-0.3 C
Czech
Pátek 16. ledna 2026
DomácíČeský ministr školství odmítá následovat Itálii a zavést zákaz mobilních telefonů na...

Český ministr školství odmítá následovat Itálii a zavést zákaz mobilních telefonů na školách

Od nového školního roku se žáci v italských školách budou muset obejít bez mobilních telefonů ve třídách. Tento zákaz zahrnuje i používání mobilů pro vzdělávací účely. Naopak tablety zůstávají povoleny, ale jen se souhlasem pedagogů. Italské ministerstvo školství se navíc rozhodlo vrátit ke klasickým papírovým deníčkům pro záznam školních úkolů, jak informovala agentura DPA. Český ministr školství Mikuláš Bek (STAN) takové plošné opatření pro české školy odmítá. Informoval o tom deník Echo24.

Ministr Bek ujistil, že česká vláda neplánuje zavedení obdobného zákazu jako v Itálii. „Je důležité, aby každá škola mohla nastavovat pravidla podle svých potřeb a podmínek. Osobně preferuji školy, které dokážou smysluplně integrovat nové technologie do výuky, než aby je zakazovaly,“ uvedl Bek na sociální síti X.

Italský ministr školství Giuseppe Valditara, jak uvedla televize Rai, potvrdil podpis oběžníku, který od příštího školního roku zakazuje používání mobilních telefonů ve všech formách, včetně výukových. „Nevidím vhodné, aby se dobrá výuka od mateřských škol až po střední školy uskutečňovala prostřednictvím mobilních telefonů,“ řekl Valditara.

Zákaz používání mobilních telefonů ve školách byl v Itálii poprvé zaveden již v roce 2007, ale postupně byl zmírněn. Od roku 2022 je jejich používání zakázáno s výjimkou situací, kdy je učitelé povolí pro výuku. Nicméně, podle agentury DPA, nebyl tento zákaz důsledně vymáhán.

Valditara dále oznámil, že žáci budou muset opět používat tradiční papírové deníčky pro zapisování úkolů. „Chceme, aby se děti znovu naučily používat tužku a papír,“ uvedl ministr a dodal, že rodiče budou nadále informováni o školních aktivitách elektronicky.

Italské rodičovské sdružení Moige tato opatření podpořilo. „Školy mají dnes k dispozici mnoho moderních technologií, ale musí být využívány rozumně. Technologie by neměla vyloučit používání tradičních psacích nástrojů, děti dnes ztrácejí schopnost psát,“ uvedlo sdružení.

Deník Echo24 informuje, že Itálie rovněž plánuje zavést pilotní projekt zaměřený na používání asistentů umělé inteligence ve školách. „Věříme, že umělá inteligence může snížit administrativní zátěž učitelů, což jim umožní více se věnovat výuce a individuálnímu přístupu k žákům,“ vysvětlil Valditara.

Zákaz mobilních telefonů ve školách již zavedly i jiné země. Například Francie tento zákaz schválila v roce 2018 a v několika španělských regionech je používání mobilů na základních školách omezeno. Od letošního roku platí v Nizozemsku zákaz používání mobilních telefonů, tabletů a chytrých hodinek i na středních školách.

Reklama

Doporučujeme

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Macháč v Adelaide prošel do semifinále, Siniaková si zahraje finále čtyřhry

Tomáš Macháč zvládl v Adelaide čtvrtfinále generálky na Australian Open a postoupil do semifinále. Osmý nasazený porazil Španěla Jaumeho Munara 6:4, 6:4 a čeká ho turnajová dvojka Tommy Paul. Američan v dalším zápase přehrál domácího kvalifikanta Aleksandara Vukice 6:3, 6:2.

Boeing věděl o vadě dílu spojené s pádem nákladního letadla UPS

Nákladní letadlo UPS se v listopadu v Kentucky zřítilo po dramatickém selhání u křídla a zahynulo při tom 15 lidí. Vyšetřovatelé teď popisují, že problém souvisel se strukturální vadou části uchycení motoru, kterou Boeing zaznamenal už před lety u podobných strojů.

Americký zásah v Grónsku by byl katastrofa, konec světa, varoval Tusk

Případný americký vojenský zásah v Grónsku by byl z politického hlediska katastrofa. Konflikt či pokus o zabrání území státu, který je členem NATO, jiným státem Severoatlantické aliance by znamenal konec světa, jak je dnes známý, a který po dlouhá léta zaručoval bezpečnost, varoval dnes polský premiér Donald Tusk. Vzhledem k dosavadnímu počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa je možný každý scénář, připustil šéf polské vlády. Polsko své vojáky do Grónska nevyšle, uvedl také.

Kreml souhlasí s Trumpem, že uzavření míru brzdí Kyjev, a ne Moskva

Rusko souhlasí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v názoru, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a ne ruský vůdce Vladimir Putin zdržuje dosažení potenciální mírové dohody. Uvedl to dnes podle agentur Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně varoval, že se Kyjevu "každým dnem" zužuje prostor pro rozhodování o ukončení války.

Rusko vyhošťuje britského diplomata, obviněného ze špionáže

Rusko vyhošťuje britského diplomata, o kterém ruská tajná služba FSB tvrdí, že jej kontrarozvědka odhalila jako pracovníka britské zpravodajské služby. Ruské ministerstvo zahraničí předalo protest britské chargé d´affaires v Moskvě a pohrozilo zrcadlovou odvetou, pokud by britská strana reagovala podobným krokem, uvedly tiskové agentury. Britská vláda nyní podle agentury Reuters uvedla, že svou reakci pečlivě zvažuje.

Posádka mise Crew-11 se kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila na Zemi

Zpět na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli zdravotnímu problému astronauta vrátila čtyřčlenná posádka mise Crew-11. Přistání na vodní hladinu u kalifornských břehů živě na svém webu přenášel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Trump zavádí 25procentní clo na některé čipy, umožní poplatky za prodej v Číně

Americký prezident Donald Trump zavedl 25procentní poplatek na prodej pokročilých čipů Nvidia H200 a AMD MI325X v zahraničí. Exekutivní příkaz souvisí s povolením prodávat tyto čipy na čínském trhu. Poplatek se bude vybírat formou cla za dovoz čipů, pokud jsou tyto čipy následně znovu vyvezeny do zahraničí, napsal Bílý dům ve středečním doprovodném dokumentu.

Americký útok na Venezuelu způsobil Rusku ekonomický bolehlav

Krátkodobé náklady a dlouhodobý přínos –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tak lze popsat dopad amerického útoku na Venezuely na Rusko. Moskva měla s Caracasem dlouhodobé obchodní vazby, které teď prezident Donald Trump zpřetrhal. Přijde tak o velké množství peněz. Z dlouhodobého hlediska si ale nemohla přát nic lepšího.

Zabíjení v Íránu podle Trumpa skončilo. Americký úder je blízko, spekulují experti

Zabíjení v Íránu skončilo a nejsou plánovány žádné popravy, oznámil americký prezident Donald Trump, který získal tuto informaci od důvěryhodného zdroje. Také naznačil, že k vojenskému úderu vůbec dojít nemusí. Násilné protesty přitom pokračují a experti naopak spekulují, že USA udeří už brzy.

Dvě tragédie během dvou dnů, v Thajsku znovu spadl jeřáb

Ještě ani neuplynul den od tragédie na severovýchodě Thajska a země řeší další smrtelnou nehodu spojenou se stavební technikou. U Bangkoku se zřítil jeřáb na silnici, zničil dvě auta a dva lidé přišli o život. Další zranění skončili v péči záchranářů.

Klimatické změny dopadají na zimní olympijské hry

Zimy jsou kratší, sněhu ubývá a organizátoři zimních olympijských her se čím dál víc spoléhají na umělé zasněžování. Klimatická změna výrazně ovlivňuje podmínky pro zimní sporty a bez zásadních změn budou budoucí olympiády v ohrožení.

Zoe Saldaña je nejvýdělečnější herečkou všech dob

Scarlett Johansson byla sesazena z trůnu. Zoe Saldaña se díky tržbám z třetího dílu Avataru stala nejvýdělečnější herečkou všech dob. Na vrchol ji vynesly role v největších filmových franšízách posledních let.

Grónská vláda uvedla, že Dánsko a spojenci zvýší vojenskou přítomnost u ostrova

Grónská vláda oznámila, že Dánsko ode dneška společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska v rámci slibu posílit obranu v Arktidě, píše agentura Reuters. Vojenské jednotky v oblasti absolvují výcvik, který je má připravit na operace v arktických podmínkách. Cílem cvičení je posílit akceschopnost Severoatlantické aliance v regionu a zvýšit jeho bezpečnost. Švédský premiér Ulf Kristersson na síti X následně oznámil, že někteří důstojníci švédské armády na arktický ostrov už přicestovali.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama