Více
  18.1 C
  Czech
  Neděle 28. května 2023

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  WhatsApp odhalil novou funkci. Umožní úpravu zpráv v prvních 15 minutách po odeslání

  Aplikace WhatsApp dohnala svou konkurenci. Uživatelům totiž nabídne podobnou funkci, jakou už delší dobu nabízí Telegram a Signal. Umožní jim editovat zprávy v prvních 15 minutách po jejich odeslání. Dosud je odesílatelé totiž mohli pouze odstranit.

  Czechoslovak Group a Tatra Trucks budou mít největší expozici na veletrhu IDET 2023

  Brno 18. května 2023 (PROTEXT) – Na brněnském výstavišti bude ve dnech 24. až 26. května probíhat veletrh IDET, který oslaví 30 let od svého prvního konání. Tradičními vystavovateli jsou firmy holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Společná expozice firem CSG a Tatry představí řadu exponátů jak v hlavní výstavní hale na stánku č. P 038, tak na venkovní ploše u pavilonu P a na polygonu dynamických ukázek. Svou rozlohou i počtem exponátů bude vůbec největší na veletrhu.

  Na stánku se budou prezentovat firmy Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army, Retia, Eldis, MSM Group, Karbox, Excalibur International, Česká letecká servisní a Fiocchi Munizioni. „Veletrh IDET je největší přehlídkou obranných technologií v Česku a je také velkou příležitostí prezentovat produkty a služby zástupcům české armády a ministerstva obrany i zákazníkům ze střední Evropy. Navíc Česko a Evropa jsou domovské regiony většiny našich firem, proto je pro ně IDET velmi důležitá událost, o čemž svědčí i velikost naší expozice,“ řekl Radim Ochvat, ředitel korporátních vztahů, komunikace a marketingu holdingu CSG.

  Kopřivnická Tatra Trucks na IDET přiveze několik vozů modelových řad Tatra Phoenix a Tatra Force. „Hlavním lákadlem naší expozice bude novinka představující kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8×8 s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou. Vůz jsme společně s firmou Tatra Defence Vehicle, která pro něj vyvinula kabinu, přihlásili do soutěže o Zlatý IDET,“ přiblížila Alena Hegnerová, marketingová ředitelka automobilky. „V rámci souběžně probíhajícího veletrhu PYROS 2023 navíc ve světové premiéře a za účasti řady hostů a médií odhalíme novou generaci modelové řady Tatra Force s krátkou i dlouhou kabinou ve verzích určených pro hasičský záchranný sbor,“ dodala Alena Hegnerová. Tatra na venkovních výstavních plochách i v rámci dynamických ukázek předvede také další provedení stávající řady Tatra Force, která je jejím stěžejním produktem pro armádní sféru. K vidění budou logistické vozy s podvozky 4×4 a 6×6 určené pro českou armádu nebo zákazníky na Blízkém východě či ve východní Asii.

  Další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle (TDV) vystaví na společném stánku CSG sériové provedení pancéřovaného vozidla TITUS ve verzi místo koordinace palebné podpory (MKPP), které je určeno pro Armádu České republiky. První vozidla tohoto typu již armáda převzala do užívání. TDV bude vystavovat také pancéřovanou kabinu pro modelovou řadu Tatra Phoenix, která bude nainstalována na již zmiňovaném kontejnerovém nakladači Tatra Phoenix 8×8, jenž se bude ucházet o ocenění Zlatý IDET. Společnost TDV je také výrobcem pancéřovaných vozidel Pandur II 8×8, která slouží v Armádě České republiky a kterým poskytuje servisní podporu. Firma v současnosti pracuje na nových variantách tohoto vozidla.

  Šternberská společnost Excalibur Army představí nejnovější dělostřelecký systém ve svém portfoliu – houfnici Morana, která bude mít v Brně českou výstavní premiéru. Morana představuje zcela novou konstrukci se zbraní ve standardní ráži 155 mm NATO s délkou hlavně 52 ráží. Je postavena na rozšířeném podvozku Tatra 8×8 a svou koncepcí se výrazně liší od předchozích konstrukcí Excalibur Army v této kategorii zbraňových systémů. Na venkovní výstavní ploše i během dynamických ukázek Excalibur Army předvede samohybnou houfnici Dita na podvozku Tatra, která je vybavena rovněž dělem ráže 155 mm, ovšem s délkou hlavně 45 ráží.

  „Z množství našich exponátů jsme na ocenění Zlatý IDET nominovali vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30, které je nejnovějším počinem našich konstruktérů a techniků v oblasti speciálních a ženijních strojů. Treva-30 využívá osvědčený podvozek Tatra 8×8 a je vybavena výkonnými navijáky i jeřábovým zařízením a také pancéřovanou kabinou Puma vyvinutou a vyráběnou rovněž u nás ve Šternberku,“ informoval Richard Kuběna, obchodní ředitel Excalibur Army. Dalším speciálním ženijním vozem, který bude z portfolia společnosti na IDETu k vidění, je mostní automobil AM-70 EX.

  Richard Kuběna přiblížil i další novinku: „Poprvé vystavíme pancéřované vozidlo Patriot 4×4 s odolností level 4 dle STANAG určené pro zákazníka na Blízkém východě. Zákazníci dosud požadovali tato vozidla v nižších odolnostech, vystavovaný exemplář však dokazuje, že konstrukce Patriotu nabízí širší možnosti.“ Na venkovní výstavní ploše bude vedle Patriotu vystaveno i vozidlo Pandur II 8×8 ve verzi kolové bojové vozidlo pěchoty. Excalibur Army na jeho vývoji a výrobě spolupracuje s podnikem Tatra Defence Vehicle. Excalibur Army také představí lehký prostředek protivzdušné obrany MR-2 Viktor, který je umístěn na podvozku Toyota Hilux a našel své uplatnění na Ukrajině. K exponátům bude patřit také dekontaminační kontejner osob SDO-4 a kontejnerová tanková dílna pro tanky T-72 na podvozku Tatra.

  Divizi CSG Aerospace budou reprezentovat firmy Retia, Eldis a Česká letecká servisní (ČLS). „Retia jako novinku odhalí první české komplexní antidronové řešení ReCas na bázi elektronického rušení, které zahrnuje i 3D radar ReGuard. Ten je velmi kompaktní a vzhledem ke svým výkonům je vhodný právě pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky,“ sdělil obchodní ředitel pardubické společnosti Marek Holeček. Retia bude dále vystavovat nejnovější provedení radarového zařízení označovaného jako ReTwis 5+. Tento malý přenosný radar je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu. Retia již s tímto systémem uspěla na několika trzích, jako jsou například USA, kde jej do svého vybavení zavedla řada bezpečnostních sborů pod označením POLR-1.

  V letošní expozici holdingu CSG firma Eldis na modelu letiště ukáže celou svou řadu aktivních radarů, které tvoří ucelený komplet zajišťující data potřebná k řízení letového provozu na civilních nebo vojenských letištích i v jejich blízkosti. „V Brně představíme radary, se kterými jsme obchodně uspěli v řadě regionů, bude to primární přehledový radar RL-2000, dále pak monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1 a doplní je přesný přibližovací radar PAR-E. Kombinace těchto aktivních prvků tvoří sestavu, kterou obchodně označujeme jako RPL-2000,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Filip Vogel. Eldis také odprezentuje softwarový systém pro řízení letového provozu nazvaný ERDIS. Firma ČLS představí své služby a projekty v oblasti prodeje, integrace a modernizace avionických systémů i speciálního vybavení nebo dodávek náhradních dílů na civilní, vojenské a policejní či záchranné letouny nebo vrtulníky.

  Firmy spadající do MSM Group na IDET dovezou celou škálu moderního středorážového a velkorážového střeliva. Slovenská společnost ZVS představí dělostřeleckou munici ve standardní ráži 155 mm NATO a také různé druhy zapalovačů a komponentů pro tento druh střeliva. Do MSM Group spadá i španělská Fábrica de Municiones Granada a ta vystaví tankovou munici ráže 120 mm a vedle toho i pyrotechnické vybavení a náplně. VOP Nováky navíc odprezentuje minometnou munici, konkrétně půjde o miny ráží 60 mm a 120 mm, vedle toho také cvičnou dělostřeleckou munici ráže 155 mm. Vývoj Martin ve venkovní expozici návštěvníkům veletrhu ukáže ještě navíc zodolněný velitelský kontejner a také mobilní letištní řídicí věž DISK-2.

  Přeloučská firma Karbox v rámci IDETu poprvé představí kontejner, jenž vznikl ve spolupráci s firmou Hutira a který nese zařízení na úpravu vody. Ten bude vystaven společně s logistickým automobilem Tatra vybaveným hákovým nakladačem Marrel dodávaným do armádních složek NATO. Dalším zajímavým exponátem bude zařízení EWA, které slouží k získávání vody z atmosférického vzduchu především v oblastech s nízkou vzdušnou vlhkostí. I tento exponát je nominován na cenu Zlatý IDET.

  Své služby a projekty na stánku firem holdingu CSG návštěvníkům přiblíží i společnost Excalibur International. Ta působí jako integrátor komplexních projektů společností holdingu CSG a také je obchodně zastupuje v řadě regionů po celém světě. Excalibur International se zaměřuje především na velké mezinárodní projekty, dodávky komplexních řešení na klíč, zajištění logistiky a financování projektů v oblasti obranného a civilního průmyslu. Své portfolio malorážové munice bude vystavovat i italská společnost Fiocchi Munizioni. Tento celosvětově významný producent malorážového střeliva pro sportovní střelbu, lov a vojenské použití se stal součástí holdingu CSG na konci minulého roku a zásadním způsobem rozšířil nabídku holdingu v oblasti munice a souvisejících produktů.

  O Czechoslovak Group

  Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních i nových českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

  O Tatra Trucks

  Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

  Sledujte nás na sítích

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Pohostinství je zásadně nepochopený nebo úmyslně stíhaný obor

  Praha 28. května 2023 (PROTEXT) - Asociace restauratérů Apron striktně odmítá zařazení oboru do zvýšené sazby DPH pro nealkoholické nápoje. - Nejsme prodavači, kteří mají...

  Živě: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  Živé vysílání z Augustiniánského opatství: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

  Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

  Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

  Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

  Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

  Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

  Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.