Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Dánská královna je už podruhé pozitivní na covid. Účastnila se pohřbu Alžběty II.

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dánská královna Markéta II. byla letos již podruhé pozitivně testována na covid, potvrdil dánský královský dvůr. Informuje o tom BBC, Guardian a další servery.

  Královna podle BBC po stanovení diagnózy v úterý večer zrušila své schůzky na tento týden.

  Dvaaosmdesátiletá panovnice byla jedním ze dvou tisíc hostů, kteří se v pondělí zúčastnili státního pohřbu královny Alžběty II.

  Po smrti britské panovnice je nejdéle sloužící hlavou státu v Evropě. S královnou Alžbětou byly sestřenice z třetího kolena, obě pocházely z rodu královny Viktorie.

  Královna Markéta byla proti covidu očkována a naposledy byla pozitivně testována letos v únoru. Tehdy se u ní projevily mírné příznaky.

  V prohlášení na internetových stránkách paláce její mluvčí uvedl, že se bude zotavovat v paláci Fredensborg severně od Kodaně.

  Její syn a následník trůnu, korunní princ Frederik, a jeho manželka Mary, korunní princezna, ji zastoupí. Budou hostit členy vlády, dánského parlamentu a dánské europoslance na páteční recepci v Kodani.

  V minulých dnech byla královna Markéta vyfotografována na několika akcích v Londýně u příležitosti úmrtí královny Alžběty II. V neděli, v předvečer pohřbu zesnulé královny, se ve Westminster Hall připojila ke korunnímu princi, aby se poklonila jeho památce u smutečního stolu.

  Následující den ve Westminsterském opatství seděla ve stejné sekci jako monarchové z dalších evropských zemí. A to včetně švédského krále Karla XVI Gustafa, monackého knížete Alberta II. a belgického krále Filipa.

  V kondolenčním dopise králi Karlovi k úmrtí jeho matky napsala: „Byla význačnou osobností mezi evropskými monarchy a velkou inspirací pro nás všechny.“

  Lidé si kvůli ní oblíbili monarchii

  Poté, co se v roce 1972 po smrti svého otce Fridricha IX. dostala k moci uprostřed slábnoucí podpory královské rodiny, pomohla v následujících desetiletích obnovit její postavení. V té době byla matkou dvou malých chlapců, nyní má osm vnoučat. Byla první ženou, která se stala vládnoucí královnou v jedné z nejstarších evropských monarchií.

  Královna si nechá říkat Daisy a je známá tím, že je umělecky založena. Podle Guardianu jde také o náruživou kuřačku. Během své padesátileté vlády sjednotila a zmodernizovala monarchii. V době, kdy nastupovala na trůn, mělo královské zřízení podporu 45 procent Dánů. Jí se toto číslo podařilo zvednout přes 75 procent. Dánská monarchie se tak stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS