menu

26.3 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Při požáru v bytovém domě v Nice zemřelo v noci sedm lidí, včetně dítěte

V Nice na jihu Francie při požáru v sedmém patře bytového domu zemřelo sedm lidí, včetně nejméně jednoho dítěte. Jeden člověk bojuje o život, další dva jsou zranění, píše na svém serveru stanice BFM TV.

Bitcoin reaguje na útok na Trumpa, vyšplhal se na dvoutýdenní maximum

Bitcoin se v pondělí dostal na dvoutýdenní maximum. Podle analytiků cena reagovala na pokus o atentát na Donalda Trumpa, který kandiduje na post prezidenta Spojených států. Střelba na bývalého šéfa Bílého domu, který se prezentuje jako zastánce kryptoměn, totiž dle některých investorů zvýšila jeho šance na vítězství v nadcházejících volbách.

Cítíte po sexu smutek, úzkost nebo stesk po domově? Můžete mít postkoitální dysforii

Sledujte nás na sítích

Zažili jste někdy po sexu pocity smutku, úzkosti nebo dokonce stesku po domově? Možná trpíte postkoitální dysforií (PCD), jevem, který je stále více zkoumán a který může postihovat lidi všech pohlaví a sexuální orientace. Napsal o tom deník Guardian.

Reklama

V roce 2009 šla mladá žena na kliniku v Austrálii s problémem: po sexu se svým partnerem se vždy cítila smutná. Tento smutek někdy přecházel v prázdný pocit, jako by se v ní „otevřela černá díra“. Jindy se jednalo o jemnější pocity, podobné „stesku po domově“. Zajímavé bylo, že tyto emoce přicházely vždy až po sexu, nikdy před nebo během něj. Byla zmatená, protože svého partnera milovala a měli stabilní vztah. Smutek mohl trvat déle než hodinu.

Co je postkoitální dysforie?

PCD je prožitek negativních emocí, jako je úzkost, smutek nebo pláč, po sexuálním styku nebo masturbaci. „Může to být kombinace několika negativních emocí, nebo jen jedna, která je zesílená,“ uvedla Patrícia Pascoal, klinická psycholožka a sexuoložka z Lusofonské univerzity humanitních věd a technologií.

Robert Schweitzer, profesor na Fakultě zdravotnictví a Fakultě psychologie a poradenství, se začal zajímat o negativní emoce po sexu, když zjistil, že o tomto jevu existuje jen velmi málo výzkumů. Po prohledání internetu však našel více než 50 000 webových stránek popisujících postkoitální blues nebo to, co dnes nazýváme postkoitální dysforií (PCD). Schweitzer a jeho kolegové publikovali svou první studii o PCD v roce 2011 a zjistili, že přibližně 33 % žen zažilo PCD alespoň jednou a 10 % pociťovalo v předchozím měsíci postsexuální blues.

Kdy a proč se PCD objevuje?

Schweitzer a jeho kolegové zkoumali i muže a zjistili, že 41 % mužů mělo zkušenost s PCD a 20 % uvedlo, že v posledním měsíci zažili postsexuální blues. K identifikaci PCD hledá sexuální terapeutka a sexuoložka Jennifer Litner známky výrazného smutku, plačtivosti, změn nálad nebo frustrace, které se objevují až po sexu. Vědci a lékaři považují tyto pocity za PCD pouze tehdy, když k nim dojde při konsensuálních sexuálních setkáních.

Reklama

Jedna z teorií říká, že po orgasmu dochází k posunu nálady z extrémně vysoké zpět do základní linie, což by mohlo vést k negativním pocitům. „Pokud máte toto velké vydání, je to opravdu intenzivní, a pak je to pryč,“ zdůraznila Litner. To by mohlo být vysvětleno určitými hormonálními změnami, ale to nebylo přesvědčivě prokázáno v žádné studii.

Jak se s PCD vyrovnat?

Pokud po sexu dojde k poklesu nálady, existuje několik způsobů, jak se s tím vyrovnat. Litner doporučuje zaměřit se na následnou péči, což znamená věnovat po sexu čas činnostem, které vás naplňují a povzbuzují. Může jít o uklidňující rituál, jako je sprcha, psaní deníku, mazlení s partnerem nebo sklenice vody či svačina, píše deník Guardian.

Schweitzer zdůrazňuje, že je důležité tyto pocity sdílet se svým partnerem, spíše než je skrývat. „Míra, do jaké se lidé cítí trapně nebo se stydí sdílet se svým partnerem, je větší problém,“ upozornil Schweitzer. Otevřená komunikace může pomoci snížit úzkost a zlepšit intimitu ve vztahu.

Postkoitální dysforie může být matoucí a znepokojující, ale není to nutně patologický jev. Důležité je pochopit, že nejste sami, a hledat způsoby, jak se s těmito pocity vyrovnat a zlepšit svou pohodu po sexuálních zážitcích.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Síla propriocepce: Jak zlepšit svůj „šestý smysl“ a stát se zdravějším a šťastnějším

Propriocepce je smysl, který nám umožňuje uvědomit si polohu našich končetin a celého těla v prostoru, aniž bychom museli používat zrak. Tento smysl je klíčový pro mnoho každodenních činností, od dotyku nosu se zavřenýma očima až po otvírání dveří bez přehnaného tlaku. Jak nám vysvětluje Joel Snape v článku pro deník Guardian, propriocepce je nejen důležitá pro sportovce, ale i pro každého z nás, zejména s přibývajícím věkem.

Horoskop na dnešní den: Co vám hvězdy připravily?

Zjistěte, co vám dnes hvězdy napoví. Připravili jsme pro vás horoskop, který vám pomůže pochopit, jak nejlépe využít dnešní den. Podívejte se, co vás čeká a na co si dát pozor v jednotlivých znameních.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Síla propriocepce: Jak zlepšit svůj „šestý smysl“ a stát se zdravějším a šťastnějším

Propriocepce je smysl, který nám umožňuje uvědomit si polohu našich končetin a celého těla v prostoru, aniž bychom museli používat zrak. Tento smysl je klíčový pro mnoho každodenních činností, od dotyku nosu se zavřenýma očima až po otvírání dveří bez přehnaného tlaku. Jak nám vysvětluje Joel Snape v článku pro deník Guardian, propriocepce je nejen důležitá pro sportovce, ale i pro každého z nás, zejména s přibývajícím věkem.

Horoskop na dnešní den: Co vám hvězdy připravily?

Zjistěte, co vám dnes hvězdy napoví. Připravili jsme pro vás horoskop, který vám pomůže pochopit, jak nejlépe využít dnešní den. Podívejte se, co vás čeká a na co si dát pozor v jednotlivých znameních.

Horoskop pro týden plný rozptýlené energie a nových strategií: 15. července– 21. července

Měsíc prochází znamením Štíra, Střelce a Kozoroha a blíží se k úplňku v Kozorohu, který nastane příští týden. V sobotu odpoledne pak akční planeta Mars vstoupí do zvídavých a všestranných Blíženců, kde zůstane až do začátku září. Pravděpodobně budete mít problém soustředit se na jediný projekt nebo cíl - stále se budete snažit dělat všechno najednou. Pokud se vám zdá, že je vaše energie rozptýlená, dejte si pohov a využijte to jako příležitost zabývat se novými nápady, vyzkoušet nové strategie a změnit názor, když to situace vyžaduje. Níže zatím najdete týdenní horoskop pro jednotlivá znamení zvěrokruhu.

Pilates pro zdravé boky: 20minutové cvičení pro posílení spodní části těla

Toto 20minutové Pilates cvičení se zaměřuje na posílení a protažení svalů kolem boků, což přispívá k lepší mobilitě, stabilitě a pružnosti těla. Stačí pouze podložka na jógu nebo jiná měkká plocha, na které se bude cvičit.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama