Protext ČTKCEVRO Institut nabízí studijní program zaměřený na modernizaci veřejných služeb

CEVRO Institut nabízí studijní program zaměřený na modernizaci veřejných služeb

eGovernment a digitalizace státní správy: slova, která se v posledních letech skloňují ve veřejném prostoru neustále. Ale umíme si pod těmito pojmy představit něco více, než že nám mají ulehčit kontakt s autoritami a ve svém důsledku vést k výkonnější a přívětivější, moderní veřejné správě? A chápou tyto pojmy ve všech aspektech ti, co nám vládnou a eGovernment mají sami na starosti?! Utrácejí se miliardy a miliardy korun za systémová a funkční řešení?

Na vysoké škole CEVRO Institut si to nemyslíme. A proto jsme připravili unikátní postgraduální program, který bude vzdělávat vedoucí pracovníky moderní veřejné služby 21. století! Představujeme vám pokročilý manažerský postgraduální program MPA Moderní veřejná služba zaměřený na problematiku zajištění kontinuální modernizace veřejných služeb.

Před 22 lety stáli u zrodu základů eGovernmentu odborníci, kteří tento nový postgraduální program připravili: vznikl zákon o elektronickém podpisu jakožto první krok k digitalizaci veřejné správy. Následně vznikl eGON – základ českého e-governmentu, CzechPOINT, Datové schránky a Základní registry veřejné správy. Na nich stojí naše veřejná správa dodnes.

A pak zavládlo socialistické ticho a nicnedělání, které před 2 roky prolomil Zákon o právu na digitální služby. Mezitím, namísto zrušeného Ministerstva informatiky, stát „porodil“ státní podnik NAKIT a k němu teď „rodí“ státní digitální agenturu DIA.

Máme nové zákony, nové instituce, nové úředníky, utratili jsme miliardy korun daňových poplatníků a mezitím myšlenku „moderní veřejné služby“ zadusil „manažérismus a technologismus“. Výsledkem je zaostalost české veřejné správy ve srovnání s okolním světem.

Je čas to změnit. A vysoká škola CEVRO Institut k tomu chce přispět svým dílem. Máme vizi, jasnou misi, strategii i taktiku:

Naší VIZÍ je, že úředníci, podnikatelé, živnostníci a občané (v rozsahu pro ně potřebném) budou po absolvování tohoto studijního programu vědět, jak jim může být eGovernment dobrým sluhou.

Naší MISÍ je učit a naučit studenty co mohou a co mají od eGovernmentu chtít a očekávat, a co chtít a očekávat nemohou a nemají. Naši studenti budou po absolvování studia připraveni na to, co po nich budou chtít občané a podnikatelé, jak budou chtít používat eGovernmentové služby.

Naší STRATEGIÍ je připravit studenty na dopady digitalizace vysvětlením legislativního, procesního a implementačního rámce eGovernmentu.

Naší TAKTIKOU je vysvětlit studentům „big picture“, tedy jak TO má fungovat jako celek, aby chápali souvislosti v okamžiku, kdy vidí ze své pracovní pozice nebo zařazení jenom detail.

Další informace k programu MPA Moderní veřejná služba najdete na tomto odkazu: https://www.cevroinstitut.cz/moderni-verejna-sluzba/

Doporučujeme

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.

Spirit Airlines ukončily provoz

Americké nízkonákladové aerolinky Spirit Airlines končí. Dopravce oznámil okamžité ukončení provozu a zrušení všech letů poté, co se mu nepodařilo získat federální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. Firma, která dlouhé roky lákala cestující hlavně na velmi levné letenky, se potýkala s finančními problémy už delší dobu.

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama