Reklama

Donald Trump bitcoin označil za podvod, kloní se k výrazné regulaci kryptoměn

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Bývalý americký prezident Donald Trump se dlouhodobě netají svým negativním postojem ke kryptoměnám. V pondělním rozhovoru pro kanál Fox Business se opět tvrdě opřel do bitcoinu, který podle svých slov považuje za podvod, informoval zpravodajský server BBC a magazín Forbes. Exprezident v kryptoměně vidí konkurenci amerického dolaru.

„Bitcoin, to vypadá jako podvod,“ řekl Trump. „Nelíbí se mi to, protože jde o další měnu, která konkuruje dolaru,“ prohlásil v rozhovoru. Bývalý prezident naopak vyzdvihl americký dolar, o němž prohlásil, že by měl být „měnou tohoto světa“.

Trump také vyzval k většímu monitoringu kryptoměn a prohlásil, že by měly být velmi výrazně regulovány.

Donald Trump k bitcoinu nevyjádřil negativní stanovisko poprvé. Cena kryptoměny klesla v roce 2019 pod hranici 10 000 dolarů poté, co tehdejší prezident konstatoval, že není „fanouškem bitcoinu a dalších kryptoměn“.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost Trumpovy administrativy John Bolton v pondělí také řekl, že exprezident při několika příležitostech hovořil s ministrem financí Stevem Mnuchinem o možnostech zákazu kryptoměny.

Cena bitcoinu od začátku května soustavně klesá. Propad analytici připisují omezením zavedeným v Číně, kdy tamní banky a on-line platební platformy nově nemohou poskytovat služby a transakce spojené s kryptoměnou. O týden dříve Elon Musk na Twitteru oznámil, že jeho automobilka Tesla bitcoin nadále přijímat nebude. Minulý víkend navíc Čína zablokovala účty na sociálních sítích, které kryptoměny propagovaly.

Bitcoinu naopak krátce před Trumpovým vystoupením projevil důvěru prezident středoamerického Salvadoru. Nayib Bukele oznámil, že by země jako první na světě mohla bitcoin formálně přijmout jako druhou oficiální měnu.

Ohrožuje bitcoin tradiční měny?

Justin Urquhart-Stewart, spoluzakladatel společnosti Seven Investment Management, si myslí, že bitcoin potenciální hrozbu destabilizace měn představuje. „Bitcoin je nebezpečný, protože se snaží vytvořit úroveň důvěryhodnosti pro nespolehlivou a zcela neopodstatněnou hodnotu,“ řekl pro BBC.

Zároveň upozornil na nedostatečnou finanční gramotnost některých investorů. „Nyní máme mladou generaci sázkařů, kteří nemají žádné znalosti o finančním plánování a rozvoji,“ zdůraznil Urquhart-Stewart. „Rozumí tomu, jak nakupovat a prodávat, ale nemají představu o tom, jak vytvořit dlouhodobější bohatství,“ varoval investiční manažer.

Naproti tomu hlavní analytik trhu Markets.com Neil Wilson tvrdí, že bitcoin rozhodně není měna. Aby mohl být považován za měnu, musel by mít funkci zúčtovací jednotky, uchovatele hodnoty a prostředku směny. „Bitcoiny považuji spíše za zajištění jako akcie nebo obligace,“ uvedl Wilson, podle něhož je bitcoin příliš volatilní. „Pohybuje se více než většina akcií,“ dodal analytik.

A pokud jde o Trumpovo tvrzení, že kryptoměna ohrožuje americký dolar, Wilson nesouhlasí, i když by mohla být mírnou hrozbou pro zlato. „Prostředky, kterými Amerika uplatňuje svůj vliv na svět, jsou převážně v dolarech, kterých se nevzdá, takže bitcoiny vůbec nevidím jako hrozbu,“ doplnil pro BBC.

„Vlády nemají rády, když jiní lidé vytvářejí peníze. Zdálo se, že kryptoměny už nějakou dobu tolerují, ale nakonec si vytvoří své vlastní digitální měny a vytlačí bitcoin na okraj,“ uzavřel Wilson.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Lídři USA a Evropské unie na summitu v Bruselu
Prezident Spojených států amerických Joe Biden se v úterý dohodl s představitelkou Evropské unie Ursulou von der Leyen na ukončení 17letého sporu. Důvodem neshod byla vzájemná obvinění z neférového dotování největších národních aerolinek Boeing a Aribus. Ta ale nakonec vyústila v oboustranné uvalení cel a tarifů. Jak USA, tak EU chtějí obnovenou spoluprací ukázat na sjednocený postoj vůči rostoucí hrozbě Číny, ale i Ruska.
IKEA ve Francii dostala pokutu milion eur
Francouzský soud v úterý společnosti IKEA nařídil zaplatit pokutu milion eur (zhruba 25 milionů korun) za špehování zaměstnanců. Největší maloobchodní prodejce nábytku na světě byl shledán vinným ze shromažďování osobních údajů o svých zaměstnancích podvodným způsobem.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama