Protext ČTKČeské sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se...

České sklárny Koulier, Květná, Novosad a syn Harrachov a porcelánka Thun se stanou součástí doprovodného programu Karlovarského festivalu

Praha 27. května 2024 (PROTEXT) – Nádech noblesy českého skla a porcelánu patřící do rodiny nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO na Filmovém festivalu v Karlových Varech

Český výrobce skleněných vánočních ozdob Koulier společně s českými výrobci nápojového skla Květná a Sklárnou Novosad a syn Harrachov a největším českým výrobcem porcelánu Thun se stanou součástí doprovodného programu 58. ročníku Karlovarského filmového festivalu. A to v rámci akce Česká tradiční řemesla. Tento workshop proběhne od 29. června do 5. července tohoto roku na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. Filmovým fanouškům nabídne odpočinek mezi jednotlivými projekcemi. Jednotlivé sklárny a porcelánka nabídnou nejenom ucelenou prezentaci vlastní tvorby, ale všem zájemcům nabídnou workshopy tak, aby si osvojili novou dovednost a naučili se něčemu krásnému. Ozdobit si budou moct svoji vlastní ozdobu nebo hrnek. V tomto roce bude také v rámci 58.KVIFF prezentován Nadační fond Jakuba Voráčka. Zúčastněné sklárny a porcelánka část výtěžku z akce Česká tradiční řemesla věnují právě tomuto fondu.

„Skloubení tradice filmového festivalu a sklářského a porcelánového umění nám v Karlových Varech dává smysl. Každý výrobce sladí vlastní prezentaci své výroby a výrobků s praktickou ukázkou tak, aby si návštěvníci mohli osobně vyzkoušet v rámci workshopu něco přímo z výroby, například broušení skla, dekorování vánočních ozdob, dekorování porcelánových hrnečků a tak dále. Zároveň si zde výrobky mohou i koupit. Tato forma prezentace tradičních výrobců a značek s možností nahlédnout pod pokličku výroby, je jistě atraktivní nejen pro návštěvníky, ale i pro obyvatele města, kteří si rádi užívají festivalovou atmosféru a doprovodné akce,“ uvádí primátorka Karlových Varů Ing. Andrea Pfeffer Ferklová. „Toto rozptýlení mezi jednotlivými projekcemi v tak vysoké kvalitě a přidané edukační hodnotě dodává festivalu skutečný lesk a noblesu. Loňský zkušební rok nás jasně přesvědčil o tom, že byl tento projekt ze strany návštěvníků přijat na výbornou, a proto v něm pokračujeme i v letošním roce a věříme, že takto pojaté prezentace řemeslné výroby posílí i respekt a obdiv k tradičním českým značkám a jejich produktům,“ dodává Ing. Andrea Pfeffer Ferklová.

„Již v minulém roce jsme se, coby tři české společnosti – Koulier, Thun a Sklárna Novosad dohodli na společné prezentaci českého řemesla v průběhu konání MFF v Karlových Varech. Celá akce se uskutečnila pod záštitou Města Karlovy Vary, jednalo se o „nultý“ zkušební ročník, příprava probíhala ve velmi zrychleném tempu, na přípravu celé akce jsme měli 14 dní. Sklárna Novosad účast přislíbila týden před akcí. Řemeslný workshop však zaujal a zaznamenal velký úspěch ze strany návštěvníků. Proto jsme se spolu s městem Karlovy Vary dohodli opět prezentaci zopakovat i v tomto roce v době konání 58. KVIFF. Oslovili jsme i další významné české řemeslné výrobce,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka a ředitelka sklárny Koulier na Chrudimsku. „Cílem celé akce je zpestřit lidem pobyt v Karlových Varech během filmového festivalu i jinými aktivitami. A také představit řemesla, která mají v naší zemi dlouhou tradici a přiblížit je návštěvníkům. Všichni zájemci nás naleznou každý den od 10:00 do 18:00 na Vřídelní kolonádě,“ dodává Kateřina Šrámková.

„Sklárna Harrachov je tradiční výrobce ručně tvarovaného luxusního nápojového skla od roku 1712. V současné době vyrábíme především nápojové soubory a dekorativní sklo ve více než 30 barvách. V Karlových Varech na workshopu představíme návštěvníkům v rámci tvořivých dílen zdobení našich sklenic, a to vlastní rytinou. Ceníme si toho, že právě zde můžeme prezentovat tradiční české řemeslo široké veřejnosti,“ uvádí Petr Novosad, majitel sklárny Novosad a syn.

„Myšlenka uspořádat prezentaci tradiční české řemeslné výroby, a tím přiblížit návštěvníkům Karlovarského filmového festivalu naše porcelánové řemeslo vznikla díky spojení českých firem s městem Karlovy Vary. Tato vize nás jako největšího českého výrobce porcelánu velmi zaujala a oslovila, a proto jsme s radostí nabídku přijali. Chtěli bychom touto cestou ukázat všem návštěvníkům, jak krásná a zajímavá je práce spojená s výrobou porcelánu. Když nám pod rukama z měkké kaolínové hmoty vzniká křehká porcelánová krása, která však vyniká svou vysokou pevností a odolností,“ uvádí Vlastimil Argman, generální ředitel Thun. „Společnost Thun chce návštěvníkům tohoto workshopu přiblížit řemeslnou výrobu porcelánu. Největším lákadlem je však pro návštěvníky zajisté možnost si odekorovat svůj vlastní festivalový hrnek letošními motivy 58. MFF v Karlových Varech. Odekorovaný hrnek projde výpalem na 800°C a poté bude předán návštěvníkovi, který si odnese porcelánový suvenýr typický pro festivalové Karlovy Vary. Připravili jsme také speciálně pro Filmový festival retro kolekci všech festivalových hrnků od roku 2000, které si zde návštěvníci budou moci zakoupit a doplnit si tak své případné sbírky festivalových hrnků,“ dodává Vlastimil Argman.

Thun 1794 a.s. je největší český výrobce porcelánu. Společnost má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C. Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z 230leté tradice výroby porcelánu v Čechách zaručuje vysoký uživatelský standard pro naše zákazníky.

„Sklárna Květná 1794 má tu čest oznámit, že se letos připojí k Mezinárodnímu filmovému festivalu v Karlových Varech v rámci akce Česká tradiční řemesla. Návštěvníci festivalu dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si širokou škálu skleněných výrobků pocházejících od mistrů sklářů jedné z nejstarších a nejuznávanějších českých skláren. Právě pro ně připravila Sklárna Květná 1794 také workshop foukání skla. Jaké to je ‚vyfouknout‘ si vlastní sklenici, si účastníci vyzkouší pod vedením zkušených sklářů. V průběhu festivalu bude také možnost vychutnat víno z našich ručně vyráběných sklenic. Zažijte tak propojení lahodného moku s kvalitním sklem na vlastní kůži,“ uvádí Ing. Marek Mikláš, Executive director sklárny Květná 1794. „Sklárna Květná byla založena v roce 1794. Od té doby se ve svém oboru stala synonymem pro špičkovou kvalitu a inovaci. Naše výrobky jsou ceněny nejen v České republice, ale našly si své místo po celém světě. Jedinečnost skla z tradiční české sklárny tak letos mohou ocenit návštěvníci prestižní události, jakou je právě Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Přijďte se přesvědčit o kráse a kvalitě českého sklářství na vlastní oči a užít si neopakovatelný zážitek na festivalu,“ dodává Marek Mikláš.

Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Koulier se zaměřuje na nové trendy ve výrobě skleněných vánočních i nevánočních ozdob. Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.

 

Zdroj: Mgr.Kateřina Goroškov

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády. Učinil tak podle všeobecného očekávání krátce poté, co na funkci vůdce labouristů pod sílícím tlakem vlastních spolustraníků rezignoval premiér Keir Starmer. Burnham mu poděkoval za jeho působení v roli předsedy vlády.

Chalamet a Gomez propůjčí hlasy nové animované dvojici

Timothée Chalamet a Selena Gomez se potkají v novém animovaném filmu Not Alone. Chystá ho studio Illumination, které stojí za značkami jako Já, padouch, Mimoni nebo Super Mario Bros. ve filmu.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Íránu. Na tiskové konferenci to dnes uvedl americký viceprezident J. D. Vance poté, co v noci na dnešek skončilo ve švýcarském Bürgenstocku první kolo americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. Jednání o působení inspektorů začne již tento týden, dodal Vance s tím, že půjde o první krok k trvalému ukončení íránského programu vývoje jaderných zbraní. Teherán opakovaně popírá, že by o atomovou zbraň usiloval.

Evropu dusí extrémní vedra. Ve Francii zemřeli tři lidé, Británii čeká až 40 stupňů

Evropu zasáhla jedna z nejvýraznějších vln veder letošního roku. Teploty ve Francii a Španělsku překračují 40 stupňů Celsia, úřady vydávají nejvyšší výstrahy a horko si už vyžádalo první oběti. Mimořádně teplé počasí míří také do Británie, kde meteorologové varují před podmínkami ohrožujícími zdraví i běžný chod země.

KOMENTÁŘ: Růst o stovky procent za rok. Intel a Micron jsou teď ve středu AI mánie

Poprask kolem akcií spojených s umělou inteligencí nadále trvá, momentum po Nvidii přebírají další dvě americké firmy. Intel a Micron předvádějí na burze extrémně vysoké zhodnocení. První jmenovaný nově těží i z dohody s Applem, kterou oslavil i Donald Trump.

Počet potvrzených případů eboly v Kongu přesáhl 1000

Počet potvrzených případů eboly v Kongu přesáhl 1000. K nedělnímu večeru oznámily místní úřady 1003 nakažených a 254 zemřelých, informovala dnes agentura Reuters. V sobotní aktualizaci konžská vláda uvedla, že počet potvrzených případů činí 956 a počet úmrtí 247.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama