Čína odvolala Qin Ganga z funkce ministra zahraničí necelých sedm měsíců poté, co byl do této funkce jmenován. Bez bližšího vysvětlení se tak stalo měsíc po jeho zmizení z očí veřejnosti. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Jeho role se ujme šéf zahraničních věcí komunistické strany Wang Yi, který byl dříve ministrem zahraničí, informoval server BBC. Dlouhé zmizení pana Qina z očí veřejnosti – a oficiální mlčení o tom – podnítilo zuřivé spekulace.
Breaking News: China’s foreign minister, Qin Gang, was removed from office after disappearing from public view 30 days ago, the Chinese government announced, capping weeks of speculation about his fate.https://t.co/7oZC4Pj8VF
— The New York Times (@nytimes) July 25, 2023
Poslední známé veřejné angažmá 57letého muže se odehrálo 25. června, kdy se setkal s diplomaty na návštěvě v Pekingu. Nebyl uveden žádný důvod pro jeho odvolání. Qin byl do své funkce jmenován loni v prosinci a byl považován za důvěryhodného pomocníka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
„Nejvyšší čínský zákonodárný sbor hlasoval pro jmenování Wang Yi ministrem zahraničí,“ uvedla státní tisková agentura Xinhua. „Qin Gang byl odvolán z funkce ministra zahraničí.“
Wang, 69, který zastupoval Qina během jeho nepřítomnosti, znovu přebírá roli, kterou zastával v letech 2018 až 2022, uvádí agentura Reuters.
Zpráva uvádí, že prezident Si podepsal dekret povolující tento krok. V systému Komunistické strany Číny zahraniční politiku formuluje vysoce postavený úředník, který poté nařídí ministrovi zahraničí, aby ji provedl.
Důvodem může být mimomanželský románek
Když pan Qin před měsícem zmizel a přestal vykonávat své běžné povinnosti, následně se ani nezúčastnil summitu v Indonésii, velmi krátké oficiální vysvětlení hovořilo o blíže nespecifikovaných zdravotních problémech. Podle analytiků a diplomatů to však pouze prohloubilo podezření ohledně transparentnosti a rozhodování mezi tajným vedením země.
Nedostatek jakýchkoli podrobností z jeho ministerstva podnítil fámy. Ty vedly ke spekulacím, že byl potrestán buď z politických důvodů, nebo kvůli mimomanželskému vztahu. Jednou z rozšířených teorií podle The New York Times je, že jeho problémy mohou souviset s románkem s osobností čínské televize v době, kdy byl velvyslancem ve Spojených státech.
Bez ohledu na pravdivost těchto teorií je pád Qina nepříjemným okamžikem pro čínského prezidenta, který Qina katapultoval do jeho mocné role ministra před jiné starší, déle sloužící diplomaty.
Blízký vztah s prezidentem
Qin byl na pozici ministra zahraničí jmenován po necelých dvou letech v roli velvyslance v USA. Je jedním z nejmladších jmenovaných na tento post v historii Číny. Předtím byl mluvčím ministerstva zahraničí a pomáhal organizovat cesty prezidenta Si Ťin-pchinga do zámoří – což mu dalo příležitost úzce spolupracovat s čínským vůdcem.
Qin vystudoval Univerzitu mezinárodních vztahů, školu v Pekingu napojenou na čínskou bezpečnostní službu, a před nástupem na ministerstvo zahraničních věcí v roce 1992 pracoval jako asistent v pekingské kanceláři United Press International.