ZajímavostiChameleon o velikosti slunečnicového semínka byl nalezen na Madagaskaru. Jedná se nejspíše...

Chameleon o velikosti slunečnicového semínka byl nalezen na Madagaskaru. Jedná se nejspíše o nejmenšího plaza na světě

V oblasti deštného pralesa severního Madagaskaru vědci nalezli nový poddruh chameleona o velikosti slunečnicového semínka. Nano-chameleon pojmenovaný Brookesia nana je tak nejspíše nejmenším plazem na světě. Objev ukazuje na úžasnou biodiverzitu Madagaskaru a vyvolává otázky ohledně spodních mezí velikosti obratlovců.

Samečka a samičku chameleona pojmenovaného Brookesia nana objevila na severu afrického ostrovního státu německo-madagaskarská expedice. Samec má tělo dlouhé pouhých 13,5 mm (celková délka od hlavy po špičku ocasu je 22 mm). To z něj tak dělá nejmenšího z přibližně 11 500 známých druhů plazů. Uvedla to Zoologická státní sbírka v Mnichově.

Samice je, jak to tak u některých zvířat bývá, “mnohem” větší, čemuž se říká sexuální dimorfismus. Její celková délka je dle výzkumného institutu 29 mm.

B. nana je tak malý, že vědci předpokládají, že se živí roztoči a chvostoskoky, které loví ve spadaném listí. Stejně jako ostatní chameleoni i on má projektilní jazyk, kterým loví kořist.

Nejbližším příbuzným nově objeveného poddruhu je chameleon Brookesia micra, která je jen o něco větší, jak napovídá název, a jehož objev byl oznámen o pár let dříve, v roce 2012.

„Je to trochu hloupé říci: Oh, je jen o pár milimetrů menší…Ale když jsou milimetry dvě nebo tři procenta vaší velikosti těla, pak je to velká změna,“ říká pro National Geographic evoluční biolog Mark Scherz a spoluautor studie. „Většina vědy se děje v těchto malých, postupných krocích,“ dodává.

Vzhledem k tomu, že ale byli nalezeni pouze dva jedinci, je možné, že mohou mít chameleoni různé velikosti, stejně jako mají lidé různou výšku. Je však jisté, že samice byla dospělá. Pomocí CT totiž vědci objevili ve vaječnících vajíčka. U samců je toto určení těžší, ovšem ne nemožné. Při prohlédnutí genitálií, známých jako hemipenisy, se ukázalo, že díky jejich struktuře se jedná pravděpodobně o dospělého jedince.

Vědci předpokládjí, že habitat B. nana je malý, stejně jako u jiných poddruhů. „Stanoviště nano-chameleona je bohužel odlesňováno. Oblast ale byla nedávno dána pod ochranu, takže tento druh přežije,“ uvedl dle Guardian ve svém prohlášení Oliver Hawlitschek, vědec z Centra přírodní historie v Hamburku.

Jelikož se vědcům i přes veškeré úsilí nepodařilo najít další jedince tohoto nově objeveného poddruhu, může být dle nich již kriticky ohrožen.

Reklama

Doporučujeme

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.

Slovensko hodlá blokovat 20. balík sankcí, chce záruky ohledně ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba. Řekl to dnes slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Podle něj Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko. To po vítězství opoziční strany Tisza v nedělních parlamentních volbách čeká změna vlády.

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.

Porušil přísahu. Hegseth čelí pokusu o impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů ve středu předložili šest článků žaloby proti ministru obrany Petu Hegsethovi, píše list The Guardian. V nich vznesli závažná obvinění týkající se i války s Íránem. Snaha o impeachment nemá šanci na úspěch, po listopadových volbách v Kongresu by se to ale mohlo změnit.

Francie propustila zadržovaný tanker z ruské stínové flotily po zaplacení pokuty

Ropný tanker, který Francie minulý měsíc zadržela ve Středozemním moři a který podle prezidenta Emmanuela Macrona patří k takzvané ruské stínové flotile, opustil francouzské teritoriální vody poté, co majitel lodi zaplatil pokutu. Informovaly o tom agentury s odvoláním na místní úřady.

ANALÝZA: Blokáda Hormuzského průlivu? Trump neměl jinou možnost

Americký prezident Donald Trump v posledních týdnech tlačí na otevření Hormuzského průlivu, klíčového koridoru pro přepravu především ropy, ale i zemního plynu, hnojiv a dalších komodit. Paradoxně však nařídil námořnictvu jeho blokádu. Dopady mohou být bolestivé nejen pro Írán, ale i pro USA, Evropu a Asii. Trumpovi však nic jiného nezbývá. Alternativy jsou totiž ještě riskantnější.

Rusko podle Kyjeva podniklo rozsáhlý vzdušný útok, zahynulo nejméně 15 lidí

Rusko za posledních 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 703 bezpilotními letouny a 44 střelami různého typu, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 636 dronů a 31 střel. Regionální činitelé ráno informovali o nejméně 15 zabitých civilistech: osmi v Oděse, čtyřech v Kyjevě a třech v Dněpropetrovské oblasti. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady hlásí dvě oběti ukrajinských útoků.

Spor Trumpa s papežem mění náladu mezi americkými katolíky

Napětí mezi Donaldem Trumpem a Svatým Otcem přerostlo v otevřený konflikt, který rezonuje i mezi věřícími v USA. Kritika už nepřichází jen od tradičních oponentů prezidenta. Ozývají se i konzervativní katolíci, kteří ho dříve podporovali.

Izrael a Libanon mají po 34 letech jednat

Spojené státy mluví o možné diplomatické změně v konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Donald Trump oznámil, že se mají ve čtvrtek poprvé po 34 letech spojit představitelé obou zemí. Zároveň sílí spekulace o tom, že by se boje v Libanonu mohly přiblížit k příměří.

Druhá masová střelba na škole v Turecku v jednom týdnu. Tentokrát čtyři mrtví

Nejméně čtyři lidé přišli o život a další utrpěli zranění při střelbě na střední škole Ayser Çalık v provincii Kahramanmaraş na jihu Turecka. Podle dostupných údajů je mezi zraněnými několik osob v kritickém stavu.

Ye pod tlakem politiků odkládá koncert ve Francii

Ye měl vystoupit v Marseille, místo toho ale koncert odkládá. Americký rapper čelí tlaku politiků i dozvukům svých kontroverzí z posledních let. Jeho návrat se tak zatím odkládá.

KOMENTÁŘ: Válka v Íránu připravila luxusní značky o miliony. Módní byznys sčítá nečekané ztráty

Válka na Blízkém východě odvála turisty z destinací na Arabském poloostrově, což se okamžitě propsalo do tržeb sektoru s luxusním zboží. Francouzský gigant Kering, který stojí za značkami jako Gucci nebo Yves Saint Laurent, hlásí pokles tržeb a výplach na burze. Příbuzné společnosti na tom nejsou o moc lépe.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama