menu

18.6 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Nvidia jako první na světě překonala tržní hodnotu čtyř bilionů dolarů

Americká technologická jednička Nvidia přepsala historii. Ve středu se jako první firma vůbec dostala přes hranici čtyř bilionů dolarů v tržní kapitalizaci. Na burze NASDAQ akcie společnosti krátce po otevření přidávaly přes dvě procenta a vyšplhaly se až k ceně 164,42 dolaru.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Debata o zelené ekonomice: sestřihy

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Do původního scénáře, v němž se měli přítomní vyjadřovat v pěti blocích k přechodu EU na bezemisní hospodářství a věnovat se Zelené dohodě a plánu Fit for 55, nové taxonomii považující jádro a plyn ze dočasně “čisté” energetické zdroje, dopadům nových opatření na dopravu a otázce finančních kompenzací v případě útlumů “špinavých” oborů, se logicky promítlo aktuální dění na Ukrajině.

Přítomní ve studiu, jmenovitě europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa, analytici společností ENA Jiří Gavor a České spořitelny Petr Zahradník, studenti právnické fakulty Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha a on-line připojený europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer se proto pod vedením moderátorky Libuše Bautzové (šéfredaktorka časopisu Český autoprůmysl) vyjadřovali jak k plánovaným bodům, tak k ruské invazi. Tu dávali do kontextu se “zelenou” strategií Evropské unie, která je součástí Konference o budoucnosti Evropy a ústředním bodem jejího panelu občanů číslo 3 s názvem „Změna klimatu, životní prostředí / Zdraví občanů. ČTK Protext je partnerem této konference a držitelem grantu, který má tento projekt propagovat, podporovat a medializovat.

Vysílání o celkové délce dvou hodin bylo možné sledovat na domovském portálu ČTK s názvem České noviny a na Facebooku ČTK, dále na FB Kanceláře Evropského parlamentu v České republice. Stream dále přenášely weby iDNES.cz, iHned.cz, TÝDEN.cz a newstream.cz. Celá debata je k vidění na těchto službách i nadále, a to ve formě záznamu.

Z množství názorů, které v rozpravě zazněly, vybíráme tyto:

– “Čím méně budeme potřebovat fosilních paliv, tím méně bude mít Rusko na to, aby sponzorovalo války – a tím méně budeme závislí na dodavatelích těchto fosilních paliv… Česká republika by měla začít litovat toho, jak hluboce zaspala v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů a skončila krátkodobě závislá na těžbě uhlí… sami jsme se dostali do pozice, která je pro nás nevýhodná.” Luděk Niedermayer

– Je třeba přimět soukromé investory, aby stavěli nové elektrárny, aby to pro ně bylo ekonomiky výhodné… (Evropská) unie jim k tomu může legislativně vydláždit cestu a nekomplikovat jim život.” Mikuláš Peksa

– Hledat spásu české energetiky v jádru bylo špatné rozhodnutí. Možná nás to až moc odvádělo od pozornosti řešit současné problémy. Nedaří se nám, v podmínkách vyspělého světa, stavět (nové jaderné elektrárny) efektivně a levně, naopak – stavíme draze s problémy.” Jiří Gavor

– „Součástí balíčku inteligentní a udržitelné mobility je pasáž věnovaná silniční infrastruktuře, založené na používání inteligentních dopravních systémů. V nich dostala přednost elektromobilita. Byly to ostatně samy automobilky, jež pro rozhodly pro její aspoň krátkodobé preferování. Negativní vnímání v České republice souvisí jak s tím, že tento národ není zrovna etalon podpory nebo spouštěče změn, tak s faktem, že zdejší infrastruktura neumožňuje, aby byly elektromobily používány udržitelně a smysluplně.” Petr Zahradník

Z důvodu lepší přístupnosti k těmto a dalším sdělením připravil tým ČTK Protext dva video-sestřihy, které se snaží nabídnout to nejzajímavější ze zmíněné akce a současně i pozvat zájemce k případnému zpětnému shlédnutí pořadu. První spot byl sestaven z pohledů přítomných na ukrajinskou krizi a její provázanost se Zelenou dohodou, jejíž cíle a přínosy aktéři-členové EP představili a zhodnotili. Druhý klip přináší pohledy odborníků na dopady úsilí o ekonomiku s co nejmenšími škodlivými vlivy na životní prostředí na Českou republiku, přičemž některé domácí reakce a postupy přítomní vítají, zatímco jiné kritizují. Zmínit můžeme lpění na masivních investicích do silniční dopravy.

Témata všech evropských diskusí ČTK Protext kopírují zadání občanských panelů Konference o budoucnosti Evropy, které jsou čtyři. Po listopadovém řešení problematiky EU a migrace přišla na řadu změna klimatu a životní prostředí s důrazem na zelenou transformaci, následovat bude debata se zadáním „Evropská demokracie / Hodnoty a práva, právní stát, bezpečnost“. Seriál uzavře červnová polemika, která půjde ruku v ruce se zaměřením panelu číslo 1 ve znění “Silnější ekonomika, sociální spravedlnost a zaměstnanost / Vzdělávání, kultura, mládež a sport / Digitální transformace“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.
Reklama

DOPORUČUJEME

Bybit EU – budování důvěry v regulovanou evropskou kryptobudoucnost

Vídeň (Rakousko) 12. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Dnešní tisková konference přináší oficiální představení společnosti Bybit EU rakouským a evropským médiím. Se svým sídlem v...

V Pekingu se konal 12. světový kongres o vysokorychlostní železnici

Peking 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Současně proběhl veletrh MODERN RAILWAYS (MODERNÍ ŽELEZNICE) 2025Zpráva deníku China Daily:Podle zprávy čínské státní železnice China State Railway...

Hisense přináší atmosféru stadionu FIFA 2025™ do každé domácnosti díky projektorům PX3-PRO a C2 Ultra

Čching-tao (Čína) 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední světová značka spotřební elektroniky a domácích spotřebičů Hisense přináší fotbalovým fanouškům revoluci v domácím sledování Mistrovství...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás