Reklama

Potřebuje tělo naši pomoc, aby se zbavilo toxinů?

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Detoxikační diety jsou široce propagovány online i v časopisech. Jedná se o třídenní, sedmidenní a delší detoxikační plány pro hubnutí a zlepšení zdraví. Co na ně říkají odborníci?

Většina detoxikačních diet spočívá ve výrazném omezení příjmu kalorií. Mnoho z nich navrhuje, abyste konzumovali pouze džusy nebo smoothies. Podle mnoha odborníků mohou ale tyto dietní plány selhat a způsobit přírůstek hmotnosti nebo naopak podvýživu.

Co říkají odborníci

Detoxikační dieta má sloužit k odstranění toxinů z těla. Odborníci se shodují, že péče o naše tělo vyváženým přístupem k jídlu spolu s přiměřeným spánkem a pohybem podporuje naše přirozené detoxikační systémy. Tyto diety mnoho z nich považuje za módní trendy, které mohou být dokonce škodlivé.

Pozadí detoxikační diety

Myšlenka na detoxikaci těla se datuje tisíce let. Několik zdrojů dokonce uvádí, že proces detoxikace lze vysledovat až do staroegyptských a biblických časů. Domorodí Američané používali rituální očistu. Na počátku 20. století bylo pouštění krve, klystýr a půst detoxikačními metodami používanými legitimní lékařskou komunitou.

Myšlenka zbavit se tělesných toxinů pro podporu zdraví je koncept, který byl – a stále je – přitažlivý. Bohužel však tento koncept není podložen silnými vědeckými důkazy, přinejmenším ne jako obecný koncept zdraví.

V klinických podmínkách se termín „detox“ používá k označení lékařského procesu, který zbavuje tělo alkoholu, drog nebo jedů. Detoxikační léčba je poskytována v nemocnici nebo na klinice pod dohledem profesionála s licencí a může zahrnovat užívání léků a další terapie.

Detoxikační diety jsou postavené na jiném konceptu. Mnoho z těchto programů tvrdí, že zbavují tělo toxinů, kterým jsme vystaveni v každodenním životě. Některé výzkumy naznačují, že mnoho chemických látek, které denně přijímáme potravou, vodou a vzduchem, se může ukládat v tukových buňkách v našem těle.

Co jsou to toxiny

Slovo „toxin“ se často používá k označení chemických nebo znečišťujících látek. Jsou to například:

  • Pesticidy
  • Antibiotika nebo hormony v potravinách
  • Chemikálie z potravinářských obalů
  • Čisticí prostředky pro domácnost
  • Přísady do jídla
  • Těžké kovy
  • Látky znečišťující ovzduší
  • Drogy
  • Cigaretový kouř

Ti, kdo propagují a prodávají některé detoxikační programy, tvrdí, že zbavením se tohoto odpadu docílíte celkového zdraví. To s sebou přinese zvýšení energie, čistší pleť, hubnutí a další výhody. Problém je, že neexistují kvalitní nezávislé studie na podporu těchto tvrzení.

Ve skutečnosti má vaše tělo zavedené systémy, které ho zbavují škodlivých toxinů. Absorbujeme toxiny pokožkou, vzduchem, který dýcháme, a jídlem, které jíme. Ale orgány našeho těla – primárně játra, ledviny, tlusté střevo a plíce, umějí tyto látky přirozeně vyplavovat. Stručně řečeno, vaše tělo je ve stavu neustálé detoxikace.

Jak se tělo zbavuje toxinů

Játra hrají klíčovou roli tím, že filtrují krev a odstraňují škodlivé látky, které se vyskytují v důsledku normálních funkcí těla (jako je trávení) nebo vnějších toxinů, jako jsou drogy, alkohol nebo chemikálie.

Ledviny také pomáhají filtrovat krev a odstraňují toxiny ve formě moči.

Po odstranění živin z potravy v tenkém střevě přefiltruje tlusté střevo zbývající odpad, včetně toxinů, které je třeba vyloučit.

Řasinky v plicích zachycují toxiny, které vstupují do těla se vzduchem, který dýcháte. Tyto nečistoty jsou poté vyloučeny kašlem nebo jinými přirozenými tělesnými procesy.

I když je pravda, že naše těla jsou vystavena znečišťujícím látkám, neexistují důkazy o tom, že tělo při jejich vylučování potřebuje nějakou naši speciální pomoc. Ve skutečnosti může být nejchytřejší způsob, jak podpořit detoxikaci, výživná strava na podporu zdravých buněk a orgánů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Modré světlo
Je pravděpodobné, že čtete tento článek na zařízení, jež vyzařuje modré světlo. Měli byste se ho obávat vzhledem k množství času, který trávíte před obrazovkami?
noční cvičení
Ranní cvičení má určitě své výhody. Stejné přínosy ale má i noční cvičení, pokud se vám lépe hodí do časového plánu. Není však pro každého. Pokud jste uvažovali o rutině nočního cvičení, tento průvodce vám pomůže zjistit, zda je pro vás to pravé.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama