Reklama

Další vlna covidu zasáhne mladé lidi, straší vědci v USA

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Ačkoliv očkování v USA jde zatím velmi dobře, experti se obávají, že současné tempo nestačí a že Spojené státy mohou být na prahu další covidové vlny. Tentokrát by mohla představovat větší riziko pro mladší a neočkované, píše CNN.

O velikonočním víkendu padl v Americe rekord. Během 24 hodin země naočkovala více než 4 miliony lidí a denní průměr podání vakcíny se nyní blíží třem milionům. I přes nesporně vysoká čísla upozorňuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemoci (CDC), že tempo očkování zatím není dostatečné. Obě dávky vakcíny totiž doposud dostalo pouhých 18,5 procenta Američanů a pokles nově pozitivně testovaných se v posledních dnech zastavil. V některých státech začal naopak opět mírně stoupat.

Epidemiology to znepokojuje. „Myslím, že máme před sebou ještě pár krutých týdnů,“ řekla CNN specialistka na infekční choroby Celine Gounder. Z loňského roku víme, že jsme většinou tři až čtyři týdny pozadu za Evropou,“ dodala. A v některých evropských státech, například v Německu a Francii, je pandemie opět na vzestupu. Může za to především agresivnější varianta B.1.1.7, která se zjednodušeně označuje jako britská mutace. Ta je mnohem nakažlivější než původní podoba SARS-CoV-2. Podle některých expertů může ještě tato varianta způsobit paseku ve Spojených státech, pokud USA razantně nezpřísní opatření.

Zcela nový virus

Navíc se také obávají, že virus se začne šířit mezi mladšími lidmi, kteří ještě nejsou naočkováni. „Musíme se na B.1.1.7 dívat jako na úplně jiný virus. Co se týče přenosu, chová se úplně jinak než obvykle, více také zasahuje mladé lidi. Je třeba ho brát velmi vážně,“ uvedl děkan fakulty tropické medicíny na Baylor College Peter Hotez.

S tím souhlasí i lékařka Lena Wen. „Oproti původní vlně jsou mnohem více zasaženi mladí lidé,“ řekla CNN. Je to logické: prioritu v očkování mají v USA, stejně jako všude na světě, starší lidé. V USA je už ve věkové skupině 65+ proočkováno 54 procent, přičemž 75 procent z nich už dostalo aspoň jednu dávku, i ti by tedy měli být před koronavirem už do jisté míry chráněni. Mladší lidé jsou dnes tak potenciálně nejzranitelnější skupinou.

Například v Michiganu jsou teď mezi hospitalizovanými nejvíce třicátníci a čtyřicátníci. Mnohem více je nyní nakažených dětí,“ řekla Wen. Podle jiných odborníků se rostoucí problém nákazy u čím dál mladších lidí netýká jen Michiganu, ale například i Minnesoty a Massachussetts. „Virus se nyní šíří ve věkových skupinách, kde se nikdy předtím nešířil,“ řekl Scott Gottlieb z FDA, nejvyššího amerického lékového regulátora.

Ještě čtyři až šest týdnů

V Orange County na Floridě, kde jsou protiepidemická opatření velmi mírná a lidé tam žijí prakticky normální životy, například výrazně vzrostla nákaza mezi lidmi ve věkové skupině od 18 do 25 let, a třetina hospitalizovaných s těžkým průběhem jsou lidé pod 45 let.

Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci vidí spásu ve zpřísnění protiepidemických opatření. „Potřebujeme, aby si všichni guvernéři a starostové uvědomili, že ještě nemáme vyhráno,“ řekl Fauci. „Lidé říkají – přece nás nemůžete zavřít navěky. Ale není to navěky, když se denně očkují tři miliony lidí. Každým dnem se tak blížíme ke konci,“ uvedl. Hotez odhaduje, že v USA je ještě potřeba čtyři až šest týdnů restrikcí. „Potom se to začne obracet,“ řekl.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama