věci senátního návrhu zákona k výkonu odborné praxe zahraničních zubních lékařů

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské náměstí 17/4

118 01 Praha 1

Vážený pane předsedo Senátu, vážení místopředsedové, vážení senátoři, obracím se na Vás jménem České stomatologické komory ve věci senátního návrhu zákona, který v minulých dnech schválila Poslanecká sněmovna a který upravuje podmínky povolování a výkonu odborné praxe zahraničním zubním lékařům bez uznání způsobilosti k výkonu povolání a bez ověření znalosti českého jazyka.

Vím, že jde o senátní návrh a je nepravděpodobné, že byste ho vzali zpět. Přesto bych vás rád informoval o zásadních skutečnostech.

Česká republika jako členský stát Evropské unie má funkční mechanismus uznávání odborné způsobilosti; jedná se o aprobační řízení. V České republice byla v aprobačním řízení uznána odborná způsobilost cizincům v počtu, který je v přepočtu na obyvatele jedním z nejvyšších na světě. Aprobační řízení je standardním nástrojem, který otvírá lékařům – cizincům cestu k výkonu povolání v České republice i v Evropské unii, a to tak, aby byla zajištěna kvalita a bezpečí pacientů včetně toho, aby se pacienti s lékaři z ciziny vůbec byli schopni dorozumět. Kapacity tohoto systému jsou dostatečné a přesahují počet zájemců o aprobaci.

Projednávaný návrh tento zavedený a funkční systém obchází a přináší obrovskou nerovnost a mimořádná rizika. Všichni, kteří dosud řádně absolvovali aprobační řízení, naučili se česky, osvojili si místní odbornou praxi a získali přehled o českém zdravotnickém systému, budou vystaveni konkurenci osob, které nic takového absolvovat nemusejí. Zubní lékaři (a nemusí se jednat jen o příslušníky jazykově blízkých národů), kteří nejsou schopni se s pacientem dorozumět, nemohou poskytovat péči lege artis. Představa, že při jejich práci bude přítomen český zubní lékař jako tlumočník, je nesmyslná už jen proto, že takový zubní lékař by se místo tlumočení měl spíše věnovat pacientům.

Zubní lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, kteří neabsolvovali aprobační řízení, nejsou připraveni léčit pacienty v České republice, taková je realita. Vídáme velké množství komplikací u lidí, kteří nemají dostatečný odborný vhled. Úroveň stomatologie v České republice je velmi vysoká a bez určitého adaptačního období (ve formě aprobační praxe) a samozřejmě bez znalosti českého jazyka je poskytování stomatologické péče riskantní. Zvažte prosím, zda byste k zubnímu lékaři, se kterým se nedomluvíte, který přichází ze země s odlišným standardem péče a který neprošel žádanou adaptací, poslali svoje děti, svoje vnoučata, či zda byste k němu zašli sami.

Proklamovaným důvodem návrhu je zajištění dostupnosti stomatologické péče na venkově. K takovému účelu však odborná praxe tak, jak je v návrhu upravena, nemůže sloužit; je tragickou chybou snažit se údajnou nedostupnost zubních lékařů řešit prostřednictvím osob bez uznané kvalifikace k výkonu tohoto povolání. Kromě toho je evidentní, že návrh především umožní vznik velkých ordinací a řetězců s nekvalifikovanými, a tedy levnými pracovníky, a to samozřejmě nikoliv na venkově, ale zejména ve velkých městech.

Hlavní argumenty, proč je projednávaný návrh nebezpečný a dokonce protiústavní, Česká stomatologická komora shrnula již dříve ve stanovisku, které přikládám. Na tomto místě jen připojuji, že kromě toho, že přímo ohrožuje pacienty, tento návrh diskriminuje a doslova uráží všechny zubní lékaře, kteří v České republice získali odbornou způsobilost nebo jim zde byla standardním způsobem uznána. Je to dáno tím, že zavádí odlišné podmínky pro zubní lékaře v porovnání s ostatními lékaři. Tato nerovnost není věcně odůvodněna a je pro zubní lékaře bez nadsázky ponižující. Zubní lékaři by se s tím i dokázali smířit, pokud by návrh měl přínos pro pacienty. Jak jsem však naznačil výše, návrh naopak přispěje ke snížení standardu péče a k ohrožení pacientů.

Jak jsem řekl na začátku, vím, že jde o senátní návrh. Přesto věřím, že svědomí vám nedovolí, abyste proti sobě postavili nejen stomatology, kteří jsou Vašimi voliči, ale do budoucna i pacienty.

S pozdravem

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. prezident České stomatologické komory a představenstvo České stomatologické komory

 

Příloha: Stanovisko České stomatologické komory z 19. dubna 2023 – dopis adresovaný předsedovi Výboru pro zdravotnictví Senátu PČR

 

 

 

Doporučujeme

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.

Nolanova Odyssea sbírá první nadšené reakce

Nová Odyssea Christophera Nolana má za sebou první projekce a reakce jsou zatím výrazně nadšené. Velkolepá adaptace slavného Homérova eposu dorazí do kin 17. července a už teď se o ní mluví jako o jedné z filmových událostí léta. V hlavních rolích se představí Matt Damon, Anne Hathaway, Tom Holland, Zendaya, Robert Pattinson, Lupita Nyong’o nebo Charlize Theron.

Ženu podezřelou z bombového útoku v Monaku našli mrtvou na Ukrajině

Žena podezřelá z bombového útoku v Monaku, při němž byli zraněni ukrajinský podnikatel Vadym Jermolajev a členové jeho rodiny, byla nalezena mrtvá na Ukrajině. Podle ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) zemřela střelnými ranami do hlavy. V souvislosti s její smrtí byli zadrženi dva muži, z nichž jeden je důstojníkem ukrajinského ministerstva obrany.

Vzácné houby pomáhají obnovovat deštný prales na odlehlém atolu Palmyra

Obnova původního pralesa na tichomořském atolu Palmyra, korálovém ostrovním prstenci, který obklopuje mělkou lagunu, nezávisí jen na výsadbě stromů. Klíčovou roli hrají také vzácné půdní houby, bez kterých se zdejší dřeviny nedokážou uchytit. Nový výzkum ukazuje, že právě tento skrytý vztah může rozhodnout o úspěchu rozsáhlé obnovy tamní přírody.

Ukrajina vyslala na moskevský region přes 430 dronů, uvedl primátor Moskvy

Ukrajina během noci na dnešek vyslala na moskevský region přes 430 dronů. Na síti Telegram to oznámil primátor ruské metropole Sergej Sobjanin. O případných škodách se nezmínil. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci zaútočila na dva závody spojené s ruským vojensko-průmyslovým komplexem v Brjanské oblasti. Terčem ukrajinských dronových útoků se stalo také osm tankerů ruské "stínové flotily" v Azovském moři, informovala agentura Reuters.

Spekulace jsou u konce. Microsoft zahájil historickou restrukturalizaci herní divize

Microsoft ukončil spekulace a zahájil největší restrukturalizaci herní divize v historii. Opatření zahrnuje propuštění tisíců zaměstnanců, výrazné zmenšení herní divize a odchod čtyř známých studií z portfolia společnosti. Celkem přijde o místo skoro 5 000 zaměstnanců, z toho část byla propuštěna okamžitě. Informují o tom CNET a Forbes.

Sesuv půdy v Číně připravil o život pět lidí, bouře a povodně mají 15 obětí

Čína se potýká s důsledky extrémních srážek a bouří. Sesuv půdy na severozápadě zasypal přes 30 lidí a nejméně pět z nich usmrtil, zatímco silné bouřky v centrální části země si vyžádaly nejméně 15 mrtvých a stovky zraněných. Na jihu přišli kvůli povodním čtyři lidé o život a desetitisíce obyvatel se kvůli povodním také musely evakuovat. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Rusko rozsévá balistický teror. Zelenskyj jede do Turecka žádat o pomoc spojence

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Turecku naléhat na spojence, aby dodali systémy protivzdušné obrany. Kyjev je totiž naléhavě potřebuje k ochraně civilní infrastruktury před ruskými balistickými raketami. Zatímco drony obránci dokážou zneškodnit, balistické rakety dál rozsévají zkázu. Zelenskyj chce rovněž před americkým prezidentem Donaldem Trumpem zdůraznit úspěchy ukrajinských dronových útoků v hloubi Ruska.

Spotřeba paliv v Indii v červnu klesla

Indická spotřeba paliv v červnu meziměsíčně klesla o 3,7 procenta na 19,42 milionu tun. Slabší poptávka se projevila u benzinu, nafty, topného oleje i některých průmyslových produktů. Ve srovnání s loňským červnem byla celková spotřeba nižší o 3,1 procenta.

Tanker v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil

Lodní doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje, napětí však nepolevuje. Ropný tanker u pobřeží Ománu zasáhl neznámý projektil. Teherán se k útoku nepřihlásil, íránská státní média však upozornila, že plavidlo se odklonilo od schválené trasy a ignorovalo varování. Na lodi vypukl požár, nebyly však hlášeny oběti ani zranění. Írán dál upevňuje kontrolu nad průlivem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama