Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb. V pondělí na to upozornil server Euronews nebo agentura AP.
Protesty, které probíhají už osm měsíců, odstartovala tragédie v Novém Sadu, kde se loni v listopadu zřítila nově opravená střecha nádraží. Při neštěstí zahynulo 16 lidí, přičemž řada obyvatel spatřuje příčinu v korupci ve státních infrastrukturních zakázkách.
V ulicích Bělehradu demonstranti rozmístili kovové ploty a popelnice jako improvizované barikády, přičemž mimo jiné zablokovali most přes řeku Sávu. V Novém Sadu házeli nespokojení občané vejce na kanceláře vládnoucí Srbské pokrokové strany. Podle místních médií se protestní blokády konaly i v dalších menších městech.
Protesters in Serbia have blocked major streets in Belgrade and built barricades
— NEXTA (@nexta_tv) June 30, 2025
Protesters in Belgrade have launched a campaign of "civil disobedience" — a large-scale blockade of the capital's main streets, as well as other cities across Serbia. Their key demands include early… pic.twitter.com/K0VzoV1UFB
Po skončení oficiální části demonstrace došlo ke střetům s pořádkovou policií. Příslušníci bezpečnostních složek použili pepřový sprej, obušky a štíty, zatímco demonstranti házeli kameny, láhve a další předměty.
Protestující požadovali propuštění desítek zadržených, včetně studentů, kteří čelí obviněním z útoku na policii nebo přípravy pokusu o svržení vlády. Ze 77 zadržených osob zůstalo v neděli ve vazbě 38, z nichž většina čelí trestnímu stíhání, uvedl ministr vnitra Ivica Dačić. Dalších nejméně osm lidí bylo zadrženo v neděli. Podle policie bylo při sobotních střetech zraněno 48 policistů, z řad protestujících jich lékařskou pomoc vyhledalo 22.
Prezident účastníky demonstrací nešetřil
Srbský prezident Aleksandar Vučić na tiskové konferenci oznámil rozsáhlé zatýkání a obvinil organizátory akcí z násilí. „Chtěli vědomě vyprovokovat krveprolití. Přichází čas zúčtování,“ prohlásil.
Kritizoval také „teroristy a ty, kteří se pokusili zničit stát“, přičemž konkrétně zmínil děkana Bělehradské univerzity Vladana Djokiće, jenž se shromáždění účastnil. „Dočkáme se dalších zatčení,“ dodal Vučić s tím, že probíhá identifikace všech osob.
Podle AP prezident výzvy k předčasným volbám opakovaně odmítl a trvá na jejich konání v řádném termínu v roce 2027. Spolu se svou vládnoucí Srbskou pokrokovou stranou bez důkazů demonstranty obvinili, že se pod zahraničním vlivem snaží podněcovat nepokoje. Protestující označují vládu za nelegitimní a zodpovědnost za násilí přisuzují státním orgánům.
Srbská vláda nadále oficiálně usiluje o vstup do Evropské unie, avšak udržuje těsné vztahy s Ruskem a Čínou. Kritici tvrdí, že Vučićův režim v posledních letech omezuje demokratické svobody a toleruje organizovaný zločin. Prezident tato obvinění odmítá.