7.5 C
Czech
Čtvrtek 11. prosince 2025
Protext ČTKDaňové změny 2025: vyšší odvody pro OSVČ, nové limity pro investory

Daňové změny 2025: vyšší odvody pro OSVČ, nové limity pro investory

Praha 11. prosince 2025 (PROTEXT) – Rok 2025 přinesl výrazné změny v oblasti daní a odvodů. OSVČ se dotklo zvýšení minimálních záloh na sociální pojištění, zatímco investorům byl zaveden časový test pro kryptoměny. U akcií, kryptoměn a podílů začal zároveň platit roční limit 40 milionů korun pro příjmy osvobozené od daně.

Od 1. ledna 2025 se v oblasti sociálního pojištění zvýšila minimální záloha OSVČ na 4 759 Kč měsíčně u hlavní činnosti a na 1 496 Kč u vedlejší činnosti. Úprava vychází z nového minimálního vyměřovacího základu, který nyní činí 35 procent průměrné mzdy u většiny OSVČ. V roce 2026 tento základ vzroste na 40 procent průměrné mzdy, čímž minimální odvod dosáhne 5 720 Kč. „Od roku 2023 se tak odvody na sociální pojištění u OSVČ téměř zdvojnásobily,“ uvádí Nikola Žítková, produktová manažerka NeoTax.cz.

Možná budoucí ministryně financí Alena Schillerová avizovala, že by chtěla vyměřovací základ vrátit na 35 % průměrné mzdy. U sociálního pojištění by to živnostníkům přineslo úsporu přibližně 700 Kč měsíčně na minimálních odvodech pro hlavní činnost.

 

Vývoj minimálních záloh OSVČ (hlavní činnost, 2022–2026)

Rok Min. záloha na soc. pojištění Min. záloha na zdrav. pojištění Celkem na min. zálohách
2026 5 720 Kč 3 306 Kč 9 026 Kč
2025 4 759 Kč 3 143 Kč 7 902 Kč
2024 3 852 Kč 2 968 Kč 6 820 Kč
2023 2 944 Kč 2 722 Kč 5 666 Kč
2022 2 841 Kč 2 627 Kč 5 468 Kč

Zdroj: MF

 

Změny u investic

Nejvýznamnější novinkou roku 2025 je zavedení časového testu pro kryptoměny, který vstoupil v účinnost 15. února 2025. Novela zákona poprvé umožňuje osvobození zisku z prodeje kryptoaktiva drženého déle než tři roky, čímž se daňový režim kryptoměn přibližuje akciím.

Pokud hrubé příjmy z transakcí s kryptoměnami nepřesáhnou 100 000 korun ročně, jsou od daně osvobozeny bez ohledu na dobu držby. Osvobození se však vztahuje pouze do ročního souhrnného limitu 40 milionů korun, který zahrnuje příjmy z prodeje akcií, podílů i kryptoaktiv splňujících časový test.

„V roce 2026 se u podílů v obchodních společnostech a u akcií strop 40 milionů pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob zruší, zatímco u kryptoaktiv zůstane zachován,“ doplňuje Nikola Žítková.

Změnilo se počítání obratu pro povinnou registraci k DPH

Dosud se obrat pro povinnou registraci k DPH sledoval za každých 12 po sobě jdoucích měsíců, avšak od ledna 2025 se sleduje za celý kalendářní rok. Tato změna přináší významné úlevy především malým podnikatelům, kteří se blíží hranici limitu a chtějí si lépe naplánovat své podnikatelské aktivity. Nově také vzniká druhý limit, zavedený unijním právem na 100 000 EUR (tedy 2 536 500 Kč), který platí jako práh pro okamžitou registraci k DPH. Pokud podnikatel tento limit přesáhne, musí se stát plátcem hned následující den po překročení.

Od roku 2025 se změnila také pravidla pro odpočet DPH. Plátci musí vrátit dříve uplatněný odpočet u faktur, které zůstaly neuhrazené déle než šest měsíců. Po jejich doplacení však mohou nárok na odpočet znovu uplatnit. Více v článku: Nezaplatili jste fakturu? Od roku 2025 musíte opravit nárok na odpočet DPH 

 

 

Zdroj: NeoTax

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson se vrátí v Hunger Games prequelu Sunrise on the Reaping

Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson se znovu vrátí do světa Panemu. V chystaném filmu The Hunger Games: Sunrise on the Reaping si znovu zahrají Katniss Everdeen a Peetu Mellarka v prequelu podle nové knihy Suzanne Collins. Pro fanoušky série to znamená návrat původní ústřední dvojice na velké plátno po více než deseti letech.

Brazilští poslanci schválili zákon, který může zkrátit trest pro Bolsonara

Dolní komora brazilského Kongresu dnes schválila návrh zákona, který by mohl výrazně snížit trest bývalému prezidentu Jairu Bolsonarovi. Informovala o tom agentura AFP. Bolsonaro si od listopadu odpykává trest 27 let vězení za plánování státního převratu. Pokud návrh schválí i Senát, mohl by bývalý prezident strávit za mřížemi méně než tři roky, píší brazilská média. Zákon by se vztahoval i na další lidi odsouzené spolu s Bolsonarem.

Italská kuchyně získala status UNESCO

Itálie má nový důvod k oslavám. Její národní kuchyně se stala první gastronomickou tradicí na světě, kterou UNESCO uznala jako nehmotné kulturní dědictví. Rozhodnutí padlo po třech letech úsilí italského ministerstva zemědělství a má pomoci chránit originální recepty před napodobiteli.

Neutrální status otevřel Rusům a Bělorusům cestu do kvalifikace

Mezinárodní lyžařská federace FIS povolila prvním devíti sportovcům z Ruska a Běloruska návrat do kvalifikací na zimní olympiádu v Itálii. Zákaz startu platil od roku 2022. Zlom přinesl až verdikt sportovní arbitráže CAS, který otevřel cestu k návratu pod neutrálním statusem.

Nové hodnocení The Economist posílá Slovensko mezi nejslabší ekonomiky

Nový žebříček The Economist ukázal velké rozdíly mezi vyspělými ekonomikami. Zatímco jih Evropy zažil další silný rok a Česko i Polsko si polepšily, Slovensko skončilo mezi posledními posledními. Důvodem jsou slabé ekonomické výsledky, přetrvávající inflace a malý zájem investorů.

Nobelovu cenu za mír převzala dcera Machado

Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržela venezuelská opoziční představitelka María Corina Machado, dnes v Oslu převzala v zastoupení její dcera Ana Corina Sosa, píší tiskové agentury. Ta poté pronesla tradiční přednášku laureátů místo nepřítomné matky. Přednáška je dostupná na webových stránkách Nobelova institutu.

Ve čtvrtek se sejdou lídři koalice ochotných, poté se chystá další schůzka

Ve čtvrtek se uskuteční virtuální jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu v obraně před ruskou invazí. Dnes o tom podle agentury Reuters informoval úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Už v pondělí se v Londýně sešli britský premiér Keir Starmer, Macron a německý kancléř Friedrich Merz s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby projednali evropský návrh k podobě amerického mírového plánu pro Ukrajinu.

KOMENTÁŘ: Centrální banka USA znovu hýbe zemí. Proč investory fascinují úrokové sazby?

Bankéři, investoři, správci fondů, šéfové amerických firem – ti všichni budou v týdnu sledovat, jakým způsobem rozhodne centrální banka USA o dalším vývoji úrokových sazeb. Očekává se totiž další snížení. Proč investoři rozhodnutí Fedu tolik prožívají?

SpaceX chce v rámci vstupu na burzu získat přes 30 miliard dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska hodlá v příštím roce v rámci vstupu na burzu získat více než 30 miliard dolarů (zhruba 625 miliard Kč). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg. Vstup firmy SpaceX na burzu by se tak mohl stát největší primární veřejnou nabídkou akcií (IPO) v historii.

Rakouská vláda jedná o osudu hraničních kontrol, týkají se i Česka

Rakouská vláda by brzy mohla představit nový koncept ostrahy hranic, který by ukončil stávající hraniční kontroly týkající se mimo jiné i Česka nebo Slovenska. Dnes o tom informoval list Kronen Zeitung, podle kterého takovou možnost tvrdě kritizuje burgenlandský hejtman Hans Peter Doskozil. Podle něj by to byla hrubá nezodpovědnost, jejíž následky by dolehly především na jeho spolkovou zemi. Vládní koalici lidoveckého kancléře Christiana Stockera rovněž vyčítá, že ho k nynějšímu jednání o osudu kontrol nepřizvala.

Evropa už o snižování závislosti na Číně jen nemluví, postupuje k činům

Čína má nadbytečnou produkci a slabou domácí poptávku, Evropa je na ní závislá a americká obchodní politika ještě zvýšila čínský dovoz na starý kontinent. Evropská unie (EU) se ale od pandemie snaží diverzifikovat dodavatelský řetězec. Brzy už nepůjde jen o řeči, ale i činy, tvrdí Jens Eskelund, prezident Obchodní komory EU v Číně.

Papež zkritizoval Trumpa za výroky o Evropě, varoval před rozkladem

Papež Lev XIV. v úterý po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zkritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu Evropy a snahu ji obejít při jednání s Ruskem o míru na Ukrajině. Podle hlavy katolické církve není takový přístup realistický.

Rok 2025 se řadí mezi nejteplejší v historii

Rok 2025 potvrzuje trend poslední dekády. Teploty stoupají, extrémy sílí a vědecké týmy hlásí další rekordy, které posouvají planetu dál od podmínek, na které byla zvyklá. Data ukazují, že letošek patří mezi nejteplejší roky vůbec.

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama