Protext ČTKDíky výrobnímu EANu mohou mít majitelé malých fotovoltaik prodej přebytků výhodnější. SolidSun...

Díky výrobnímu EANu mohou mít majitelé malých fotovoltaik prodej přebytků výhodnější. SolidSun pomůže s jeho vyřízením a zajistí jim výkup

Praha 22. února 2023 (PROTEXT) – Skupina SolidSun, leader na trhu v poskytování komplexního řešení fotovoltaických elektráren, upozorňuje na letošní legislativní změny, které upravují podmínky pro malé výrobce elektřiny. Provozovatel distribuční sítě od prvního ledna na požádání přiděluje tzv. výrobní EAN i výrobcům bez licence. To majitelům malých elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie umožní výhodněji a snadněji prodávat přebytečnou elektřinu.

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila s platností od 1. ledna 2023 novelu vyhlášky č. 408/2015 Sb., O Pravidlech trhu s elektřinou. Nová úprava ukládá provozovateli distribuční soustavy povinnost přidělovat výrobcům bez licence na požádání tzv. výrobní EAN – osmnáctimístný číselný kód sloužící k dodávkám elektřiny do distribuční sítě – nezávisle na spotřebním EANu.

Přidělování výrobního EANu nepochybně povede k rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a k rozvoji komunitní energetiky. Jedná se o další vládní legislativní změnu, která vedle novely energetického zákona (tzv. lex OZE 1) a chystané novely lex OZE 2 prokazatelně usnadní proces provozování FVE na tuzemském trhu.

„Má-li zákazník pouze spotřební EAN, znamená to, že může prodávat přebytky do sítě pouze stejnému obchodníkovi, od kterého elektřinu nakupuje. Při přidělení výrobního EANu si může nově vybrat libovolného obchodníka jak pro nákup elektřiny, tak pro prodej přebytků do sítě. Má tedy možnost sjednat si pevnou cenu za nákup elektřiny a dohodnout se s jiným obchodníkem na výkupu přebytků, například za spotové ceny. Dlouhodobým cílem skupiny SolidSun je být nejlepší volbou jak pro dodávky, tak pro výkup energií,“ říká Martin Palarčík, generální ředitel skupiny SolidSun.

Změna zákona je pro majitele fotovoltaických elektráren prostředkem k výhodnějšímu prodeji nevyužitých přebytků energie a téměř jistě zkrátí návratnost investic do fotovoltaiky. „Pokud jsou přebytky vyšší, vyplatí se je prodat. K takové situaci dochází zejména v dlouhých letních dnech, kdy rodiny tráví většinu času venku nebo odjíždějí na dovolenou – elektrárna vyrábí více energie, než je domácnost schopna spotřebovat. Přebytky energií můžete do sítě posílat buď zadarmo, za fixní, nebo za aktuální spotovou cenu. Zajištění výhodného výkupu přebytků může být dalším krokem k přispění do rodinného rozpočtu a zároveň k rychlejší návratnosti investice do fotovoltaiky,“ popisuje Martin Palarčík. Skupina SolidSun vykupuje přebytky energie za aktuální cenu na trhu.

„Pokud si zákazník bez FVE vybere společnost SolidSun, poradíme mu se všemi kroky k získání druhého EANu. V případě, že zákazník již FVE má a chce si zajistit výrobní EAN, je potřeba o něj zažádat u jeho provozovatele distribuční soustavy. Další administrativní kroky k zajištění výkupu již vyřizujeme my,“ dodává Martin Palarčík.

Výkup přebytků od skupiny SolidSun je nezávislý na vašem aktuálním dodavateli elektrické energie, není podmíněn odběrem elektřiny a každý měsíc k němu dostanete transparentní vyúčtování. Navíc výkup přebytků za spotovou cenu není nijak omezen vládním cenovým stropem.

Doporučujeme

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.

Ceny ropy klesají. Obavy z omezení dodávek ropy v Hormuzském průlivu zatím polevily

Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu poté, co se začala obnovovat lodní doprava v Hormuzském průlivu. Trhy tak částečně zmírnily obavy z výpadků dodávek, které v předchozích dnech podpořily prudký růst cen po obnovení bojů mezi Spojenými státy a Íránem.

Počet migrantů z Maroka, kteří se dostali do španělské Ceuty, vzrostl podle úřadů na 49.000

Od čtvrtka přišlo do španělského města Ceuta na severu afrického kontinentu ze sousedního Maroka v nekontrolovaném proudu lidí na 49.000 migrantů. S odkazem na odhad španělského ministerstva vnitra to dnes uvedla agentura Reuters. Při snaze přeplavat námořní hranici se 19 migrantů utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice mezi Marokem a španělskou exklávou pokračují i dnes, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice. Někteří lidé však začali odcházet. Do Ceuty dnes míří premiér Pedro Sánchez.

Otec školního střelce v Georgii dostal patnáct let vězení. Soud uznal, že masové vraždě nezabránil, ač mohl

Otec šestnáctiletého střelce Colta Graye, který loni zabil čtyři lidi na střední škole v americkém státě Georgie, byl odsouzen k 15 letům vězení. Soud dospěl k závěru, že svým jednáním umožnil tragédii, přestože sám nikoho nezastřelil.

Írán tvrdí, že provedl dronový útok na americké cíle v Kuvajtu

Íránská armáda dnes oznámila, že v odvetě za americké údery proti Íránu provedla dronový útok na americké vojenské cíle v Kuvajtu. Informovala o tom agentura AFP. Oblastní velitelství amerických sil CENTCOM tvrzení Teheránu dosud nekomentovalo.

Rajčata postříkaná kyanidem otrávila v Keni patnáct slonů

Za úhynem 15 slonů v okolí keňského národního parku Amboseli stojí otrava kyanidem. Naznačují to průběžné výsledky vyšetřování. Podle Keňské správy ochrany přírody (KWS) zvířata pravděpodobně pozřela pesticidy používané na okolních rajčatových farmách.

Ukrajina zasáhla další logistické centrum Wildberries a rafinerii ve Volgogradu

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek způsobil požár v komplexu energetického průmyslu a skladech ve Volgogradu. Podle agentury Reuters to uvedl gubernátor ruské Volgogradské oblasti Andrej Bočarov, podrobnosti týkající se zasažených objektů nesdělil. V regionu se nachází rafinerie ropné společnosti Lukoil. Útoky podle Bočarova zranily pět lidí.

Itálie žádá o uzavření Shengenu se Španělskem. Migrační krize v Cautě vyvolala diplomatické napětí

Příliv migrantů do španělské enklávy Ceuta vyvolal ostrou reakci italské vlády. Nejvyšší italští představitelé vyzvali k pozastavení fungování schengenského prostoru se Španělskem, zatímco Madrid oznámil nasazení armády do oblasti a Evropská komise (EK) nabídla pomoc prostřednictvím agentury Frontex.

Po pádu laviny na pákistánské hoře Broad Peak je pohřešováno šest horolezců

Po pádu laviny na hoře Broad Peak v severním Pákistánu je stále pohřešováno šest z deseti horolezců ze skupiny vedené známým nepálským alpinistou Nirmalem Purjou. Podle dnešních informací deníku Kathmandu Post se záchranářům podařilo zpod laviny vyprostit čtyři těla, jejichž identitu se úřady snaží zjistit. Po zbylých horolezcích se stále pátrá. O pádu laviny informoval ve čtvrtek podle agentury AP viceprezident pákistánského alpinistického klubu Karrár Hajdrí.

Bylo dosaženo dohody o úplném odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil uzavření dohody, která má vést k úplnému odzbrojení Hamásu a dalších ozbrojených skupin v Pásmu Gazy. Samotný Hamás však dohodu zatím veřejně nepotvrdil a Palestinský islámský džihád označil zprávy o ní za nepřesné.

ANALÝZA: Nejde jen o zbraně. Ukrajinské útoky na „ruský Amazon“ jsou pro Rusko větší problém

Představte si velké roje dronů útočící na sklady Amazonu v USA. Zaměstnanci jsou zabíjeni, dochází k narušení dodavatelských řetězců a ke značným finančním ztrátám a obyčejní spotřebitelé si nemohou rychle objednat produkty denní potřeby za přijatelnou cenu. Podobná situace nyní panuje v Rusku.

Superenzymy otevírají novou cestu k recyklaci plastů

Plasty patří k největším ekologickým problémům současnosti a jejich množství dál roste. Vědci proto hledají účinnější způsoby recyklace, které by dokázaly vracet plastový odpad zpět do výroby bez ztráty kvality. Velkou naději představují enzymy upravené pomocí moderních biotechnologií. Ty dokážou některé plasty rozložit na původní stavební látky, ze kterých lze vyrobit nový materiál.

Musk podle Axiosu významně podpoří volební kampaň amerických republikánů

Nejbohatší člověk na světě Elon Musk, který pomohl Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu, se chystá významně finančně podpořit kampaň amerických republikánů před listopadovými volbami. Dnes o tom informoval portál Axios. Nadcházející volby, při kterých Američané vyberou nové zástupce do Sněmovny reprezentantů a do třetiny Senátu, rozhodnou, zda Trumpovi republikáni udrží v Kongresu USA většinu. Úspěch demokratů by mohl Trumpovi zkomplikovat zbytek jeho druhého prezidentského mandátu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama