Auto-MotoDacia nejlevnějším elektrem v Čechách. Za rychlou nabíječku chce příplatek

Dacia nejlevnějším elektrem v Čechách. Za rychlou nabíječku chce příplatek

O oblíbenosti a cenové dostupnosti Dacie není pochyb. Ne nadarmo se původně rumunská automobilka stala nejprodávanějším autem na trhu ve Francii. Sandero ale tentokrát prim nehraje. Do České republiky míří revoluční elektromobil s názvem Spring.

Tuhle zprávu jsme prostřednictvím našeho zpravodajského webu předali už zhruba v polovině října loňského roku 2020. „Na trh míří revoluční Dacia,“ hlásila tehdy automobilka. Revoluce? Hlavně cenová. Přijít má sice až ve druhé půlce roku, ceny pro Čechy už ale známe.

A když se to vezme kolem a kolem, jsou velice příznivé. Žádná automobilka v Česku vlastně nové vozidlo s elektrickým pohonem neprodává levněji. Mluvilo se o až „nadpozemských“ 300 tisících, i potvrzených 449 tisíc korun ale působí velice slušně.

Těch zmiňovaných 300 je reálných ve Francii, jenže pouze s bonusem. Stát dotuje tzv. ekologickým bonusem výhradně fyzické osoby, ve firmách tak mají smůlu. Bez připočtení náhrady se cenovka vyšplhá ke v přepočtu 481 tisícům českých korun.

Co Dacia nabízí?

Dacia Spring, to je elektromobil se vším všudy. Nepyšní se zrovna nejvyšším výkonem ani rychlostí nabíjení, jak tomu jsme zvyklí například u německých výrobců, i Rumuni pod křídly francouzského Renaultu ale mají co nabídnout.

Česká franšíza spustila předprodej. Sice ještě neslibuje obě dostupné varianty, alespoň ta lepší už ale k mání bude. Zájemci mohou zatím objednávat pouze třídu Comfort Plus, která vyjde na necelý půl milion.

Na nižší výbavu se tak zatím teprve čeká, Dacia už ale naznačila, že kdo bude chtít rychlejší nabíječku, musí z kapsy vytáhnout ještě o trochu více peněz. Kabel – 8 tisíc korun, nabíjení o výkonu 30 kW – 10 tisíc korun.

Je to více než dost, nutno však říct, že tyhle výhody zákazník ocení. Místo 14 hodin do plného nabití mu bude u verze Comfort Plus stačit na 80 % pouhá hodinka času. Dojezd by se měl pohybovat na hraně 230 km v kompaktním režimu, ve městě až 304.

Výkon mají obě verze totožný. 44 koňských sil, z 0 na 100 za 19,1 vteřiny, maximální rychlost 125 km/h. „Revoluční“ elektromobil od značky Dacia má dorazit ještě letos na podzim.

Doporučujeme

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama