Valné shromáždění OSN na Summitu budoucnosti v New Yorku za účasti světových lídrů prosadilo 42stránkový Pakt pro budoucnost. Rozsáhlý dokument si klade za cíl spojit svět v řešení největších krizí 21. století. Proti dokumentu se vyjádřilo Rusko a jeho spojenci. Informují o tom AP a ABC.
Summit budoucnost se koná od neděle do pondělí v sídle OSN v New Yorku. Účastní se ho zástupci 193 členských států. Přítomni jsou například prezidenti z Íránu a Ukrajiny Masúd Pezeškján a Volodymyr Zelenskyj i americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Valné shromáždění OSN zorganizovalo summit z jediného důvodu. Globální krize vznikají a rozvíjejí se rychleji než instituce, které je mají řešit. Výsledkem prozatímních jednání je takzvaný Pakt pro budoucnost, napsala agentura AP.
The "Pact for the Future" is the United Nations' master plan for tackling challenges that lie ahead for humanity, with 56 "actions" covering everything from peacekeeping to the potential threats posed by artificial intelligence.
— AFP News Agency (@AFP) September 22, 2024
➡️ https://t.co/QjtiDUX5D9 pic.twitter.com/jYQiinUU0g
Rozsáhlý dokument má podle agentury umožnit světu lépe koordinovat úsilí v řešení existenčních krizí a efektivněji reagovat na potřeby současných generací. Generální tajemník OSN Antonio Guterres poděkoval shromáždění za přijetí paktu.
„Jsme zde, abychom vrátili multilateralismus z propasti,“ prohlásil Guterres. „Projít si tím je teď naším společným osudem. To vyžaduje nejen dohodu, ale i akci.“ Dokument navrhuje 56 bodů k řešení, k čemuž je však potřeba spojit rozdělené národy.
Kdo pakt nepodpořil
Během rozhovorů panovala podle televize ABC napjatá atmosféra. Rusko odmítlo pro pakt hlasovat a vyjádřilo se pro jeho pozměnění. „S touto dohodou není nikdo spokojen,“ tvrdil náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Veršinin.
Rusko však podpořilo pouze šest národů: Írán, Bělorusko, Severní Korea, Nikaragua, Súdán a Sýrie. Proti pozměňovacímu návrhů se postavilo 54 afrických národů. Na summitu jejich jménem hovořila Konžská republika a podpořili ji zástupci 143 států včetně Mexika.
Moskva svým vlivem významně pronikla na africký kontinent. Mezinárodním společenstvím je obviňována z vykořisťování tamních obyvatel prostřednictvím své soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Proto je dohoda pro Kreml ránou.
Co pakt zahrnuje
Pakt pro budoucnost si klade za cíl řešit globální krize, jako jsou války a nebezpečné eskalace napětí, klimatická krize, hrozby umělé inteligence (AI), nerovnost a chudoba ve světě, práva žen na potrat, misogynie a další problémy dnešního světa.
Guterres po hlasování vyzval svět, aby ukončil války, „které trhají náš svět“ na Blízkém východě, Ukrajině i v Súdánu. Naléhal na reformy v Radě bezpečnosti OSN a v mezinárodním finančním systému a urychlení odklonu od fosilních paliv.
„Naslouchejte mladým lidem a zapojte je do rozhodovacích procesů,“ zmínil šéf OSN. „Tento pakt by se neměl stát dalším zbytečným politickým cvičením, musí získat politickou vůli a závazek na všech politických úrovních k pragmatickému řešení“
Pakt zahrnuje i dohodu o jaderném odzbrojení a zavazuje se k zabránění používání „smrtících autonomních zbraní“ a učinit přítrž závodům ve zbrojení v kosmu.