ZprávyDárci v USA už utratili miliony dolarů na Trumpovy právní bitvy

Dárci v USA už utratili miliony dolarů na Trumpovy právní bitvy

V USA přibývá kauz a soudů, kterým čelí bývalý americký prezident Donald Trump. Nejrůznější dárci i Republikánská strana už kvůli tomu musely na soudních poplatcích či výdajích na právnické firmy zaplatit miliony dolarů, napsala britská BBC.

Naposledy tento týden oznámila podání žaloby na Trumpa a jeho tři dospělé děti newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Ve více než 200stránkové žalobě podané u newyorského státního soudu na Manhattanu se hovoří o obvinění rodinné firmy The Trump Organization z toho, že se zapojila do „četných podvodů a zkreslování“ při přípravě Trumpových finančních výročních prohlášení v letech 2011 až 2021.

Trump jakékoli pochybení popírá a žalobu opakovaně označil za politický „hon na čarodějnice“. Na svou obranu jen v tomto případu vynaložil exprezident letos již více než milion dolarů (25,3 milionu Kč), které získal od dárců.

Finance určené na boj s nejrůznějšími obviněními pocházejí zejména z politického akčního výboru (PAC) s názvem Zachraňte Ameriku, který exprezident založil po prohraných volbách. Peníze získává od Trumpových příznivců po celé zemi, vyplývá z údajů Federální volební komise (FEC).

Na internetových stránkách výboru pro získávání financí s názvem Save America (Zachraňte Ameriku), který přispívá jak do výše zmíněného akčního výboru, tak i do druhého Trumpova akčního výboru pojmenovaného Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost) se o účtech za právnické firmy nic neuvádí. Je tam pouze uvedeno, že „budoucnost naší země je v sázce a že prezident Trump vyzývá všechny Patrioty, aby se připojili k boji za Záchranu Ameriky“.

Z 1,12 milionu dolarů vynaložených na poslední newyorskou kauzu získala více než 942.000 dolarů firma Aliny Habbaové, právničky z New Jersey, které se přezdívá Trumpova mluvčí. Další advokát, Alan Futerfas z New Yorku, dostal v červenci téměř 185.000 dolarů. Futerfas zastupuje v newyorském případu Trumpovy děti – Donalda Jr., Ivanku a Erika.

Jeden z dárců, kterého BBC oslovila, uvedl, že ho vůbec netrápí, na co darované peníze jdou. „Podle mého názoru si s nimi může dělat, co chce,“ zvedl Rom Solene, republikán z Arizony. „Neustálé nesmysly a šaškárny, které demokraté provádějí muži, který již nezastává žádnou politickou funkci, ukazují, jak daleko jsou demokraté ochotni zajít při persekuci politického oponenta. Nemluvě o tom, že to ukazuje, jak moc se demokraté a další lidé z Washingtonu pana Trumpa bojí,“ dodal.

Reklama

Doporučujeme

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.

Ztracená krajina pod Severním mořem byla plná stromů

Doggerland, dnes zatopená pevnina pod Severním mořem, byl zřejmě mnohem zelenější a živější, než se dosud předpokládalo. Nová analýza staré DNA ukazuje, že tam už před více než 16 tisíci lety rostly duby, jilmy a lísky. Krajina tak mohla nabízet zázemí pro zvířata i první lidské skupiny dlouho předtím, než se lesy běžně rozšířily v Británii a severní Evropě.

Předseda íránského parlamentu: Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Stavba tanečního sálu v Bílém domě může pokračovat, rozhodl odvolací soud

Americký odvolací soud umožnil pokračování kontroverzní přestavby Bílého domu, kterou prosazuje prezident Donald Trump. Projekt zahrnuje výstavbu nového tanečního sálu i rozsáhlého podzemního komplexu.

Výbuch na jihu Libanonu zabil izraelského vojáka, dalších devět je zraněno

Výbuch v jižním Libanonu si vyžádal život jednoho izraelského vojáka, dalších devět je zraněno, z toho jeden vážně. S odkazem na izraelskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na dnešek odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že střely dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.

Hizballáh odmítl obvinění ze zabití francouzského vojáka mise OSN v Libanonu

Na jihu Libanonu byl dnes při přestřelce s neznámými ozbrojenci zabit francouzský voják mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X a z útoku obvinil militantní hnutí Hizballáh, které ale svoji účast popřelo. Libanonský premiér Naváf Salám úder odsoudil a nařídil okamžité vyšetření incidentu, ke kterému se zatím žádná strana nepřihlásila, píše agentura AFP.

Muž původem z Moskvy zabil na ulici v Kyjevě šest lidí, policie ho zastřelila

Nejméně šest lidí dnes zahynulo a dalších deset bylo zraněno poté, co útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva. Policie jej po neúspěšném pokusu o vyjednávání zastřelila při zásahu v supermarketu, kam se následně uchýlil se čtyřmi rukojmími. Oznámili to ukrajinští představitelé. Podle prokuratury útočil 58letý muž z Moskvy.

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama