8.3 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
SportČínští hokejisté do Pekingu pojedou. Dobří nejsou, jako pořadatelé však dostali zelenou

Čínští hokejisté do Pekingu pojedou. Dobří nejsou, jako pořadatelé však dostali zelenou

Pustit čínský nároďák na olympiádu? Nebo ho nechat doma? Odpověď na tyto dvě otázky se v posledních týdnech snažili rozluštit zástupci Mezinárodní hokejové federace. Dospěli k verdiktu, že Číňany i přes jejich chabé vyhlídky do Pekingu pustí. Bez pořadatele to zkrátka nejde.

Už ani ne 100 dní zbývá do startu zimních olympijských her v Pekingu. Pochodeň hoří, sportoviště jsou připravená a jednotliví sportovci i jednotlivé týmy se chystají na největší akci roku 2022. Zbrojí i domácí Číňané, o jejich startu v hokejovém turnaji se ale dlouho spekulovalo.

Pokud byste si chtěli najít poslední zápas čínského nároďáku, museli byste zabrousit daleko, daleko do minulosti. Čína od roku 2019 neodehrála ani jedno jediné utkání a čeká se, že na olympiádě předvede ostudu. Ještě navíc, když má ve skupině Kanadu, USA a Německo.

O vyřazení Číňanů z programu olympijského turnaje v ledním hokeji se po svém zářijovém zvolení rozpovídal nový prezident Mezinárodní hokejové federace Luc Tardif. „Potřebujeme mít plán B. Sledovat, jak nějaký tým prohrává 0:15, nikomu neprospěje. Ani Číně, ani hokeji,“ prohlásil.

Teď ale vypadá všechno jinak. Čínu jako pořadatelskou zemi, která od roku 2006 musí být na listině kvalifikovaných týmů, vyřadit nemůže. „IIHF nehodlá vyřadit čínský tým z olympijských her. Účast pořadatelské země potvrdil kongres a na tom se nic nezmění,“ doplnil Tardif.

Čína jede, všichni ale čekají trapas

Čínskému hokejovému týmu patří ve světovém žebříčku až 32. místo. Jen jedno před Austrálií, kde se hokej téměř nehraje. Většina kluků, kteří za tým nastoupí, sice hraje ruskou KHL, Kunlun je ale se 14 body po 24 zápasech suverénně nejhorším týmem ligy.

Slavně nedopadl ani nápad s týmem China Golden Dragons, který působil v který v rámci přípravy kádru čínské „repre“ pro olympiádu nastupoval v sezóně 2019/20 ve 2. české hokejové lize. Experti o Číně pochybují. A není divu.

„Myslím, že by neměli být na olympiádě, byla by to dehonestace hokeje. Norsko, které by tam mohlo skočit místo nich, by si to zasloužilo. Už díky tomu, co dělají desítky let pro hokej,“ prozradil serveru iROZHLAS bývalý trenér Slavomír Lenner.

Právě Norsko bylo jedním z adeptů. V žebříčku je na krásném 11. místě, na hry se však nedostalo. Čína je na tom o dost hůř, ale jede. „Hokej tam není jedním z preferovaných sportů. A když budou hrát na olympiádě, tak dostanou velké nálože,“ říká Lenner.

Ať tak či onak, Čína se na olympiádě představí. Kanada, USA i Německo tak mají o minimálně jeden tréninkový zápas ve skupině postaráno.

Reklama

Doporučujeme

Rusko se chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty

Rusko se v blízké budoucnosti chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty. S odvoláním na ruské velvyslanectví na Kubě o tom píše web ruského listu Izvestija. Rusko podle něj naposledy dodalo Kubě ropu loni v únoru, kdy poslalo náklad 100.000 tun. Kuba nyní zažívá palivovou krizi, protože jí Spojené státy blokují dodávky ropy.

Dcera Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí, míní korejská rozvědka

Dospívající dcera severokorejského vůdce Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí a čtvrtou generací pokračující severokorejské vládnoucí dynastie. Předpokládá to jihokorejská rozvědka, která tuto informaci dnes sdělila jihokorejským poslancům, píše agentura AP.

Šéf Binance popsal krypto pád z 10. října

Kryptotrh si 10. října prošel jedním z nejtvrdších dnů posledních let. Vlna nucených likvidací zasáhla burzy napříč trhem a ve výsledku šlo zhruba o 19 miliard dolarů. Richard Teng z Binance teď tvrdí, že šlo hlavně o kombinaci makrošoků a technických výpadků, ne o problém jediné platformy.

Trump prosazuje uhlí i navzdory kritice

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany uzavírat dlouhodobé smlouvy na nákup elektřiny z uhelných elektráren. Jde o další krok, kterým se Bílý dům snaží posílit poptávku po uhlí v době, kdy je v USA čím dál méně konkurenceschopné a naráží i na klimatické dopady.

Trump dává přednost jednání, použití síly vůči Íránu ale nevylučuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve středu setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na schůzce se projednávalo obnovení diplomacie s Teheránem a íránský jaderný program. Trump trval na pokračování rozhovorů, odmítl však vyloučit vojenský zásah.

Helma padlých sportovců stála Ukrajince závod

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevych přišel na zimních olympijských hrách v Itálii o čtvrteční závod poté, co odmítl nastoupit bez helmy s fotografiemi ukrajinských sportovců, kteří zemřeli během války s Ruskem.

Další jednání o ukončení války je naplánováno na příští týden

Další kolo jednání o možném ukončení rusko-ukrajinské války, které zprostředkovávají Spojené státy, je plánováno na úterý nebo středu. Agentuře Bloomberg to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na programu je podle něj americký návrh na zřízení svobodné ekonomické zóny, coby nárazníkového území na Donbase. Podle ukrajinské hlavy státu ale tuto možnost obě válčící strany vnímají skepticky.

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.

J. D. Vance vyzval americké olympioniky, aby se na hrách drželi dál od politiky

Americký viceprezident J. D. Vance během zimních olympijských her v Itálii vzkázal sportovcům z Team USA, že na olympiádě nemají útočit na vlastní vládu. Podle něj mají reprezentovat celou zemi a soustředit se na výkon, ne na politické vzkazy.

Republikáni se k Trumpovi otáčejí zády, ve Sněmovně hlasovali proti clům

V americké Sněmovně reprezentantů došlo k nečekanému zvratu. Šest republikánů se připojilo v hlasování proti clům uvalených na Kanadu k demokratům. Odráží to zděšení některých zákonodárců z Trumpovy vlastní strany nad jeho celní politikou. Hlasování pravděpodobně nebude mít žádný dopad. I kdyby podobně skončilo i v Senátu, prezident má právo ho vetovat.

Podezřelou z masové střelby na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla dnes na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a pak i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím není zřejmé.

Ukrajina uspořádá volby, až budou bezpečnostní záruky a příměří, řekl Zelenskyj

Ukrajina uspořádá volby, až budou odpovídající bezpečnostní záruky a zavládne příměří v bojích s Ruskem, řekl dnes podle světových a ukrajinských agentur prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům. Reagoval na článek deníku Financial Times, který s odvoláním na ukrajinské a evropské představitele napsal, že se hlava státu chystá 24. února oznámit plán vypsání prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě. Podle listu to Zelenskyj měl udělat po tlaku americké administrativy.

Ve věku 48 let zemřel herec James Van Der Beek, hvězda seriálu Dawsonův svět

Herec James Van Der Beek, kterého si diváci po celém světě pamatují jako Dawsona Leeryho ze seriálu Dawsonův svět, zemřel ve věku 48 let. V posledních letech bojoval s rakovinou tlustého střeva, o níž otevřeně promluvil. Jeho rodina nyní žádá o soukromí.

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama