Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Chcete zhubnout? Nastavte si správné cíle

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stanovte si cíl, který je ambiciózní a zároveň realistický. Zaměření na budoucnost podpoří vaši motivaci potřebnou ke zdravým změnám. Zde je návod, jak začít.

  Potřebujete zhubnout?

  Spousta lidí má pocit, že by měla zhubnout, i když tomu tak ve skutečnosti není. Mnoho z nás má zkreslený pohled na to, co je zdravá váha. Existuje několik měřítek, která určují, zda je vhodné hubnout ze zdravotních důvodů. Obecně platí, že hubnutí je doporučeno pro ty, jež mají následující parametry:

  BMI: větší než 25

  Obvod pasu: více než 89 cm u žen a 101 cm u mužů

  Pokud hubnete pro své zdraví, skromný cíl 5 až 10 % vaší současné hmotnosti může stačit. Začne se vám zlepšovat krevní tlak a hladina cukru v krvi. Další výhody i mírného úbytku hmotnosti mohou zahrnovat více energie, posílení sebevědomí, lepší kondici i mobilitu.

  Někdy jsou však naše cíle založeny na jiných faktorech, jako je touha vejít se zase do starého oblečení, nebo vypadat určitým způsobem. Dokud jsou naše cíle realistické a nespadají do těch nebezpečných, není na nich nic špatného.

  Nastavení cíle

  Váš cíl by měl být:

  Konkrétní – vyjasněte si svůj záměr tím, že ho převedete do čísel a rozvedete do podrobností.

  Měřitelný – jak budete sledovat svůj pokrok? Budete měřit tělesnou hmotnost, obvod pasu, BMI nebo výkon při cvičení?

  Dosažitelný – je v pořádku stanovit si ambiciózní cíl, ovšem jen pokud je opravdu reálné ho dosáhnout.

  Časově omezený – stanovte si konečný termín pro svůj cíl. Dobu pak rozdělte na krátkodobější milníky, které vám pomohou udržet zdravou motivaci.

  Hlavní věc, kterou si pamatujete, je, že udržitelné hubnutí vyžaduje čas.

  Dosažení vašich cílů

  Jakmile zjistíte, že jste připraveni zhubnout, budete potřebovat správné nástroje k uvedení plánu do pohybu. Mějte na paměti, že zdravá rychlost hubnutí je 0,45 až 0,9 kg za týden. Ztráta hmotnosti tímto pomalým a stabilním tempem vám dává nejlepší šanci, abyste si váhu udrželi po delší dobu.

  Je užitečné získat představu o tom, kolik kalorií vaše tělo potřebuje ke ztrátě nebo udržení hmotnosti. Kalorického deficitu lze dosáhnout kombinací zdravého stravování a zvýšené fyzické aktivity. Samotná dieta může způsobit ztrátu svalové hmoty. Svalová hmota je metabolicky aktivnější než tuky (což znamená, že spaluje více kalorií). Udržení svalové hmoty, kterou máte, či její případný přírustek, vám pomůže do budoucna hubnout snáze.

  Zkuste svůj cíl rozdělit na konkrétní etapy a sledovat svůj pokrok. Nezapomeňte plán upravit, pokud se progres začíná zpomalovat, či se zastaví úplně. Pokud nehubnete tak rychle, jak jste doufali, nenechte se odradit. Pamatujte si, že váš cíl musí být dosažitelný, takže buďte ochotní upravit a stanovit nové cíle, pokud se ty původní ukáží být nesplnitelné. I malý pokrok může prospět vašemu celkovému zdraví a pohodě. Zaměřte se na malé změny, které se časem sčítají.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  cvičení

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.
  Houby

  Zařaďte do jídelníčku houby. Vaše zdraví vám poděkuje

  Houby představují zdravou nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny. Dodávají receptům pikantní chuť, ale zároveň jsou zdravou volbou. Přečtěte si, co vše houby dokážou udělat pro vaše zdraví.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 4: zdravé kosti díky pastiňáku

  Využijte naplno všechnu sezónní zeleninu. Vyměňte hranolky za sladké brambory, do salátu přidejte pastiňák a do polévky propašujte brokolici. Jsou to učiněné vitamínové bomby.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 3: růžičková kapusta není jen bláto ze školní jídelny

  Podzim nám nabízí sklizeň mnoha lokálních druhů ovoce a zeleniny, které jsou zdravější, než jste si možná mysleli. Podívejte se s námi na pórek a růžičkovou kapustu.
  Houby

  Houby jako skvělá nízkokalorická potravina

  Houby jsou nízkokalorická potravina, která tělu dodává spoustu živin jako je měď, draslík, železo a několik vitamínů B. Technicky nejsou zeleninou, ale často se v receptech používají a podávají jako zelenina.
  Cvičení s hudbou

  Jak hudba zvyšuje motivaci ke cvičení

  Navzdory únavě může hudba dodat energii a motivaci k fyzické aktivitě. Cvičení se nám také díky správné muzice nezdá tak náročné jako bez ní.
  Reklama
  Reklama
  Reklama