Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Polární loď Sira Davida Attenborougha je připravena podniknout svou první expedici

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská polární výzkumná loď RRS Sir David Attenborough dokončila základní zkoušky na moři. Nyní je připravena vyrazit na svou první výpravu. Ještě před tím však zakotví v Británii, kde na konci tohoto týdne započne klimatický summit. Informuje o tom BBC.

  Ku příležitosti zahájení klimatické konference COP26 v Glasgow zakotvila britská polární loď, pojmenovaná po přírodovědci Siru Davidu Attenboroughovi, ve své domovině, kde pár dní zůstane.

  Summit OSN o změně klimatu s názvem Climate Change Conference of the Parties (COP26) proběhne mezi 31. říjnem a 12. listopadem. Lídři budou diskutovat o tom, jak minimalizovat nárůst globální teploty způsobený lidskou činností.

  Právě RRS Sir David Attenborough se bude podílet na výzkumu zaměřujícím se na klimatické změny a dopady zvýšení teploty zejména na ledem pokryté vody a území Arktidy a Antarktidy. David Attenborough uvedl, že doufá, že světoví lídři, kteří se setkají na COP26, naslouchají vědě a podniknou kroky k omezení globálního oteplování.

  Loď dlouhá téměř 130 metrů by měla vyplout necelý týden po skončení summitu, 18. listopadu. Její první zaoceánská expedice bude směřovat do Antarktidy. Loď totiž musí dodávat zásoby na hlavní britskou vědeckou základnu Rothera v západní Antarktidě i na menší stanice u pobřeží Jižního oceánu.

  Vybavena je jeřáby i laboratořemi

  Tato polární loď je zařazena do třídy Polar Class 4. To v teoretické rovině znamená, že by ledoborec měl mít sílu prorazit metr silnými krami stabilním tempem a bez poškození trupu, uvádí BBC. Inženýři však ještě neměli příležitost zkontrolovat její výkon v ledu a chtějí tak učinit.

  Loď se pyšní také řadou moderního vybavení. Má na sobě heliport, jeřáby a disponuje i různými laboratořemi. Nechybí ani ponorky a další zařízení pro zkoumání oceánů a odběr vzorků.

  Musíte být také velmi flexibilní, protože existuje tolik různých druhů vědy, které lidé chtějí nyní dělat. Máme laboratoře, které přicházejí v kontejnerech, jako je například laboratoř radioizotopů, laboratoř ultračisté chemie a experimentální akvárium. To vše lze přidat na loď,“ řekl pro BBC geofyzik z British Antarctic Survey (BAS) Rob Larter.

  Sir David Attenborough lodi popřál mnoho štěstí na její nadcházející plavbě do Antarktidy. „Vím, že nálezy učiněné na této lodi v příštích několika letech budou mít největší hodnotu a důležitost pro blaho světa. Naslouchejme vědě,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama

  1 komentář

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama