Čínská centrální banka již podruhé za tři měsíce snížila podle očekávání analytiků jednu ze svých klíčových úrokových sazeb. Chce tak podpořit oživení druhé největší ekonomiky po pandemii covidu-19. Jiné úroky ale zanechala beze změn, což negativně překvapilo investory. Čínské akcie začaly klesat. Informují o tom BBC a CNBC.
Čínská centrální banka snížila jednoletou primární úvěrovou sazbu (LPR) o 0,1 procentního bodu na 3,45 procenta. Pětiletou LPE však ponechala na 4,20 procenta. Většina analytiků oslovených agenturou Reuters tento krok očekávala.
Odhadovali však snížení obou sazeb. Překvapilo to i investory. Čínské akce se během obchodního dne propadly na devítiměsíční minimum a Jüan oslabil na 7, 2978 za dolar. Jedná se o druhé snížení úroků ve třech měsících.
China cuts key interest rate as recovery falters https://t.co/GHTaL4UbXs
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 21, 2023
Banka snížila minulý týden úrokovou sazbu u střednědobých a krátkodobých úvěrů. Čína jde opačnou cestou než ostatní vyspělé ekonomiky, které úrokové sazby ve snaze snížit inflaci zvyšují, připomíná televize BBC. Zdražují pak půjčky a spotřebitelé méně utrácejí.
To vede ke snižování poptávky a cen, ale zvyšování rizika ekonomického zpomalení a recese. Čína se ale nepotýká s inflací, ale deflací. Ceny tam v červenci meziročně klesly o 0,3 procenta. Čínská ekonomika se probouzí mnohem pomaleji, než se čekalo.
Banka oznámila další opatření
Slabá domácí a mezinárodní poptávka po čínském zboží, nedostačující aktivita továren, propad nemovitostí, vysoká nezaměstnanost mezi mladými lidmi. Ekonomové se obávají účinnosti ekonomických opatření, které Čína chystá pro řešení těchto problémů.
Mezi nimi bude i politická podpora domácí spotřeby a vytvoření nových pracovních míst. Banka chce podle stanice CNBC rovněž řešit zadlužení vlády a optimalizovat úvěrovou politiku pro sektor nemovitostí.
Ekonomové se shodují, že růst čínské ekonomiky bude nadále zpomalovat, což opět zvýší nezaměstnanost a vzrostou rizika sociální nestability. Číně rovněž nehraje do karet čipová válka s USA a jejich spojenci.
„Určitě to vypadá, že čínská ekonomika se zadrhává poté, co se znovu probudila k životu,“ prohlásil profesor ekonomie na Cornellově univerzitě Eswar Prasad. „Prakticky každý ukazatel, který jsme v poslední několika týden viděli, byl celkem slabý.“