Více
  0.1 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Co a kdy jíst před cvičením

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jídlo, které jíte před tréninkem, během něj i po něm, může ovlivnit nejen váš výkon, ale také vaše pohodlí. Jak správně budovat a udržovat energetické rezervy pomocí jídla?

  Konzumace správných potravin ve správný čas, včetně energetických tyčinek, nápojů, gelů a dalších snadno stravitelných sacharidů, vám může poskytnout energetické zdroje, které potřebujete, aniž byste přetížili váš trávicí systém.

  Abyste dosáhli maximálního výkonu, měli byste si hlídat jídla, která jíte. To znamená zaměřit se na kvalitní sacharidy, které vaše tělo dokáže přeměnit na glukózu pro okamžitou energii, jejíž zásoby se přemění na glykogen pro budoucí použití. Po cvičení musíte doplnit zásoby glykogenu, abyste pomohli regeneraci a byli připraveni na další trénink.

  Výpočet vašich nutričních potřeb

  Měli byste strukturovat svůj stravovací plán na základě intenzity, trvání a typu tréninku. To je zvláště důležité, pokud máte v plánu náročnější celodenní akci, jako třeba maraton nebo sportovní turnaj. Některé činnosti spalují energii rychle, zatímco jiné vyžadují pomalý a stálý přísun paliva, abyste udrželi výkon.

  Za tímto účelem je důležité vědět, kolik energie pravděpodobně během aktivity vydáte:

  Pokud trénink trvá méně než 45 minut, možná vám bude stačit pouhá svačina 30 – 60 minut předem, voda během tréninku a svačina po něm. Dobrá svačina po tréninku bude mít poměr sacharidů a bílkovin 3:1 (například čokoládové mléko).

  Pro vytrvalostní cvičení 1 až 2,5 hodiny se zaměřte na 30 až 60 gramů sacharidů za hodinu. To je dostatek pro doplnění zásob svalového glykogenu během cvičení.

  U vytrvalostních cvičení přesahujících 2,5 hodiny si dopřejte 60 až 90 gramů sacharidů za hodinu. Ovšem snižte jejich příjem, pokud máte problémy se žaludkem.

  Co jíst před cvičením

  Každý sportovec časem na základě zkušeností přijde na to, co je pro něj nejvhodnější konzumovat před tréninkem. Jako obecné vodítko ale mohou posloužit následující doporučení:

  Jezte pevné jídlo 4 hodiny před cvičením.

  1 až 2 hodiny před cvičením si dejte svačinu nebo energetický nápoj s vysokým obsahem sacharidů.

  Pijte náhradní nápoj 1 hodinu po cvičení, nejlépe takový s poměrem sacharidů a bílkovin 3:1.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  cvičení

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.
  Houby

  Zařaďte do jídelníčku houby. Vaše zdraví vám poděkuje

  Houby představují zdravou nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny. Dodávají receptům pikantní chuť, ale zároveň jsou zdravou volbou. Přečtěte si, co vše houby dokážou udělat pro vaše zdraví.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 4: zdravé kosti díky pastiňáku

  Využijte naplno všechnu sezónní zeleninu. Vyměňte hranolky za sladké brambory, do salátu přidejte pastiňák a do polévky propašujte brokolici. Jsou to učiněné vitamínové bomby.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 3: růžičková kapusta není jen bláto ze školní jídelny

  Podzim nám nabízí sklizeň mnoha lokálních druhů ovoce a zeleniny, které jsou zdravější, než jste si možná mysleli. Podívejte se s námi na pórek a růžičkovou kapustu.
  Houby

  Houby jako skvělá nízkokalorická potravina

  Houby jsou nízkokalorická potravina, která tělu dodává spoustu živin jako je měď, draslík, železo a několik vitamínů B. Technicky nejsou zeleninou, ale často se v receptech používají a podávají jako zelenina.
  Cvičení s hudbou

  Jak hudba zvyšuje motivaci ke cvičení

  Navzdory únavě může hudba dodat energii a motivaci k fyzické aktivitě. Cvičení se nám také díky správné muzice nezdá tak náročné jako bez ní.
  Reklama
  Reklama
  Reklama