1.3 C
Czech
Sobota 14. února 2026
Protext ČTKDatabáze dodavatelů CzechInvestu obsahuje už více než 3600 firem

Databáze dodavatelů CzechInvestu obsahuje už více než 3600 firem

Praha 9. března 2023 (PROTEXT) – CzechInvest vybudoval v průběhu let unikátní nástroj sektorové databáze dodavatelů, který upevňuje lokální i mezinárodní dodavatelsko-odběratelské vztahy. Dnes databáze obsahuje více než 3600 firem z 10 různých sektorů.

„Průběžně pracujeme na aktualizaci údajů o registrovaných firmách a snažíme se rozšiřovat jak počet společností, tak jejich zaměření. Musíme být schopni reagovat na zájem investorů o české dodavatele moderních technologií a služeb. Právě to může být mnohdy klíčovým rozhodujícím prvkem, zda se investor rozhodne investovat právě u nás. Rádi bychom databázi rozšířili zejména v oblasti biotechnologií, healthtech, polovodičů či ICT a kyberbezpečnosti,“ uvádí Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest.

V 90. letech minulého století proběhl boom v podobě přílivu přímých zahraničních investic do ČR. Cílem CzechInvestu bylo navázat vztahy nových zahraničních investorů s domácími dodavateli. V roce 2021 začala vznikat databáze dodavatelů, nejprve složená z účastníků projektu zaměřeného na zlepšení řízení v malých a středních firmách. Databáze se rozšiřovala z původních 150 záznamů dodavatelů pro automobilový průmysl na současných více než 3600 firem pokrývajících 10 průmyslových sektorů.

V letošním roce se databáze rozšíří o novou kategorii „Startup“, v níž bude registrováno přes 130 nových subjektů, se kterými CzechInvest už v minulosti pracoval v rámci svých startupových aktivit. Přidány budou pouze společnosti, jejichž TLC (Technology readiness level) je na úrovni 8 a 9. To znamená, že produkt těchto společností je již hotový a kvalifikovaný, případně i prověřený provozním prostředím.

„Rád bych ocenil vstřícnost, ochotu a dobrou komunikaci ze strany CzechInvestu při hledání nových potenciálních dodavatelů pro firmu Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. Doufám, že i v následujících letech budeme pokračovat v nastavené spolupráci, která povede ke prospěchu jak společnosti Hyundai, tak i dodavatelů z České republiky,“ říká Martin Šuta, Procurement Manager ve firmě Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Databáze posloužila jako zdroj dat a výběru firem pro tzv. obrácené výstavy, z nichž nejvíce viditelné byly 2 výstavy pro japonskou Toyotu a japonské investory organizované spolu s JETRO, dále pro Honeywell, Behr CZ, Valeo, GE Aviation, Samsung SDI a Jaguar. Další výstup z databáze je investory oceňovaný Market Screen, který v přehledné podobě odpoví investorům na otázku, zda v ČR existují vhodní dodavatelé pro jejich investiční záměr.

„Databáze se ukázala i jako dobrý marketingový nástroj, který výrazně zvyšuje šance na navázání spolupráce a obchodních vztahu se zahraničními investory. Obsahuje zároveň modul pro monitorování poptávky a vytváří tak zpětnou vazbu pro marketing do teritorií s největší poptávkou,“ dodává Eva Jungmannová, ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit agentury CzechInvest.

Část dat je veřejně přístupná po registraci do databáze, podrobné údaje a propojení s potenciálními dodavateli poskytuje CzechInvest klientům zdarma. Registrovat svou společnost do databáze je možné zdarma zde.

Kontakt:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

david.horinek@czechinvest.org

www.czechinvest.org

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama