2.9 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
CestováníChladné podnebí a rozvoj dopravního spojení láká návštěvníky do Litvy

Chladné podnebí a rozvoj dopravního spojení láká návštěvníky do Litvy

Kromě krásné, svěží krajiny, bohatého kulturního dědictví a vynikajícího dopravního spojení se Litva může pochlubit rozmanitými možnostmi ubytování od glampingu po lázeňské hotely.

Cestovatelé se mohou seznámit s kuriózními kulturními zvláštnostmi, jako jsou muzea věnovaná čertům, basketbalu, kočkám či hodinám.

V roce 2024 chce tato pobaltská země ukázat světu, co může nabídnout. Snaží se navázat lepší spojení s Evropou, vyzdvihnout své outdoorové zážitky a představit bohatou historii.

Ještě lepší spojení Litvy se světem

Litva je již nyní dobře propojenou destinací v rámci Evropy. Ze tří hlavních letišť ve Vilniusu, Kaunasu a Palanze létají pravidelné linky do většiny mezinárodních destinací.

Podle Olgy Goncarové, ředitelky Národní agentury pro rozvoj cestovního ruchu, bude cestování do Litvy ještě snazší. „Právě teď hledáme nové, lepší trasy. Například v Německu uvažujeme o trase z Hamburku do Vilniusu,“ vysvětluje. „Plánuje se také spojení s Izraelem, takže možná spojení z Tel Avivu do Vilniusu nebo Kaunasu.“

Právě v loňském roce zahájily Austrian Airlines provoz nové letecké linky mezi Vídní a Vilniusem. Goncarova také plánuje spolupracovat s Lithuanian Airports, společností, která řídí činnost tří hlavních letišť v zemi, a diskutovat o tom, jak destinaci ještě více „zviditelnit a lépe propojit s Evropou“.

Práce na zlepšení železničního spojení

Projekt Rail Baltica má spojit Litvu, Lotyšsko a Estonsko s Varšavou a zbytkem Evropy, uvádí server Euronews. V posledních několika letech byly otevřeny železniční trasy mezi hlavním městem země a Rigou v Lotyšsku a Varšavou v Polsku.

Po svém dokončení propojí Rail Baltica Tallinn, Kaunas a další pobaltská města s jejich polskými sousedy. Goncarova doufá, že projekt bude dokončen do roku 2029.

Mírné klima dělá z Litvy skvělou alternativní letní destinaci

Vzhledem k tomu, že mnoho cestovatelů se v současné době vyhýbá tradičním letním horkým místům, jako je Středomoří, nabízí Litva osvěžující celoroční alternativu.

V letních měsících se teploty pohybují kolem 20 stupňů Celsia, což je ideální pro poznávání množství bujných lesů, jezer a rozmanité flóry a fauny.

Pět národních parků nabízí skvělé příležitosti pro dobrodruhy a milovníky přírody. Pěší turistika, jízda na horských a elektronických kolech, stejně jako kitesurfing a kanoistika jsou v zemi čím dál populárnější.

Reklama

Doporučujeme

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama