2.1 C
Czech
Neděle 22. února 2026
ZajímavostiČína zvažuje zákon, který by zakazoval nosit nevhodné oblečení

Čína zvažuje zákon, který by zakazoval nosit nevhodné oblečení

Obyvatelé Číny na internetu vyjadřují obavy z možné změny zákona, jež by umožňovala trestat pokutami či dokonce vězením lidi, kteří svým oblečením „zraňují city druhých“. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Stálý výbor čínského parlamentu nedávno zveřejnil zvažovaný návrh zákona, který by zakazoval oblékání či výroky, jež „urážejí ducha čínského lidu a zraňují jeho city“. Tresty by zahrnovaly až 15 dnů vězení a pokuty až 5000 jüanů (15.500 Kč). Podle zákonodárců patří změna zákona mezi jejich priority pro příští rok.

Policie v čínském městě Su-čou nedaleko Šanghaje loni zadržela ženu, která se na veřejnosti procházela v japonském kimonu. Podle policie tím chtěla provokovat. Čína vede s Japonskem dlouhodobý spor kvůli japonské agresi za druhé světové války.

Čínské úřady rovněž zakročily proti lidem, kteří si na koncert vzali na sebe tričko se symbolem hnutí LGBT+ a v univerzitním komplexu rozdávali duhové vlajky. K incidentu s vlajkami došlo na prestižní univerzitě Čching-chua v Pekingu, která dvěma studentům udělila oficiální napomenutí.

Mnozí lidé na čínských sociálních sítích vyslovili obavy nad navrhovanými změnami. Uživatel Tu Čao-jung, který se na sociální síti Weibo označuje za právníka, uvedl, že takový zákon by „nepochybně přinesl velkou nejistotu a umožnil svévolné a neoprávněné tresty“. Jeho komentář, který nasbíral 8000 lajků, později ze sítě Weibo zmizel.

Podle agentury Bloomberg návrh zákona svědčí o tom, jak čínský vůdce Si Ťin-pching během své více než desetileté vlády čím dál víc potlačuje občanské svobody.

Reklama

Doporučujeme

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

V Itálii zemřel dvouletý Domenico po transplantaci poničeného srdce

V neapolské nemocnici zemřel dvouletý chlapec Domenico, jehož osud sledovala celá Itálie po transplantaci srdce, které bylo při transportu poškozeno kvůli špatnému chlazení. Informovala o tom dnes s odvoláním na nemocnici agentura DPA.

Ukrajina útočila v Udmurtsku v hloubi ruského území

Udmurtská republika na východě evropské části Ruska hlásí nejméně 11 raněných při údajném ukrajinském vzdušném útoku. Tři lidé byli převezeni do nemocnice, uvedl dnes ráno na telegramu regionální ministr zdravotnictví Sergej Bagin.

Maďarsko blokuje půjčku ve výši 90 miliard eur pro Ukrajinu kvůli poškozenému plynovodu

Maďarsko zablokovalo klíčovou půjčku Evropské unie pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Spor se točí kolem poškozeného ropovodu Družba, kterým do země proudí ruská ropa. Budapešť tvrdí, že Kyjev tok zastavil z politických důvodů před dubnovými volbami.

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama